InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Pokrok pro lidstvo: Robotaxi Hyundai IONIQ 5 uspělo v simulované zkoušce pro získání řidičského oprávnění

12.04.2024
Značka Hyundai spustila kampaň s videem, v němž plně elektrické robotaxi IONIQ 5 s funkcí autonomní jízdy úspěšně absolvovalo test podobný jízdním zkouškám pro získání řidičského oprávnění ve Spojených státech.
Foto: hyundai.news
Robotické taxi IONIQ 5, vyvinuté partnerskou společností Motional, prošlo řadou jízdních zkoušek na veřejných komunikacích včetně jízd v ulicích amerického velkoměsta Las Vegas, při nichž prokázalo své výjimečné schopnosti. Tento výkon dokládá spolehlivost a bezpečnost jeho technologie pro autonomní jízdu, která má navíc nesmírný potenciál při začleňování lidí s hendikepem do společnosti. Potvrzuje se tím potenciál autonomních vozidel pro zajištění svobodné mobility všem.

Video začíná rozhovorem s Pearl Outlaw, Američankou s poškozeným zrakem, a její matkou Ruth. Pearl čelí omezením v důsledku dědičné poruchy, kvůli níž nemůže získat řidičský průkaz - ten je přitom pro mnohé lidi symbolem nezávislosti a svobody. Její příběh poukazuje na každodenní výzvy v oblasti mobility, jimž musí čelit lidé s fyzickým hendikepem. Robotické taxi IONIQ 5 je příslibem splnění snu o nezávislém pohybu, o svobodě objevovat bez nutnosti spoléhat se na ostatní.

"Jako zkušební komisařka pracuji už 25 let a za tu dobu jsem v zájmu bezpečnosti nechala propadnout tisíce žadatelů o řidičské oprávnění," říká Kandice Jones komisařka testující IONIQ 5 Robotaxi.

V jízdním testu na uzavřeném okruhu podalo robotické taxi IONIQ 5 vynikající výkon a komisařku ohromilo nejen přizpůsobováním rychlosti jízdy, změnami jízdních pruhů a manévrováním, ale i svou schopností precizně zastavit u značky Stop, odbočit vlevo nebo pohotově reagovat na potenciální nebezpečné situace. Vůz bez zaváhání projel bulvárem Las Vegas Strip i předměstími amerického velkoměsta.

Robotaxi IONIQ 5 ztělesňuje různé transformační technologie v oblasti mobility spojené do jediného vozu. Ten je výsledkem rozsáhlé spolupráce značky Hyundai se společností Motional, která vyvíjí technologii autonomní jízdy. Ve společném projektu jsou již řadu let vyvíjeny a důkladně testovány vyspělé automobilové platformy a autonomní technologie. Díky široké sadě vyspělých senzorů používajících laserové (LiDAR - Light Detection And Ranging), radarové i kamerové snímání podává robotické taxi konzistentní jízdní výkony v nejrůznějších podmínkách.

"Hyundai jako společnost poskytující svobodu mobility chce ve své kampani prezentovat bezpečnost a důvěryhodnost robotického taxi IONIQ 5. Budeme se i nadále zaměřovat na naši technologii autonomní jízdy, která je založena na umělé inteligenci a přinese pozitivní změny do každodenního života našich zákazníků," uvedl Sungwon Jee první viceprezident a globální marketingový ředitel Hyundai Motor Company.

Video s názvem "Hyundai gets its driver's license" (Hyundai získal řidičský průkaz) je možné zhlédnout na oficiálním kanálu společnosti Hyundai Motor Company na YouTube.

Zdroj: Hyundai

Další články z rubriky Auto moto

Toyota pokračuje v růstu, je druhá na trhu osobních vozů

České zastoupení automobilky Toyota zvýšilo za první čtyři měsíce prodeje o 19 procent na 7729 osobních a lehkých užitkových vozů, a drží tak celkově druhé místo na trhu. V samotném dubnu pak rostla o 52 procent oproti stejnému období loňského roku, ...

Inovovaný bestseller Hyundai i30 má české ceny

Model i30, který je dlouhodobě nejprodávanějším vozem Hyundai a nejpopulárnějším vozem na českém trhu v privátním segmentu, lze ve faceliftované verzi ...

Kde sehnat rakouskou dálniční známku a na kolik vás vyjde?

Máte před cestu automobilem do Rakouska? Nebo budete přes naše jižní sousedy přejíždět v rámci cesty na dovolenou třeba do Itálie? V tom případě si ne ...

České maminky nedají dopustit na komfortní prvky v autě, lépe se pak soustředí na bezpečnou jízdu

Maminky, které tuto neděli slaví svůj svátek, tvoří 41 % z celkového počtu českých zákaznic AAA AUTO a Mototechna. Jde o ženy ve věku 25 až 45 let, kt ...

Nové BMW M4 CS dává najevo svůj ostřejší charakter řadou individuálních designových prvků

Nové BMW M4 CS přebírá směs vlastností, které jsou typické pro vysokovýkonné vozy prémiového segmentu střední třídy, a dále zvyšuje jejich emocionální ...

DoporučujemePátek 24.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »