InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Praha letos v létě nabídne návštěvníkům města historické tramvajové linky 42 a 43

01.06.2021
Nejvyhledávanější turistické cíle v centru Prahy letos o letních prázdninách spojí dvě nové speciální historické tramvajové linky 42 a 43, které budou fungovat na principu hop-on, hop-off za jednotné celodenní jízdné 200 Kč. Hlavní linka 42 bude v provozu denně, doplňková linka 43 ve středu odpoledne, o víkendech a státních svátcích. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na ně bude nasazovat 10 historických vozů pocházejících z let 1908 až 1962. Linka 42 je součástí programu V Praze jako doma, který organizuje Hlavní města Praha a Prague City Tourism na podporu turistického ruchu v metropoli. Turisté, kteří Prahu navštíví v rámci programu, si budou moci body ze svého voucheru vyměnit u turistických informátorů na lince 42 nebo turistických informačních centrech Prague City Tourism za celodenní jízdenku platnou na obě historické linky.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Snažili jsme se ve spolupráci s Prague City Tourism připravit v rámci podpory návštěvníků Prahy co nejpestřejší program. Ukazuje se, že v posledních letech roste obliba tematicky zaměřené turistiky. Ostatně nejnavštěvovanější pražskou atrakcí v loňské sezoně nebyl Pražský hrad, ale lanovka na Petřín, která spojuje technickou památku se zážitkem z jízdy a unikátní kolekcí turistických cílů a klidových zón v podobě zahrad a parků na petřínském kopci. Na nových tramvajových linkách se návštěvníci mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska - Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa," říká Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

"Ke kultivaci příjezdového turistického ruchu v hlavním městě chceme využívat všechny nástroje. Proto jsme pro letošní sezonu navázali spolupráci s DPP a vytvořili jsme ekologickou variantu turistických Hop On - Hop Off autobusů. Trasu turistické tramvaje č. 42 jsme vymysleli tak, aby se návštěvníci dostali pohodlně za nejoblíbenějšími památkami, ale i na vybrané kulturní akce, které jsou letos nově součástí programu V Praze jako doma," říká Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

"Obě historické tramvajové linky budou v provozu v době letních prázdnin, tj. od 1. července do 31. srpna 2021 a obě budou polookružní. Linka 42, kterou si u DPP objednal Prague City Tourism v rámci programu V Praze jako doma, bude začínat na Dlabačově a povede přes Pražský hrad, Královský letohrádek, Malostranskou, kolem Josefova, na Náměstí Republiky a Václavské náměstí, odkud se bude přes Národní třídu a Újezd vracet zpět na Dlabačov. Bude v provozu denně, spoje budeme vypravovat v půlhodinových intervalech, první v 10:00 a poslední v 17:30. Budeme na ni nasazovat 10 historických vozů, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a nejstarší dochovaný vůz T3 z roku 1962. Už samotná vyhlídková jízda historickými vozy bude atrakcí nejen pro fanoušky dopravních prostředků či MHD. Pro cestující na lince jsme navíc připravili audioprůvodce v češtině a angličtině, poslouchat jej mohou prostřednictvím naší aplikace Prague Trips, která je ke stažení zdarma," vysvětluje Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodal: "Linka 43 bude v hodinových intervalech doplňovat linku 42 ve středu odpoledne a celodenně o víkendech a státních svátcích, tj. v době, kdy je otevřeno Muzeum MHD. Přestupním bodem mezi nimi bude zastávka Královský letohrádek. Linka 43 propojí technické památky, jako Planetárium na výstavišti Holešovice, s Národním technickým muzeem a Muzeem MHD ve vozovně Střešovice."

Turisté, kteří hlavní město navštíví v rámci programu V Praze jako doma, mají celodenní jízdenku na obě historické linky zdarma. Získají ji výměnou bodů z voucheru u turistických informátorů buď přímo na lince 42 nebo v infocentrech Prague City Tourism. Historické tramvajové linky budou moci samozřejmě využívat i turisté, kteří se programu V Praze jako doma nezúčastní. Jednotnou jízdenku na obě linky si budou moci zakoupit pouze u průvodčího DPP po nastoupení do tramvaje. Bude možné ji uhradit jak v hotovosti, tak i bezhotovostně platební kartou. Jízdenka bude po označení platná 24 hodin pouze na linkách 42 a 43, nebude možné ji využívat na běžných pravidelných spojích pražské MHD, a naopak na spojích linek 42 a 43 nebude platit standardní tarif PID. Návštěvníci Prahy, kteří se budou chtít svézt historickou tramvají na lince 43 pouze do nebo z Muzea MHD ve vozovně Střešovice, si budou moci zakoupit za 50 Kč také jednorázovou jízdenku platnou na jednu jednosměrnou jízdu, obdobně jako je tomu v současnosti na lince 41.

Na linky 42 a 43 bude DPP nasazovat historický motorový vůz Ringhoffer ev. č. 240, který byl vyroben v roce 1908 a reprezentuje nejstarší období rakousko-uherské monarchie, dále motorové vozy Ringhoffer 349 a 351, které se zachovaly z dodávky 11 tramvají vyrobených a dodaných v roce 1915. Prvorepublikové období budou zastupovat vozy Ringhoffer ev. č. 412 z roku 1920, dále vozy ev. č. 2172 z roku 1929, ev. č. 2210 z roku 1930 a ev. č. 2272 z roku 1931. Poválečné období budou reprezentovat tři zástupci modelové řady T: legendární T1 ev. č. 5002, který byl vyroben v roce 1951, pak vůz T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě.

Trasy linek 42 a 43

Linka 42: Dlabačov - Pohořelec - Brusnice - Pražský hrad - Královský letohrádek - Malostranská - Právnická fakulta - Čechův most - Dlouhá třída - Náměstí Republiky - Masarykovo nádraží - Jindřišská - Václavské náměstí - Vodičkova - Lazarská - Národní třída - Národní divadlo - Újezd - Helichova - Malostranské náměstí - Malostranská - Královský letohrádek - Pražský hrad - Brusnice - Pohořelec - Dlabačov. Tramvaje budou z Dlabačova vyjíždět denně od 1. července do 31. srpna 2021 v půlhodinových intervalech od 10:00 do 17:30. Celková doba jízdy: 46 minut.

Linka 43: Vozovna Střešovice - Brusnice - Pražský hrad - Královský letohrádek - Sparta - Letenské náměstí - Kamenická - Strossmayerovo náměstí - Veletržní palác - Výstaviště Holešovice - Planetárium Praha - Výstaviště Holešovice - Veletržní palác - Strossmayerovo náměstí - Nábřeží Kapitána Jaroše - Čechův most - Malostranská - Královský letohrádek - Pražský hrad - Brusnice - Vozovna Střešovice. Tramvaje budou z Vozovny Střešovice vyjíždět na linku o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00, a každou středu od 14:00 do 17:00. Celková doby jízdy: 38 minut.

Historická tramvajová linka 41 nekončí

Historická tramvajová linka 41 bude v provozu do středy 30. června 2021, kdy před letními prázdninami vyjede naposledy. Během letních prázdnin budou všechny vozy na ní jezdící k vidění na linkách 42 a 43. Na svou trasu se linka 41 vrátí hned ve středu 1. září 2021.

Zdroj: DPP

Další články z rubriky Regiony

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět další část obchvatu České Lípy

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu 1,5 kilometru dlouhého úseku přeložky silnice I/9, která bude součástí obchvatu České Lípy v Libereckém kraji. Jde o úsek mezi ulicí Litoměřická a silnicí II/262. Z průtahu městem by měl odvést část ...

Královéhradecký kraj už zná nominované výrobky na Regionální potravinu roku 2024

Spotřebitelé v Královéhradeckém kraji již znají nominované produkty na prestižní ocenění značkou Regionální potravina. Letos se v tomto regionu do sou ...

I letos si budou moci lidé prohlédnout reprezentační objekty Úřadu vlády

Historické a reprezentační objekty Úřadu vlády si veřejnost může prohlédnout ve vybraných dnech a o státních svátcích i v roce 2024. V průběhu roku bu ...

DPP hledá výrobce automatických vlaků a dopravního systému pro linky C a D pražského metra

Pro budovanou linku D a automatizaci stávající linky C Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje nakoupit nový dopravní systém, který bude schopen pl ...

Česká pošta ruší od 1. května noční a nedělní provoz pobočky v Jindřišské ulici

PRAHA - Od středy 1. května bude zrušen noční a nedělní provoz pobočky České pošty v Jindřišské ulici a dojde k úpravě sobotní otevírací doby. Nová ot ...

DoporučujemeSobota 20.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »