InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Pro ženy

Pandemie škodí partnerským vztahům, naznačuje výzkum

02.08.2021
Loni v prosinci lidé hodnotili své partnerské vztahy lépe než letos v dubnu. Plyne to z pilotní studie výzkumu nazvaného Současná česká rodina. Spolupracují na něm vědci Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Ohodnoťte spokojenost se svým partnerským vztahem na stupnici od 0 do 10. Čím vyšší číslo, tím je vztah lepší. Tímto způsobem hodnotili svá partnerství v prosinci 2020 a v dubnu 2021 respondenti právě probíhajícího projektu Současná česká rodina. Zatímco na sklonku loňského roku dosáhli podle pilotní studie průměru 8,3 bodu, letos spokojenost zhodnotili průměrnou známkou 7,8 bodu.

Ze studie dále plyne souvislost mezi hodnocením partnerství a obavami ze ztráty zaměstnání. 68 procent respondentů, kteří tazatelům sdělili, že považují za "pravděpodobné" nebo "velmi pravděpodobné", že v příštích 12 měsících přijdou o práci, zároveň přiznalo pokles spokojenosti se svým partnerským vztahem. Spojitost partnerství a zaměstnání se přitom mnohem výrazněji projevuje u mužů než u žen.

"Je to proto, že se stres z ekonomických hrozeb i existujících problémů, které vyvolala pandemie covidu-19, přelévá do partnerských vztahů," říká sociolog Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.

Spokojenost s partnerstvím se podle pilotní studie k výzkumu zatím neprojevila na počtu rozchodů. Odborníci ale varují, že jejich vlna teprve může nastat.

"Možná proto, že se lidé bojí kvůli obavám o obživu rozejít. Ale to se může změnit a z pandemie covidu-19 se stane pandemie rozvodová," míní sociolog Martin Kreidl z Masarykovy univerzity.

Tazatelé položili otázky výzkumu Současná česká rodina loni v prosinci a letos v dubnu 1200 respondentů z celé České republiky, s pětiměsíčním odstupem se ptali v obou termínech stejných osob. V případě hodnocení partnerských vztahů pilotní studie bere v potaz odpovědi 512 z nich, kteří v době dotazování bydleli s partnerkou či partnerem ve společné domácnosti.

Výzkum Současná česká rodina pokračuje. Výzkumníci mají ambice zahrnout do něj až 6000 dotazovaných! Každý respondent dostane za účast v projektu 500 korun.

Na projektu Současná česká rodina, který je součástí mezinárodního výzkumného programu Generations and Gender Programme (GGP), pracují společně experti z Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy. Výsledkem výzkumu bude rozsáhlý soubor dat o tom, jak české rodiny žijí, jak se v posledních letech změnily, a to díky porovnání se stejnými projekty v minulosti, co si lidé o rodině myslí a co plánují. Údaje odborníci srovnají s informacemi o rodinách z dalších evropských i mimoevropských zemí.

Získaná data o českých rodinách i jejich srovnání se zahraničními výsledky budou volně dostupné na internetu.

Zdroj: Masarykova univerzita

Další články z rubriky Pro ženy

Růžové balerínky pro váš ženský a vzdušný vzhled

Málokteré boty vám dodají tak výrazně ženský vzhled, jako právě ty růžové. Pusťte je do svého botníku a uvidíte, jak se vám v nich bude v jarních a letních dnech sebevědomě vykračovat! Růžové balerínky - na ...

4 stylizace s oblečením TATUUM, které budou ideální na jaro

Polská značka TATUUM nabízí oblečení pro muže i ženy. Nabízené kolekce jsou moderní a vyznačují se elegantní jednoduchostí. Dokážeme úspěšně vytvořit ...

Co je to browbar a proč byste tam měli zajít?

Specializace se dnes najde skoro na všechno, co souvisí s naším vzhledem. Jsou nám k dispozici experti na vlasy, nehty, pleť i botox. Většině z nás ne ...

Tajný trik pro mladší pleť: Kolagen

Kolagen je protein, který máme v těle úplně všichni. Nachází se ve svalech, nervech, šlachách, kostech i kůži. Po 30. roku věku ale začíná jeho produk ...

Lifting a omlazení pleti spočívá v komplexním ošetření

Pokud myslíte omlazení pleti vážně, měli byste si vzít k srdci doporučení o

DoporučujemeNeděle 26.3.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »