InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Nemocnice TGM Hodonín slavnostně otevřela nový moderní pavilon zobrazovacích metod

25.04.2024
Pouhých 13 měsíců od položení základního kamene otevřela hodonínská nemocnice ve svém areálu nový pavilon, navazující na stávající budovu zařízení.
Foto: jmk.cz
Dvoupodlažní objekt nabídne pacientům z Hodonína a okolí špičkové zobrazovací metody včetně vyšetření magnetickou rezonancí, ale také zázemí pro pacienty i zdravotníky, lékárnu či archiv. Obří investici za více než 180 milionů korun pomohl 102,5 miliony zafinancovat zřizovatel NTGM Jihomoravský kraj a 83 milionů pokryla sama nemocnice. Slavnostního spuštění provozu se v úterý 23. dubna od 14. hodin zúčastnil hejtman JM kraje Mgr. Jan Grolich, zástupci zřizovatele i pojišťoven, dodavatelé, starostové spádových obcí a další hosté.

"Včasná léčba vyžaduje včasnou diagnostiku. Každá nová magnetická rezonance, kterou pacientům v kraji můžeme nabídnout, zkracuje čekací lhůty a zvyšuje šance na uzdravení. Jsem moc rád, že se v Hodoníně podařilo tohle zvládnout, navíc takto rychle," doplňuje hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Akce začala v 14:00 hodin srazem všech hostů v pavilonu. Po střihu pásky následovala prohlídka nových prostor, tedy lékárny a archivu v suterénu, odkud se hosté odebrali zpět nahoru na RDG patro pavilonu. Zde měli možnost nahlédnout přes okno do prostor s magnetickou rezonancí.

Umožněna byla také prohlídka prostor, kam se bude po slavnostním otevření instalovat nový skiaskop Luminos Lotus Max, což je přístroj, který se pořizuje zcela nový v rámci výběrového řížení: "Skiaskopicko skiagrafická stěna". NTGM pořídí v rámci otevření pavilonu také nové CT, na jehož pořízení je nyní až do 15. května vypsána veřejná soutěž. Do nových prostor se pak z těch stávajících přestěhuje skiagraf.

"Hodonínská nemocnice je spádová pro zhruba 60 tisíc lidí - potenciálně všichni tito lidé díky novému pavilonu nebudou muset dojíždět za specializovanou péčí do jiných zařízení. Prostory nabídnou špičkové vybavení a věřím, že radost z nich budou mít nejenom pacienti, ale i zaměstnanci nemocnice," připojuje jihomoravský radní pro oblast zdravotnictví Karel Podzimek.

Na zpracování projektu se podílelo několik odborníků včetně architektů již od počátku. Jejich úkolem bylo vyřešit vedle architektonického a urbanistického řešení především složité nároky na dispoziční a provozní potřeby nemocnice v podobě co nejkratší docházkové vzdálenosti pro pacienty, zachování transportní logistiky, usnadnění orientace atd. "Konfigurace území a stávajících objektů polybloku nemocnice nakonec předurčila i tvar přístavby ve vnitrobloku. Hlavním materiálem obvodového pláště se záměrně stal obklad z cihelných pásků, který se lépe začlenil do zeleně a ne příliš prostorného nádvoří, kde by bílá fasáda působila opticky větším dojmem," popsal architektonickou podobu areálu vedoucí hospodářsko-technické správy nemocnice Jaroslav Malát.

A jak je vlastně nový moderní pavilon řešen dispozičně?

"Dvoupodlažní objekt obsahuje ve vstupním podlaží čekárnu, zázemí pro personál i pacienty, recepce, vyšetřovny skiagrafu, skiaskopu, magnetickou rezonanci a pracoviště CT s příslušenstvím. Tedy kabiny, WC, přípravny, popisovny a ovladovny a technické místnosti. V suterénu je pak umístěno skladové a technické zázemí lékárny, prostory pro spisovnu a uložení zdravotnické dokumentace a technické provozy - strojovna vzduchotechniky s předávací stanicí UT a elektrorozvodna," upřesnil ještě ředitel Nemocnice TGM Hodonín Ing. Jiří Koliba.

Velmi očekávaným přístrojem nového pavilonu je bezesporu magnetická rezonance za téměř 40 milionů korun, hrazená z dotace React EU v rámci projektu "Modernizace a rozvoj přístrojového vybavení v Nemocnici TGM Hodonín v návaznosti na urgentní příjem".

"Moderní 1.5 Teslový přístroj MR skener je vybavený technologiemi, které umožňují získávání rychlejších a přesnějších obrazů vyšetřovaných části lidského těla. Přístroj se přizpůsobuje biologických rozdílnostem jednotlivých pacientů a pomáhá personálu s nastavením optimálních parametrů vyšetření. Efektivní urychlení většiny vyšetřovacích sekvencí na našem novém MR umožňuje zkrátit čas vyšetření až o polovinu při získaní většího množství diagnostických informací než bylo obvyklé," vysvětluje primář Radiodiagnostického oddělení NTGM MUDr. Juraj Grebáč.

Výsledkem je podle něho rychlejší získání podrobnějších diagnostických informací pro lékaře, pro pacienta pak menší diskomfort v průběhu vyšetřování, kratší čas strávený ve vyšetřovně a v konečném důsledku rychlejší vyléčení.

Tím ale zajímavosti kolem nového pavilonu nekončí. Budova totiž kopíruje i ekologické trendy, a tak je její střecha celá pokrytá travino-bylinným společenstvím doplněným rozchodníky, takže bude mít vysokou retenční schopnost a výborné tepelně izolační vlastnosti. Střecha pokrytá vegetací absorbuje škodliviny z ovzduší a snižuje prašnost. Přispěje tak k vylepšení mikroklimatu uvnitř nemocničního vnitrobloku a bude plnit i hledisko estetické. Pohled z oken bude zkrátka hezčí.

Nemocnice TGM Hodonín je jednou z páteřních krajských nemocnic. Poskytuje široké spektrum ambulantní i hospitalizační péče, v roce 2023 provedla Nemocnice TGM Hodonín 7140 hospitalizací. Má více než 500 zaměstnanců. Svým pacientům nabízí 22 specializovaných ambulancí a celkem 205 lůžek.

Zdroj: Krajský úřad Jihomoravského kraje

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »