InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Nové MINI Aceman s čistě elektrickým pohonem nabízí dostatek prostoru pro pět cestujících

26.04.2024
Kreativní využití prostoru v novém pojetí: MINI slaví premiéru prvního crossoveru v segmentu prémiových malých vozů. Nové MINI Aceman kombinuje kompaktní vnější rozměry s co největším vnitřním prostorem pro cestující a čistě elektrickým pohonem. Výsledkem je moderní interpretace původní myšlenky konstruktéra klasického Mini, sira Aleca Issigonise: maximálně efektivní využití prostoru na co nejmenší ploše kombinované s moderní koncepcí pohonu. Progresivní koncepce nového MINI Aceman nabízí dostatek prostoru pro pět cestujících při délce vozu jen o málo větší než čtyři metry. MINI sází na inovativní technologie, které obohacují interiér o pohlcující digitální uživatelský zážitek, zatímco čistě elektrický pohon modelu MINI Aceman dodává charakteristickému MINI pocitu z jízdy jako v motokáře zcela nový náboj. V kombinaci s moderními asistenčními systémy a charakteristickým designem dláždí tyto tradiční hodnoty značky MINI cestu k plně elektrické budoucnosti.
Foto: press.bmwgroup.com
"MINI Aceman vnáší mezi naše čistě elektrické vozy novou úroveň vzrušení a zcela pohlcující digitální zážitky," říká Stefanie Wurst, šéfka MINI. "MINI Aceman se perfektně hodí pro jízdu v přeplněných městských ulicích, ale zároveň si zachovává flexibilitu a praktičnost crossoveru, a také tolik milovaný a od MINI očekávaný pocit z jízdy jako v motokáře. Jsem si jistá, že díky ladnému designu, výkonu a flexibilitě pětimístného crossoveru bude mít MINI Aceman obrovský úspěch."

Zvenku MINI Aceman vyjadřuje sportovní agilitu a sebevědomí. Architektura nového crossoveru se plně opírá o koncepci čistě elektrického pohonu.

Nové MINI Aceman měří na délku necelé čtyři metry, má pět sedadel a variabilní zavazadlový prostor o objemu 300 litrů, který lze díky jeho variabilitě podle potřeby zvětšit až na 1005 litrů. S předpokládaným dojezdem až 406 kilometrů* v testovacím cyklu WLTP je MINI Aceman dokonale připraveno pro lokálně bezemisní mobilitu i za hranicemi města.

Nový designový styl "Charismatická jednoduchost"


Celá nová rodina MINI se vyznačuje čistým a střídmým designem, který různým modelům propůjčuje moderní vzhled vyzařující nenucené sebevědomí. Minimalistický designový styl modelu MINI Aceman současně výrazným způsobem vyjadřuje jeho pokrokový charakter.

"MINI Aceman je v rámci nové rodiny MINI výrazným charakterem s vlastní mladistvou osobností. Vyznačuje se nezávislým designovým jazykem, je kompaktní a působí agilně. Díky svému osobitému vzezření je ideálním každodenním společníkem pro ty, kteří si cení individuality v městském prostředí," zdůrazňuje Oliver Heilmer, šéf designu MINI.

Exteriér

Výrazný crossover s kompaktními rozměry


Sportovní crossover MINI s nápadnou přední částí, robustními tvary a vysloveně sportovním vzhledem zosobňuje agilitu a sebevědomí. S délkou 4,07 m, šířkou 1,75 m a výškou 1,50 m se MINI Aceman řadí mezi MINI Cooper a MINI Countryman.

Aerodynamicky tvarovaná příď, krátké převisy a praktická dvouprostorová karoserie, pro značku typický designový princip spočívající v kreativním využití prostoru, získaly nový, osobitý charakter. Čistě elektrický pohon k tomu otevírá celou řadu nových možností v oblasti koncepce vozu. Kreativní využití prostoru je zárukou toho, že nové MINI Aceman je v městském provozu agilní a obratné a zároveň poskytuje dostatek prostoru pro cestující.

Jednolité plochy dávají vyniknout výrazným a elegantním barvám karoserie. Všestranný a dobrodružný charakter MINI Aceman podtrhují standardně dodávané střešní ližiny, opticky výrazná kola s průměry od 17 do 19 palců, stejně jako stylizované ochranné prvky ve spodních částech nárazníků a bočních prahů.

Moderně řešená přední část s výraznými LED světlomety


Design přední části MINI Aceman působí mohutným dojmem a nově interpretuje typické designové prvky MINI, jako jsou výrazné světlomety a charakteristická přední maska. Její přepracovaný osmiúhelníkový tvar vychází z tradičního motivu šestiúhelníku. Maska chladiče u MINI Aceman zasahuje do masivního ochranného prvku spodní části v předním nárazníku. V novém stříbrném provedení Vibrant Silver nebo v lesklé černé barvě Jet Black vytváří přední maska kontrast, díky němuž lze tento crossover okamžitě rozpoznat.

Specifické postavení MINI Aceman v rámci modelové řady MINI podtrhují svým osobitým designem také lichoběžníkové LED světlomety. Obrys světlometů plynule navazuje na plochy vnějších částí kapoty, což dále zdůrazňuje jejich individualistický výraz. LED světla pro denní svícení lze přepínat do tří různých režimů, čímž dále podtrhují expresivní charakter tohoto nového člena rodiny MINI.

Osobitý design karoserie s přitažlivými detaily


Design karoserie MINI Aceman přispívá k čistotě a svěžesti estetického stylu nového modelu. Opticky vyrýsované plochy karoserie zvýrazňují přesně definované linie a robustní proporce. Tento oku lahodící styl MINI Aceman vyjadřuje progresivitu, ale zároveň odkazuje na historii značky a umožňuje okamžitou identifikaci vozu jako MINI.

Klasické rozdělení na tři části - karoserii, boční okna a střechu - se u MINI Aceman dočkalo zcela nového pojetí. Plynulý přechod mezi karoserií a bočními okny vylepšuje - v souladu s myšlenkou redukce jen na to nejdůležitější - aerodynamické vlastnosti vozu. Zapuštěné ploché kliky dveří zdůrazňují progresivní charakter MINI Aceman, zatímco jemně naznačená diagonální linka pod A-sloupky evokuje charakteristické svary bočních panelů klasického Mini. Harmonické plochy a horizontální linie nad blatníky vytvářejí fascinující boční partie, které dodávají karoserii nezaměnitelný dynamický nádech. Výrazně tvarované blatníky s poměrně strmými liniemi v zadních částech jsou v rámci rodiny MINI zcela jedinečným prvkem. Spodní části boků dotvářejí matně černé prahy, jejichž tvar zasahuje i do dveří a dodává karoserii "napřímený" a sportovní vzhled.

Zadní část vozu odráží celkovou čistotu designu a vyznačuje se velkými horizontálními plochami, které zdůrazňují široký a robustní postoj vozu. Aerodynamicky zaoblené zadní okno dává vyniknout mohutným bokům, tento efekt ještě více umocňuje protáhlý střešní spoiler. Charakteristická svisle orientovaná zadní světla ohraničují střední část zádi vozu. Zadní matrixová světla se třemi osobitými grafikami odlišným způsobem vystihují charakter MINI Aceman. Široká tmavá část ve spodní části zadního nárazníku a ochrana podvozku uprostřed dokreslují sportovní rysy tohoto crossoveru a vyjadřují jeho všestrannost.

Výrazné barvy karoserie a čtyři individualisticky navržené výbavy


Trojrozměrnost povrchů karoserie elegantním způsobem podtrhují výrazné barvy karoserie. Stíny vrhané prolisy karoserie se mění podle dopadu světla a úhlu pohledu. V kombinaci se čtyřmi kontrastními barvami střechy v charakteristickém stylu MINI je obzvláště zřetelně vyjádřen expresivní charakter MINI Aceman.

MINI Aceman je nabízeno ve čtyřech různých výbavách. V přední části bočního prahu je umístěn podlouhlý emblém v designu příslušné výbavové varianty. Výbava Essential představuje maximálně čistý a střídmý vzhled a zvýrazňuje některé funkční části, jako je logo v novém stříbrném provedení Vibrant Silver. Ve spojení s výbavou Classic lze zvolit kontrastní střechu a vnější zpětná zrcátka v černé nebo bílé barvě. Přední maska je vyvedena v leskle černé barvě, zatímco vnitřní plochy masky a nárazníku jsou lakovány v barvě karoserie.

Výbava Favoured rozšiřuje osobitost MINI Aceman o možnost výběru charakteristické střechy s barevnými přechody Multitone v kombinaci s bílými kryty zrcátek a rámečkem masky ve stříbrné barvě Vibrant Silver. Sportovní styl nového crossoveru se naplno projeví zejména ve výbavě JCW. Tato varianta inspirovaná motorsportem má zcela svébytný design přední i zadní části. Přední maska je zdobena rámečkem a specifickým leskle černým logem JCW, zatímco celkově mohutný vzhled podtrhuje kontrastní střecha v červené barvě Chili Red a červené pruhy na kapotě. Naproti tomu zadní část působí mnohem svalnatějším dojmem a ochranné panely po celém obvodu karoserie jsou vyvedeny v leskle černé barvě.

Exteriér MINI Aceman dále doplňují různá aerodynamická provedení kol z lehké slitiny o průměrech od 17 do 19 palců.

Interiér

Puristický design a rozsáhlý výběr materiálů


Nový designový styl MINI "Charismatická jednoduchost" se projevuje obzvlášť zřetelným způsobem také v interiéru. Důsledným zjednodušením interiéru navazuje MINI Aceman na původní vizi Aleca Issigonise, konstruktéra klasického Mini. Díky snadno ovladatelnému volantu, centrálnímu OLED displeji a přepracované charakteristické liště s přepínači se v kokpitu odrážejí tři klíčové designové prvky klasického Mini. Prostřednictvím tohoto moderního designu ve zcela novém crossoveru přenáší MINI historii značky do současnosti.

Hodně místa nad hlavou s dostatkem prostoru pro ramena a nohy dodávají prosvětlenému interiéru příjemnou atmosféru, přičemž tento dojem umocňuje panoramatická prosklená střecha, propouštějící další světlo shora. Zvolenou světelnou atmosféru v interiéru navozuje ve tmě vnitřní osvětlení také podél rámu střechy. Zdánlivě volně stojící vnitřní kliky dveří a kryty reproduktorů v novém stříbrném provedení Vibrant Silver jsou umístěny diagonálně a vytvářejí fascinující kontrast s horizontálním designem v přední části interiéru.

Jemný a zakulacený designový styl interiéru se odráží v oblých plochách palubní desky: její povrch je pokryt pletenou textilií, v níž spodní barva prosvítá přes horní. To interiéru propůjčuje útulný charakter s jasně zvýrazněnými barevnými kontrasty. Tato snadno udržovatelná a odolná textilie je vyrobena z recyklovaného polyesteru a zasahuje i do výplní dveří. Vysokou kvalitu interiéru umocňují pohodlná sedadla, volitelně čalouněná látkou nebo perforovanou veganskou kůží Vescin.

Prostorná zadní část MINI Aceman nabízí místo pro tři cestující. Sklopením opěradel zadních sedadel dělených v poměru 60:40 lze zavazadlový prostor podle potřeby zvětšit z 300 až na 1005 litrů.

OLED displej s vysokým rozlišením pro moderní jízdní komfort


Kulatý OLED displej s inovativními technologiemi přidává interiéru na expresivitě. Centrální displej s úhlopříčkou 240 mm je extrémně tenký a vyznačuje se kvalitním skleněným povrchem. Inovativní MINI Operační systém 9 umožňuje intuitivní ovládání všech jízdních funkcí dotykem nebo hlasem. MINI Interaktivní jednotka, která je hlavním ovládacím prvkem interiéru, se obsluhuje podobně jako chytrý telefon.

Grafické zobrazení údajů souvisejících s vozem je pojato moderně a minimalisticky, přičemž rychlost a stav baterie se prominentně zobrazují v horní části displeje, přímo v zorném poli řidiče. Po stisknutí ukazatele rychlosti se přes celou obrazovku zobrazí velká grafika, která je zřetelně zaměřena na zážitky z jízdy. Na základní obrazovce Home se ostatní widgety zobrazují jako miniatury vlevo a vpravo od aktuální funkce daného menu. Lze je zobrazit a zvolit posunutím prstu vodorovně do středu. Ve spodní části OLED displeje je možné kdykoli přímo zvolit hlavní funkce: Navigaci, Média, Telefon a Klimatizaci.

Režimy MINI Experience umocňují zážitek z jízdy


Emocionální režimy MINI Experience obohacují interiér o působivé uživatelské zážitky. V MINI Aceman promítají dvě projekční jednotky na palubní desku speciální osvětlenou grafiku s různými vzory a barvami. V závislosti na zvoleném režimu Experience se mění barevné schéma světelných obrazců a také prostorové osvětlení celého interiéru. Nově vytvořené zvuky MINI Driving Sounds umocňují zážitky z plně elektrické mobility. Spolu se specifickými grafickými prvky na OLED displeji si cestující v MINI Aceman užijí zcela nový zážitek z jízdy.

Z osmi dostupných režimů nabízí režim Personal inovativní možnosti přizpůsobení interiéru vkusu řidiče. V tomto režimu si lze prostřednictvím aplikace MINI nahrát z telefonu vybraný obrázek a nastavit jej jako pozadí displeje. Digitální funkce zvolený obrázek analyzuje a určí dominantní barvy, které pak použije pro grafiku promítanou na textilní povrchy palubní desky. Těmto projekcím se barevně přizpůsobí i vnitřní osvětlení pod přístrojovou deskou a ve vnitřním zpětném zrcátku.

Dalšími režimy, které lze zvolit, jsou Go-Kart, Vivid, Core, Green, Timeless, Balance a Trail. Například režim Go-Kart je intenzivně zaměřen na závodní DNA MINI. Displej a celý interiér jsou pak laděny do antracitové a červené barvy, přístroje mají specifický styl John Cooper Works a zobrazují analogové přístroje jízdní dynamiky.

Typické MINI: přepracovaná lišta s přepínači


Lišta s přepínači uprostřed palubní desky klasického Mini umocňovala emocionální spojení mezi řidičem a vozem. Z tohoto charakteristického prvku výbavy čerpá značka MINI i při přenosu své historie do nejnovějších modelů. Nejdůležitější jízdní funkce, jako je parkovací brzda, volič směru jízdy, tlačítko start/stop, volič jízdních režimů a ovládání hlasitosti, jsou v modelu MINI Aceman přístupné přímo prostřednictvím pěti individuálně navržených přepínačů. Díky tomuto řešení není nutné používat klasický volič převodovky, což uvolňuje prostor na středové konzole, kde jsou umístěné praktické a objemné úložné prostory.

Kromě držáků na nápoje je k dispozici také přihrádka pro bezdrátové nabíjení telefonů.

Čtyři varianty výbavy pro individuální vzhled


Všechny modely nové rodiny MINI nabízejí čtyři výbavy s individuálními možnostmi přizpůsobení, z nichž každá odlišným způsobem vyjadřuje moderní koncept příjemného interiéru MINI Aceman.

Interiér ve výbavě Essential je navržen s maximální čistotou a redukovaným počtem prvků. Černá sportovní sedadla čalouněná vzorovanou vícebarevnou tkaninou ladí s barevnou textilií na palubní desce. Od výbavy Classic výše je dvouramenný základní volant nahrazen tříramennou verzí s textilním páskem v různých barvách, umístěným ve spodní části volantu. Tato varianta s černo-modrou pletenou textilií na palubní desce a dveřích navíc vytváří atraktivní kontrast k sedadlům čalouněným kvalitní látkou nebo veganskou kůží Vescin.

Interiér ve výbavě Favoured se vyznačuje expresivním designem. Palubní deska je vyvedena v elegantní barvě Dark Petrol, kterou doplňuje zvýrazněný barevný přechod do oranžové barvy na straně spolujezdce. Dynamický vzhled se dále odráží ve sportovních sedadlech z perforované veganské kůže Vescin. Ta jsou k dispozici s tradičním kontrastním prošíváním a vyšitým logem MINI ve dvou barevných provedeních. Výbava JCW představuje komplexní přístup v maximálně sportovním stylu. Sportovně tvarovaná sedadla JCW se zvětšenou boční oporou znatelně zvyšují komfort. Barevný koncept, kombinující různobarevnou pletenou textilii a černou syntetickou kůži s červeným prošíváním, kopíruje design přístrojové desky a výplní dveří.

Pohon

Plně elektrický a hospodárný


MINI Aceman je k dispozici výhradně s čistě elektrickým pohonem, který umožňuje lokálně bezemisní mobilitu. Účinný elektromotor zajišťuje charakteristické MINI potěšení z jízdy jak v městských oblastech, tak při výletech mimo ně. Při uvedení na trh bude nové MINI Aceman dostupné v provedení MINI Aceman E (kombinovaná spotřeba elektřiny: 14,9-14,1 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km; třída CO2: A; dojezd v km podle WLTP: 294-310) a také jako MINI Aceman SE (kombinovaná spotřeba elektřiny: 14,8-13,9 kWh/100 km podle WLTP; kombinované emise CO2: 0 g/km; třída CO2: A; dojezd v km podle WLTP: 382-407) se zvýšeným výkonem.

Elektromotor MINI Aceman E o výkonu 135 kW/184 k generuje točivý moment 290 Nm, který umožňuje zrychlení z klidu na 100 km/h za 7,9 s a dosažení maximální rychlosti 160 km/h. MINI Aceman SE s výkonem 160 kW/218 k poskytuje točivý moment 330 Nm, zrychluje z 0 na 100 km/h za 7,1 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 170 km/h. Baterie vozu MINI Aceman E s kapacitou 42,5 kWh umožňuje dosáhnout v testovacím cyklu WLTP dojezdu až 310 km. Vysokonapěťová baterie MINI Aceman SE má kapacitu 54,2 kWh, což stačí podle WLTP na dojezd 406 km.

Sportovní mrštnost a vynikající jízdní vlastnosti


Podvozek propůjčuje novému MINI Aceman sportovní charakter, který se projevuje i v potěšení z jízdy, jež je pro značku MINI typické. Díky pneumatikám o průměru 654 mm působí MINI Aceman vizuálně mohutnějším dojmem a zároveň nabízí lepší jízdní vlastnosti a komfort. Aceman je vybaven precizním systémem odpružení a tlumení, jehož součástí jsou velmi tuhé stabilizátory, zlepšující přesnost řízení a zároveň zabraňující náklonům karoserie. Precizně naladěné řízení a všechny regulační systémy podvozku buď pro komfortní, nebo sportovní jízdu zaručují v každé situaci výjimečné zážitky z jízdy. Reakce elektrického pohonu na sešlápnutí akcelerátoru je naladěna pro sportovní odezvu.

Agilní a dynamické jízdní vlastnosti podtrhuje strmé řízení s pohybem hřebenu 59,5 mm na jedno otočení volantu. V kombinaci s krátkým a tuhým chodem brzdového pedálu zlepšuje integrovaný brzdový systém jízdní komfort. Ve spojení s mnoha asistenčními systémy zvyšuje krátká brzdná dráha bezpečnost. Pro individuální zážitky z jízdy jsou k dispozici režimy MINI Experience s různými nastaveními podvozku, přičemž potěšení z jízdy lze umocnit nastavením odezvy řízení a také speciálně kalibrovanými zásahy protiprokluzového systému.

Rychlé a snadné: nabíjení baterie


Baterii MINI Aceman lze nabíjet střídavým proudem o výkonu 11 kW. Rychlé nabíjení je možné u modelu MINI Aceman E stejnosměrným proudem o výkonu 75 kW a u modelu Aceman SE až 95 kW. Na rychlonabíjecí stanici lze baterii nabít z 10 na 80 % za necelých 30 minut. V závislosti na teplotě zajistí aktivní navádění prostřednictvím navigačního systému, aby vysokonapěťová baterie dosáhla s předstihem ideální teploty pro co nejrychlejší nabíjení. Tím lze, zejména za nízkých teplot, výrazně zkrátit dobu nabíjení.

Uživatel může zefektivnit nabíjení baterie pomocí jednoduchých a srozumitelných nastavení. Lze například zvolit čas zahájení nabíjení nebo pro něj nastavit konkrétní časové okno. Předem je také možné stanovit určitou cílovou úroveň nabití baterie. Pro obzvláště příjemné zahájení cesty lze nastavit ukončení nabíjení do zvoleného času odjezdu a interiér vozidla do této doby vyhřát nebo vychladit na požadovanou teplotu. Aplikace MINI poskytuje pohodlný přehled o průběhu nabíjení, i když se uživatel nenachází v blízkosti vozidla. Poskytuje podrobnosti o aktuálním stavu baterie, plán trasy optimalizovaný pro nabíjení a dosavadní historii nabíjení - včetně všech nákladů a úspor.

Zdroj: BMW Group

Další články z rubriky Auto moto

První Toyoty Hilux na vodík se již testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní ...

Generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings Karolína Topolová si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka

Karolína Topolová vede již dvanáctým rokem skupinu AURES Holdings, provozovatele největší mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna ve střední ...

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks představila novou generaci modelové řady Phoenix

Ve středu 5. června v podvečer nejstarší česká automobilka odhalila v rámci slavnostního aktu nejnovější generaci modelové řady Tatra Phoenix. Stalo s ...

Co vám přinese ověřená likvidace autovraků od AB Metal Recycling s.r.o.?

V naší malé zemi je registrováno více než 6,3 milionů osobních aut. Smutným faktem je, že náš vozový park patří k nejstarším v celé Evropě. Přesně pro ...

Jaký druh lakování je ideální volba pro velké konstrukce?

Řada kovových materiálů s sebou přináší podstatnou nevýhodu - téměř nulová odolnost proti vlhkosti, změnám počasí i působení chemických látek. Tyto pr ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »