InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Inven Capital podpořil britský start-up Ember zaměřený na bezemisní meziměstskou dopravu

27.03.2024
Investiční fond Skupiny ČEZ Inven Capital rozšířil své portfolio investic o britský start-up Ember, který vsadil na komplexní přístup k zajištění bezemisní meziměstské dopravy. Kombinuje ekologická vozidla, na jejichž vývoji se sám podílel, s vlastní dobíjecí infrastrukturou poháněnou prioritně obnovitelnými zdroji a svou operační technologickou platformu, díky níž optimalizuje trasy, dobíjení i vytížení vozidel. Ember se chystá rozšiřovat nejen flotilu čistě elektrických autobusů spojující města Edinburgh, Perth, Glasgow a Dundee, ale uvažuje také o expanzi svého řešení do dalších oblastí. V investičním kole, které spoluvedl Inven Capital, získal Ember od investorů na svůj další rozvoj 326 milionů korun.
Foto: cez.cz
Před tím, než založili ve Skotsku Ember, cestovali Keith Bradbury a Pierce Glennie několik let po světě. Zkušenosti s autobusovou dopravou na všech kontinentech je přivedly k myšlence propojit bezemisní přepravu s prozákaznickými službami prostřednictvím technologické platformy, která zajistí zároveň maximálně ekologicky i ekonomicky efektivní využití vozidel i uživatelsky vstřícný přístup.

Ember vsadil na komplexní přístup, který vedle provozu elektrobusů zahrnuje také vybudování vlastní sítě ultrarychlého nabíjení, navrhování ideálních obslužných tras či úzkou spolupráci s dodavateli vozů na jejich vývoji. Aktuálně Ember vyvíjí paralelně pět nových dobíjecích hubů podle vzorového projektu ve městě Dundee, který umožňuje jednomu vozidlu čerpat rychlostí až 600 kW, přičemž velká část energie pochází z nedalekých čtyř větrných turbín. I budoucí huby jsou plánovány v blízkosti obnovitelných zdrojů. Zároveň Ember již brzy převezme první várku autobusů nové generace s kapacitou baterií 563 kWh a dojezdem přes 500 kilometrů. Vyvinuli také svou vlastní technologickou platformu, která poskytuje uživatelsky příjemný zákaznický servis, ale také optimalizuje výběr jízdních tras, dobíjení vozidel ve službě, servisování a údržbu autobusů, jejich vytížení, požadavky řidičů apod. Integrace všech provozních aspektů do jediné technologické platformy umožňuje do budoucna snadněji škálovat růst - podle plánů chce Ember zhruba do roka postupným rozšiřováním své dopravní sítě zdvojnásobit počet uskutečněných jízd.

"ČEZ významně podporuje rozvoj elektromobility v České republice. Aktuálně provozujeme přes 670 dobíjecích stanic po celé zemi, podílíme se na elektrifikaci veřejné dopravy ve městech a pomáháme se zavádění e-mobility ve firmách. Logicky se tedy zajímáme také o know-how ze zahraničí. Vstupem do Ember navazuje Inven Capital na své předchozí úspěšné investice v oblasti čisté mobility, jako například Driivz. Přechod na bezemisní dopravu je jedním z klíčových úkolů blízké budoucnosti a ČEZ jako významný energetický hráč chce být samozřejmě u toho. Ember nás zaujal svým komplexním řešením, které mu dává silné základy pro budoucí růst," uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač.

Právě na zvýšení počtu elektrobusů, dobíjecích hubů napájených obnovitelnými zdroji a na rozvoj technologické platformy získali v aktuálním investičním kole A od investorů 11 milionů liber (cca 326 milionů korun). Kromě Inven Capital se kola účastnily také fondy AENU a 2150, které se specializují na podporu klimaticky uvědomělých start-upů.

"Ember dokazuje, že chytrým propojením elektrifikace, digitalizace a silně prozákaznického přístupu lze dosáhnout toho, aby lidé dávali přednost ekologičtější hromadné dopravě před cestováním osobním autem. Vzhledem k dekarbonizačním ambicím Evropy je takový přístup velkou inspirací i pro ostatní dopravce. Jsme nadšeni, že můžeme být součástí mise Ember přinášející revoluční změny v dopravě," uvedl ředitel Inven Capital Petr Míkovec.

"Do naší technologické platformy neustále přidáváme další vrstvy dat, díky nimž bude systém vždy vědět, co se děje. Například aktuální polohy vozidel, aktuální dopravní podmínky, teplotu článků baterií nebo stav našich dobíjecích stanic. Když to všechno dáte dohromady, můžete významně snížit provozní náklady a zároveň poskytnout lepší zážitek," říká spoluzakladatel start-upu Ember Pierce Glennie.

Podle zakladatelů je technologická platforma Ember postavená tak, aby bylo možné ji jen s drobnými úpravami systému překlopit i do dalších zemí.

Poprvé vyjely dva elektrobusy mezi městy Dundee a Edinburgh v roce 2020, v současné době provozuje Ember flotilu 24 elektrických autobusů, která obsluhuje přes 20 měst a obcí. To představuje přes 50 milionů bezemisních kilometrů ročně. Elektrobusy v současné flotile mají dojezd kolem 300 kilometrů a jejich dobytí trvá něco málo přes dvě hodiny. Zastavují i v menších městech, u kterých veřejná doprava neposkytuje dostatečný počet dopravních spojení s velkými místními centry.

Zdroj: ČEZ

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »