InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Auto moto

Společnost Scania urychluje nasazení autonomní přepravy mezi dopravními uzly

28.03.2024
Společnost Scania spouští komerční pilotní program autonomní přepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme). V plánu jsou automatická řešení s využitím předních technologií od společnosti Plus.
Foto: scania.com
Společnost Scania spuštěním komerčního pilotního programu autonomní přepravy (Autonomous Commercial Pilot Programme) pokračuje ve strategickém vývoji autonomních řešení přepravy mezi dopravními uzly. Jakožto člen skupiny TRATON bude také spolupracovat s americkou společností Plus, která ve vozidlech společnosti Scania a skupiny TRATON implementuje plně autonomní technologii SuperDrive? na úrovni 4.

Komerční pilotní program autonomní přepravy společnosti Scania je součástí úsilí zpřístupnit zákazníkům možnost testování samořiditelných vozidel a demonstrovat je v rámci provozu mezi přepravními uzly. Dále se zaměřuje na tvorbu koncepcí, které bude možné provozně dále rozšiřovat, aby zákazníkům přinášely skutečnou přidanou hodnotu.

Pro bezpečnější, efektivnější a udržitelnější jízdu


Spuštění programu společnosti Scania přichází v době, kdy zákazníci hledají důvěryhodné a spolehlivé partnery, s nimiž se pustí do vývoje a zavádění autonomních vozidel v rámci svého podnikání. Toto nové řešení vyniká díky tomu, že ho lze přizpůsobit konkrétním trasám a přepravním profilům zákazníků.

"Naším závazkem je vyvíjet řešení v oblasti autonomní přepravy, která jsou kompletně propojená. Znamená to, že technologie jsou šité na míru a podpora je poskytována přímo od výrobce. Řešení jsou navržena tak, aby je naši zákazníci mohli provozovat v rámci stávající infrastruktury a provozních procesů," popisuje Peter Hafmar, viceprezident společnosti a vedoucí oblasti autonomních řešení.

Očekává se, že řešení v oblasti autonomní přepravy mezi dopravními uzly od společnosti Scania nejenže pomůže u zákazníků zlepšit efektivitu přepravy, sníží emise a zvýší bezpečnost na silnicích, ale pomůže rovněž řešit celosvětově stále větší nedostatek řidičů.

Plánuje se další rozšiřování programu autonomní přepravy


Scania autonomní řešení přepravy testuje na švédských silnicích již od roku 2021, během roku 2024 plánuje rozšířit pilotní provoz u zákazníků i v dalších evropských zemích.

"Rozšířením programu autonomní přepravy mezi dopravními uzly zaujímáme v oblasti poskytování autonomních řešení zákazníkům přední pozici," říká Peter Hafmar.

Nákladní vozidla Scania vybavená systémem autonomního řízení úrovně 4 od společnosti Plus se záložním řidičem se už testují na veřejně přístupných silnicích v Evropě. Obě společnosti spustí pilotní komerční provoz, a poté zahájí sériovou výrobu, která umožní nasazení takových vozidel v širším měřítku.

"Společnost Plus velmi těší, že si ji Scania zvolila jako dlouhodobého partnera v oblasti autonomních technologií. Zúročíme celosvětové zkušenosti při zavádění našeho vysoce modulárního a flexibilní softwaru pro autonomní řízení. Společnosti Scania tak pomůžeme urychlit vývoj výkonných autonomních nákladních vozidel, která se bezpečně a jednoduše začlení do provozu zákazníků a budou komerčně nasazována v širším měřítku," uvádí Shawn Kerrigan, provozní ředitel a spoluzakladatel společnosti Plus.

Peter Hafmar dodává: "Autonomní řízení vnímáme jako klíčový prvek v rámci našeho kompletního sortimentu bezpečných, efektivních a udržitelných přepravních řešení, která lze přizpůsobit konkrétním potřebám každého zákazníka. Naši snahu v tomto směru partnerství skupiny TRATON se společností Plus významně posiluje."

Zdroj: Scania

Další články z rubriky Auto moto

První Toyoty Hilux na vodík se již testují na silnicích

Britské zastoupení automobilky Toyota ve svém závodu v anglickém hrabství Derbyshire už vyrobilo celkem 10 prototypů modelu Hilux poháněných palivovými články. Pět vozidel v současnosti absolvuje přísné provozní zkoušky na bezpečnost, jízdní ...

Generální ředitelka a předsedkyně představenstva skupiny AURES Holdings Karolína Topolová si polepšila v žebříčku Nejvlivnějších žen Česka

Karolína Topolová vede již dvanáctým rokem skupinu AURES Holdings, provozovatele největší mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna ve střední ...

Kopřivnická automobilka Tatra Trucks představila novou generaci modelové řady Phoenix

Ve středu 5. června v podvečer nejstarší česká automobilka odhalila v rámci slavnostního aktu nejnovější generaci modelové řady Tatra Phoenix. Stalo s ...

Co vám přinese ověřená likvidace autovraků od AB Metal Recycling s.r.o.?

V naší malé zemi je registrováno více než 6,3 milionů osobních aut. Smutným faktem je, že náš vozový park patří k nejstarším v celé Evropě. Přesně pro ...

Jaký druh lakování je ideální volba pro velké konstrukce?

Řada kovových materiálů s sebou přináší podstatnou nevýhodu - téměř nulová odolnost proti vlhkosti, změnám počasí i působení chemických látek. Tyto pr ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »