InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Praha letos v létě nabídne návštěvníkům města historické tramvajové linky 42 a 43

01.06.2021
Nejvyhledávanější turistické cíle v centru Prahy letos o letních prázdninách spojí dvě nové speciální historické tramvajové linky 42 a 43, které budou fungovat na principu hop-on, hop-off za jednotné celodenní jízdné 200 Kč. Hlavní linka 42 bude v provozu denně, doplňková linka 43 ve středu odpoledne, o víkendech a státních svátcích. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na ně bude nasazovat 10 historických vozů pocházejících z let 1908 až 1962. Linka 42 je součástí programu V Praze jako doma, který organizuje Hlavní města Praha a Prague City Tourism na podporu turistického ruchu v metropoli. Turisté, kteří Prahu navštíví v rámci programu, si budou moci body ze svého voucheru vyměnit u turistických informátorů na lince 42 nebo turistických informačních centrech Prague City Tourism za celodenní jízdenku platnou na obě historické linky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Snažili jsme se ve spolupráci s Prague City Tourism připravit v rámci podpory návštěvníků Prahy co nejpestřejší program. Ukazuje se, že v posledních letech roste obliba tematicky zaměřené turistiky. Ostatně nejnavštěvovanější pražskou atrakcí v loňské sezoně nebyl Pražský hrad, ale lanovka na Petřín, která spojuje technickou památku se zážitkem z jízdy a unikátní kolekcí turistických cílů a klidových zón v podobě zahrad a parků na petřínském kopci. Na nových tramvajových linkách se návštěvníci mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska - Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa," říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

"Ke kultivaci příjezdového turistického ruchu v hlavním městě chceme využívat všechny nástroje. Proto jsme pro letošní sezonu navázali spolupráci s DPP a vytvořili jsme ekologickou variantu turistických Hop On - Hop Off autobusů. Trasu turistické tramvaje č. 42 jsme vymysleli tak, aby se návštěvníci dostali pohodlně za nejoblíbenějšími památkami, ale i na vybrané kulturní akce, které jsou letos nově součástí programu V Praze jako doma," říká Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

"Obě historické tramvajové linky budou v provozu v době letních prázdnin, tj. od 1. července do 31. srpna 2021 a obě budou polookružní. Linka 42, kterou si u DPP objednal Prague City Tourism v rámci programu V Praze jako doma, bude začínat na Dlabačově a povede přes Pražský hrad, Královský letohrádek, Malostranskou, kolem Josefova, na Náměstí Republiky a Václavské náměstí, odkud se bude přes Národní třídu a Újezd vracet zpět na Dlabačov. Bude v provozu denně, spoje budeme vypravovat v půlhodinových intervalech, první v 10:00 a poslední v 17:30. Budeme na ni nasazovat 10 historických vozů, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a nejstarší dochovaný vůz T3 z roku 1962. Už samotná vyhlídková jízda historickými vozy bude atrakcí nejen pro fanoušky dopravních prostředků či MHD. Pro cestující na lince jsme navíc připravili audioprůvodce v češtině a angličtině, poslouchat jej mohou prostřednictvím naší aplikace Prague Trips, která je ke stažení zdarma," vysvětluje Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: "Linka 43 bude v hodinových intervalech doplňovat linku 42 ve středu odpoledne a celodenně o víkendech a státních svátcích, tj. v době, kdy je otevřeno Muzeum MHD. Přestupním bodem mezi nimi bude zastávka Královský letohrádek. Linka 43 propojí technické památky, jako Planetárium na výstavišti Holešovice, s Národním technickým muzeem a Muzeem MHD ve vozovně Střešovice."

Turisté, kteří hlavní město navštíví v rámci programu V Praze jako doma, mají celodenní jízdenku na obě historické linky zdarma. Získají ji výměnou bodů z voucheru u turistických informátorů buď přímo na lince 42 nebo v infocentrech Prague City Tourism. Historické tramvajové linky budou moci samozřejmě využívat i turisté, kteří se programu V Praze jako doma nezúčastní. Jednotnou jízdenku na obě linky si budou moci zakoupit pouze u průvodčího DPP po nastoupení do tramvaje. Bude možné ji uhradit jak v hotovosti, tak i bezhotovostně platební kartou. Jízdenka bude po označení platná 24 hodin pouze na linkách 42 a 43, nebude možné ji využívat na běžných pravidelných spojích pražské MHD, a naopak na spojích linek 42 a 43 nebude platit standardní tarif PID. Návštěvníci Prahy, kteří se budou chtít svézt historickou tramvají na lince 43 pouze do nebo z Muzea MHD ve vozovně Střešovice, si budou moci zakoupit za 50 Kč také jednorázovou jízdenku platnou na jednu jednosměrnou jízdu, obdobně jako je tomu v současnosti na lince 41.

Na linky 42 a 43 bude DPP nasazovat historický motorový vůz Ringhoffer ev. č. 240, který byl vyroben v roce 1908 a reprezentuje nejstarší období rakousko-uherské monarchie, dále motorové vozy Ringhoffer 349 a 351, které se zachovaly z dodávky 11 tramvají vyrobených a dodaných v roce 1915. Prvorepublikové období budou zastupovat vozy Ringhoffer ev. č. 412 z roku 1920, dále vozy ev. č. 2172 z roku 1929, ev. č. 2210 z roku 1930 a ev. č. 2272 z roku 1931. Poválečné období budou reprezentovat tři zástupci modelové řady T: legendární T1 ev. č. 5002, který byl vyroben v roce 1951, pak vůz T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě.

Trasy linek 42 a 43

Linka 42: Dlabačov - Pohořelec - Brusnice - Pražský hrad - Královský letohrádek - Malostranská - Právnická fakulta - Čechův most - Dlouhá třída - Náměstí Republiky - Masarykovo nádraží - Jindřišská - Václavské náměstí - Vodičkova - Lazarská - Národní třída - Národní divadlo - Újezd - Helichova - Malostranské náměstí - Malostranská - Královský letohrádek - Pražský hrad - Brusnice - Pohořelec - Dlabačov. Tramvaje budou z Dlabačova vyjíždět denně od 1. července do 31. srpna 2021 v půlhodinových intervalech od 10:00 do 17:30. Celková doba jízdy: 46 minut.

Linka 43: Vozovna Střešovice - Brusnice - Pražský hrad - Královský letohrádek - Sparta - Letenské náměstí - Kamenická - Strossmayerovo náměstí - Veletržní palác - Výstaviště Holešovice - Planetárium Praha - Výstaviště Holešovice - Veletržní palác - Strossmayerovo náměstí - Nábřeží Kapitána Jaroše - Čechův most - Malostranská - Královský letohrádek - Pražský hrad - Brusnice - Vozovna Střešovice. Tramvaje budou z Vozovny Střešovice vyjíždět na linku o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00, a každou středu od 14:00 do 17:00. Celková doby jízdy: 38 minut.

Historická tramvajová linka 41 nekončí

Historická tramvajová linka 41 bude v provozu do středy 30. června 2021, kdy před letními prázdninami vyjede naposledy. Během letních prázdnin budou všechny vozy na ní jezdící k vidění na linkách 42 a 43. Na svou trasu se linka 41 vrátí hned ve středu 1. září 2021.

Zdroj: DPP

Další články z rubriky Regiony

Vláda se na výjezdním zasedání ve Vimperku zabývala regionálními tématy Jihočeského a Plzeňského kraje

Vláda Petra Fialy uskutečnila ve středu 7. června 2023 druhé z plánované série výjezdních zasedání. Po severomoravském Jeseníku tentokrát jednala ve Vimperku na pomezí Jihočeského a Plzeňského kraje. Na schůzi vlády, v jejímž programu převládala ...

V rámci cvičení Karlovarská putovní 155 byla poprvé prověřena Koncepce řešení mimořádné události s velkým počtem pacientů s termickým úrazem

Koncepci řešení mimořádné události s velkým počtem pacientů s termickým úrazem v České republice připravilo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ...

Univerzita obrany zamíří na Veletrh vědy Akademie věd ČR

Ve dnech 8. až 10. června 2023 se na pražském výstavišti v Letňanech uskuteční další ročník Veletrhu vědy Akademie věd ČR, kterého se tradičně zúčastn ...

Baťův mrakodrap ve Zlíně se zahaluje do lešení, čeká oprava fasády

Baťův mrakodrap ve Zlíně se už brzy zahalí do lešení. Důvodem je oprava poškozených částí fasády a vnějších prvků budovy, která potrvá až do konce let ...

Cesta vlakem mezi centry Liberce a Prahy se významně zkrátí na 69 minut

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti trati Mladá Boleslav - Turnov - Liberec - státní hranice ve variantě 20 ...

DoporučujemeNeděle 11.6.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »