InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ostraha vzdušného prostoru nad ČR: Od míru po otevřený konflikt

15.04.2024
V minulém týdnu se u 26. pluku velení, řízení a průzkumu uskutečnilo cvičení s názvem Clear Sky. Jeho hlavním cílem byla ostraha vzdušného prostoru nad naší zemí společně s obranou a ochranou hlavního místa velení jak v době míru, tak i v případě krize či válečného stavu.
Foto: acr.army.cz
V minulých letech se "Čisté nebe" pravidelně konalo na podzim. "Letos je cvičení koncipováno jako příprava na národní hodnocení dle alianční metodiky TACEVAL (Tactical Evaluation), které náš útvar čeká v roce 2025, proto bylo rozděleno do dvou fází. V této první etapě byl kladen důraz na dosažení schopností, v říjnu pak bude hodnocen rozsah schopností," vysvětluje major Milan Chocholouš, který se podílí na přípravě a hodnocení celého cvičení.

Aktivní záloha v akci


Jedním z nejdůležitějších aspektů výcviku bylo také zdokonalení spolupráce mezi jednotlivými složkami, zvláště sladění vojáků s příslušníky jednotky aktivní zálohy. "Vojáci aktivní zálohy byli rovnoměrně rozloženi do celé sestavy jednotky, aby lépe pochopili celou strukturu a princip ochrany a obrany hlavního místa velení," upřesňuje kapitán Martin Kaplan, velitel roty ochrany 263. praporu podpory. Dodal, že nešlo o první společný výcvik se záložáky. Podle možností vyčleňuje během roku rota ochrany instruktory pro výcvik jednotky aktivní zálohy, naposledy to byli zdravotníci během únorového výcviku na Doupově.

Postupné začleňování k profesionálům si pochvalují i sami záložáci. "Je super, že cvičíme s profesionály. Vidíme, jak reálně postupují při řešení situací, učíme se od nich, což znamená i snazší kooperaci do budoucna, kdy je budeme moci plnohodnotně zastoupit a oni se budou moci na nás spolehnout," říká desátnice Lucie Bártová, která během cvičení působila v ochranné hlídce s psovody. Svobodník Vašina, v civilu zdravotnický záchranář, v rámci cvičení na funkci logisty doplnil: "Na velitelském stanovišti jsem měl přehled o velení a celkové bojové situaci, což mi přišlo velice zajímavé. Cvičili jsme všichni společně, cítil jsem se součástí jednotky."

Připravenost na současné výzvy


Během Clear Sky se vojáci setkali nejen s různými scénáři, které by mohly nastat v případě ohrožení našeho vzdušného prostoru, ale řešili situace i z oblasti ochrany a obrany hlavního místa velení a logistického zabezpečení. Specialisté pluku tak museli reagovat například na lety v rozporu s letovým plánem, ztrátu spojení s pilotem letounu, možné použití letadla k teroristickému útoku, různé druhy zranění, požár objektu, únik chlóru z nedalekého vlakového nádraží, výpadek dodávky elektrické energie, znečištěný zdroj pitné vody nebo poruchu hlavního serveru. Do výcviku byla zapojena i radiotechnická rota, kde se prověřovala činnost bojové směny při rušení nebo nefunkčnosti radiolokační techniky.

Cvičení na závěr zhodnotil velitel pluku, plukovník Zdeněk Gabriel: "My v tomto rozšířeném formátu, kdy je do cvičení zapojeno kromě jednotky, která bude předmětem evaluace, také hlavní místo velení pluku a výběrově jedna z našich odloučených radiotechnických rot, cvičíme podruhé. Letos je to ale ještě doplněno zapojením aktivní zálohy. Osobně vnímám, že se stává plnohodnotnou součástí útvaru a je to jedna z věcí, kterou bych chtěl vyzdvihnout. Tou další, a ještě pozitivnější, je přístup lidí. Musím pochválit tým, který celé cvičení připravoval, protože odvedl velmi kvalitní práci."

Velitel pluku současně poděkoval hodnotitelům z různých útvarů armády a vyzdvihl silnou motivaci cvičících: "26. pluk velení, řízení a průzkumu plní nepřetržitě úkoly spojené s ostrahou vzdušného prostoru České republiky a členských států NATO. Je to úkol, který nemá fázi přípravy a regenerace, pouze fázi nasazení. Člověk by očekával, že se objeví určitá únava a rutina, ale opak je pravdou. A to je opravdu pozitivní signál."

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »