InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Renault Symbioz, nová éra rodinného vozu s rytmem života

03.05.2024
Téměř 60 let od představení moderního, prostorného a praktického vozu Renault 16 a 40 let od představení revolučního modelu Espace, vozu pro sedm osob s délkou 4,25 m, přispívá Renault k dědictví "rodinných vozů s rytmem života" modelem Symbioz. Symbioz je všestranný vůz, který v sobě zahrnuje to nejlepší z technologií značky Renault v segmentu C a nabízí kompaktní rozměry a prostornost, jež uspokojí potřeby každého.
Foto: media.renault.cz

Interiér v duchu tradice rodinných vozů Renault


V roce 1965 byl Renault 16 navržen jako vůz pro život, což byl klíčový prvek zamýšleného odlišení od konkurence. Nabízel nový typ siluety hatchbacku pro přístup do zavazadlového prostoru a modulární lavici, kterou bylo možné změnit například na pozici pro odjezd na dovolenou. Nabízel na svou dobu nebývalou variabilitu a reagoval na potřeby rodin, které hledaly vůz, jenž by se přizpůsobil jejich životu, v souladu se společností, která procházela změnami.

Od té doby Renault pokračuje v inovacích rodinných vozů, které drží krok s dobou. Tak tomu bylo v 80. letech s modelem Espace, který byl díky svému jednoprostorovému tvaru karoserie a variabilitě, v té době zcela nevídané, skutečnou revolucí. V 90. letech na něj Renault navázal modelem Scénic, prvním kompaktním MPV navrženým směrem zevnitř ven. Interiér byl navržen tak, aby zajišťoval stejnou pohodu všem cestujícím.

Symbioz dokáže přizpůsobit svůj zavazadlový prostor a prostor pro cestující potřebám rodin. Je vybaven užitečnými technologiemi, které lidem přinášejí přidanou hodnotu a má ompaktní rozměry, které jsou vhodné i pro jízdu ve městě. Přebírá tradiční DNA, recept na všestranné vozidlo pro život a přizpůsobuje ho dnešní době. Symbioz ztělesňuje nový designový jazyk značky Renault a zdůrazňuje kontinuitu s nedávnými modely Scenic E-Tech elektrický a nový Captur.

Výběr toho nejlepšího ze segmentu C


Symbioz spojuje to nejlepší z nabídky značky Renault v segmentu C, pokud jde o modularitu, konektivitu a efektivitu, jako kombinace know-how a inteligence, která má usnadnit život na palubě na krátkých i dlouhých cestách. Tento model je zaměřen na velmi širokou zákaznickou základnu. Především pro rodiny, které hledají prostornost, modularitu, modernu a efektivitu. Ale také pro firemní vozové parky, které hledají elektrifikaci a nízké TCO (celkové náklady na vlastnictví vozu). Pro obě kategorie zákazníků vítězná kombinace bez kompromisů.

Symbioz posiluje pozici značky Renault v segmentu C a zaujímá pozici mezi modely Captur a Austral. S délkou 4,41 m tento nový model doplňuje "hybridní" řadu E-Tech, do které již patří Arkana (4,57 m) a Austral (4,51 m), a také "elektrickou" řadu E-Tech s modely Megane a Scenic E-Tech electric. To posiluje strategickou provázanost značky Renault, která reaguje na celou škálu přání motoristů tím, že vytváří dvojí modelovou řadu se specializovanými platformami.

Symbioz je vybaven nejlepšími technologiemi značky Renault. Nechybí multimediální systém OpenR Link s integrovanými službami Google a panoramatická střecha Solarbay s nastavitelnou průhledností. Ve verzi Iconic je vybaven 29 jízdními asistenty nejnovější generace pro maximální bezpečnost a komfort jízdy.

Objem zavazadlového prostoru až 624 litrů, který je při dané délce vozidla nevídaný a který je navíc modulární díky posuvné zadní lavici a rovné podlaze při jejím sklopení, řadí Symbioz na špičku ve své třídě. To vše při zachování kompaktnosti a agility. Je to ideální kombinace všestrannosti, městského provozu a rodinného života.

Symbioz je nový rodinný vůz, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň úsporný v provozu. Váží necelých 1 500 kg a je vybaven hybridním pohonným ústrojím E-Tech full hybrid 145, jehož spotřeba paliva a emise jsou na nejlepší úrovni na trhu díky exkluzivní, mimořádně účinné technologii, která se od uvedení na trh v roce 2020 neustále zdokonaluje.

Po modelech Arkana, Megane E-Tech elektrick, Austral a Scenic E-Tech elektrický doplňuje Symbioz kompaktní řadu vozů Renault a uzavírá kapitolu snahy značky Renault získat zpět segment C.

ŽIVOT NA PALUBĚ: VELKORYSÝ PROSTOR PLNÝ SVĚTLA


Aniž by Symbioz obětoval kompaktnost svých vnějších rozměrů, nabízí velkorysý vnitřní prostor, snadno přizpůsobitelný díky posuvné zadní lavici a obohacený o výbavu, která přispívá k pohodě na palubě, jako je skleněná střecha Solarbay s nastavitelnou průhledností a elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru. Symbioz je vůz, který umí všechno, švýcarský armádní nožík, který funguje jako nový životní prostor pro celou rodinu.

Rafinovaný kokon


Symbioz sdílí uspořádání přístrojové desky s vozem nový Captur. Verze Iconic se rovněž vyznačuje specifickými, moderními a rafinovanými materiály. Vrchní část palubní desky je u verze Techno pokryt speciálním povrchem, který je velmi jemný na dotek, u verze Esprit Alpine modrým gradientním vzorem a u verze Iconic gradientním efektem kartáčovaného hliníku. Spodní část palubní desky je u verze Esprit Alpine potažena sportovní tkaninou a u verze Iconic syntetickou kůží s prošíváním.

Specifické čalounění pro každou verzi


Každá ze tří verzí má své specifické čalounění, které vyjadřuje velmi odlišnou osobnost v souladu s cílovými profily zákazníků. Sedadla verze Techno jsou čalouněna pevnou látkou s decentním vyšívaným kosočtvercem, žlutým prošíváním a žlutým a šedým lemováním. Sedadla Esprit Alpine navazují na specifické linie této verze s modrým prošíváním a bočním vedením ze syntetické kůže, zatímco opěradla a sedáky jsou potaženy stejnou sportovní látkou jako dveře a palubní deska. A konečně sedadla verze Iconic jsou čalouněna tkaninou s velkou síťovinou, která evokuje svět špičkového sportovního vybavení. Látka je zdobena fragmentem velkého kosočtverce na opěradle a prošíváním a lemováním ve zlaté barvě. Všechny tyto prvky dodávají verzi Iconic rafinovanou, vysoce moderní atmosféru, která přesahuje tradiční automobilové zvyklosti.

Jedinečná rovnováha mezi kompaktností a prostorností


Symbioz se svou délkou (4,41 m) a šířkou (1,79 m), která je pro vozidlo segmentu C dostačující, nabízí agilitu, aniž by byl omezen vnitřní prostor nebo objem zavazadlového prostoru, což je jedna z hlavních předností vozu na trhu. Symbioz je všestranný vůz, který představuje ideální kompromis mezi rodinným využitím a městskou agilitou

Příkladná modularita


Zadní lavice posuvná v rozsahu 16 cm nabízí cestujícím na zadních sedadlech prostor pro kolena 221 mm, přičemž objem zavazadlového prostoru v této konfiguraci zůstává 492 litrů. Pokud nejsou zadní sedadla obsazena dospělými osobami, lze zadní lavici posunout dopředu a zvětšit objem zavazadlového prostoru až na 624 litrů. Při úplném sklopení zadních sedadel (2/3-1/3) pak až na 1 582 litrů. Přístup k rovné podlaze je usnadněn absencí hrany, což umožňuje snadné nakládání objemných předmětů. U rodinného modelu je to obzvláště vítaná vlastnost. Objem úložných prostrorů pro cestující činí celkem 24,7 litru, z toho 7 litrů připadá na samotnou přihrádku před spolujezdcem. A konečně pro nabíjení a konektivitu jsou k dispozici dvě zásuvky USBC vpředu a další dvě vzadu. Verze Techno, Esprit Alpine a Iconic jsou navíc standardně vybaveny indukční nabíječkou chytrých telefonů.

Praktický život s elektricky ovládanými zadními dveřmi


Jednou z hlavních předností modelu Symbioz je zavazadlový prostor, jehož objem se v závislosti na poloze zadní posuvné lavice pohybuje od 492 do 624 litrů a kter je vybaven elektricky ovládaným víkem bzavazadlového prostoru. Zevnitř může řidič otevírat a zavírat zavazadlový prostor pomocí speciálního ovladače na přístrojové desce. Zvenčí jej může otevřít nebo zavřít pomocí elektrického tlačítka na dveřích zavazadlového prostoru, hands-free karty nebo pouhým kopem pod zadní nárazník.

Více světla díky skleněné střeše Solarbay s nastavitelnou průhledností


Skleněná střecha Solarbay s nastavitelnou průhledností, byla představena u modelů Rafale a Scenic E-Tech elektrický. Je charakteristickým prvkem nejnovější generace "automobilů s rytmem života" značky Renault. Je součástí výbavy nabízené v modelu Symbioz v souladu s DNA značky, která pro své masově prodávané modely poskytuje přístup k těm nejlepším technologiím.

Solarbay díky technologii AmpliSky eliminuje potřebu clony. Jedná se o kompletní aktivní systém, který se na požádání zneprůhledňuje v segmentech pomocí technologie PDLC (Polymer Dispersed Liquid Crystal), založené na posunu molekul způsobeném elektrickým polem. Maximální ochrana proti slunečnímu záření je zajištěna okamžitě a "wow" efekt je zaručen animací vytvořenou postupným zakalením devíti segmentů pokrývajících povrch skleněné střechy. Tuto inteligentní skleněnou střechu lze dokonce ovládat hlasem prostřednictvím služby Google Assistant (ve vybraných světových jazycích) nebo tlačítkem na stropním panelu.

Řidič a cestující si mohou vybrat ze čtyř poloh: zcela průhledná střecha, zcela neprůhledná střecha, průhledná střecha vpředu a neprůhledná střecha vzadu a naopak. Neprůhledná skleněná střecha Solarbay snižuje skleníkový efekt v prostoru pro cestující na minimum a udržuje tepelnou pohodu na palubě v létě i v zimě účinněji než mechanická roleta. Navíc se po vypnutí zapalování a opuštění vozidla automaticky přepne do neprůhledného režimu. Po opětovném nastartování vozidla se clona Solarbay vrátí do své poslední polohy. Pocit otevřenosti a světlosti umocňuje také větší prosklená plocha a větší prostor nad hlavou. Tato jedinečná konstrukce, která se obejde bez mechanických nebo elektrických clon, ušetří 30 milimetrů prostoru nad hlavou, což je důležité jak pro pohodlí cestujících, tak pro omezení výšky vozidla pro zvýšení provozní efektivity.

Zdroj: Renault

Další články z rubriky Auto moto

První Toyoty Hilux na vodík se již testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní ...

Generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings Karolína Topolová si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka

Karolína Topolová vede již dvanáctým rokem skupinu AURES Holdings, provozovatele největší mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna ve střední ...

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks představila novou generaci modelové řady Phoenix

Ve středu 5. června v podvečer nejstarší česká automobilka odhalila v rámci slavnostního aktu nejnovější generaci modelové řady Tatra Phoenix. Stalo s ...

Co vám přinese ověřená likvidace autovraků od AB Metal Recycling s.r.o.?

V naší malé zemi je registrováno více než 6,3 milionů osobních aut. Smutným faktem je, že náš vozový park patří k nejstarším v celé Evropě. Přesně pro ...

Jaký druh lakování je ideální volba pro velké konstrukce?

Řada kovových materiálů s sebou přináší podstatnou nevýhodu - téměř nulová odolnost proti vlhkosti, změnám počasí i působení chemických látek. Tyto pr ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »