InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Do škol se vrací druhý stupeň, obchody se otevřou 10. května, rozhodla vláda

29.04.2021
Od pondělí 3. května se budou moci k prezenční výuce rotační formou vrátit žáci a studenti v šesti krajích a v hlavním městě Praze. Rozšíření původně schváleného seznamu regionů, v nichž budou nastavena mírnější epidemiologická pravidla pro školní docházku a některé další aktivity, schválila vláda Andreje Babiše na jednání ve čtvrtek 29. dubna 2021.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger | Foto: Úřad vlády ČR
Od pondělí 3. května se do škol nakonec budou moci vrátit v rotační výuce žáci druhého stupně základních škol a studenti nižšího stupně víceletých gymnázií a konzervatoří a také všechny děti z mateřských škol v sedmi regionech. Kromě již avizovaných Karlovarského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje vláda souhlasila s rozšířením seznamu o Liberecký, Pardubický a Středočeský kraj a hlavní město Prahu. V těchto krajích budou moci školáci také začít sportovat a bude platit výjimka z povinnosti testování pro školkové děti a otevřít budou moci i dětské skupiny.

O tyto čtyři regiony s nízkým výskytem nových případů nemoci covid-19 se rozšiřuje i výjimka pro otevření muzeí, galerií, výstavních prostor, hradů, zámků a obdobných historických nebo kulturních objektů pro individuální prohlídky, možnost pořádat veletrhy a prodejní hospodářské výstavy za účasti veřejnosti a také možnost obnovení sportovní přípravy amatérských sportovců mladších 18 let organizované sportovními svazy ve venkovních areálech za stanovených protiepidemických podmínek.

Vláda zároveň schválila úpravu podmínek pro klienty otevřených služeb péče o tělo. Podle nové úpravy bude možné obsloužit i zákazníka, který se prokáže potvrzením zaměstnavatele či školy o provedeném testu, případně se otestuje přímo v provozovně.

Od 3. května se také zmírní pravidla pro testování zaměstnanců škol a školských zařízení tak, že se preventivní testování bude provádět jen jednou týdně. Rovněž jen jednou týdně se budou muset testovat ti žáci, kteří už do škol pravidelně chodí. Nově se vracející ročníky škol zůstanou v režimu dvou testů týdně. Do učeben se budou moci vrátit na klinickou a praktickou výuku a praxi studenti všech ročníků studijního programu veterinární lékařství.

K dalšímu rozvolnění by podle přijatého usnesení vlády mělo dojít o týden později, 10. května. K tomuto datu by se měly otevřít zbývající segmenty maloobchodu a část služeb s výjimkou restaurací, kasin, wellnes a dalších nejvíce epidemiologicky rizikových provozoven. K prezenčnímu vyučování by se měli v rotačním režimu vrátit žáci 2. stupně ZŠ, nižších stupňů víceletých gymnázií a konzervatoří a všechny děti v mateřských školách i ve zbývajících krajích a měla by být umožněna osobní přítomnost studentů zbývajících ročníků vysokých škol na klinické a praktické výuce a praxi.

Vláda rozhodla také o zajištění náhradní dodávky testovacích sad pro školy poté, co se Správě státních hmotných rezerv nepodařilo zajistit jejich další nákup formou výběrového řízení. Správa místo toho pro školy uvolní ze svých zásob 185 000 testovacích sad, které byly původně určeny pro testování zaměstnanců ve státní správě.

Kabinet také odsouhlasil návrh režimu testování na vysokých školách. Testování jejich zaměstnanců i studentů, kteří mají povolenu účast na prezenční výuce, bude probíhat jednou týdně. Nebude se týkat těch, kteří do školy přijdou na individuální konzultace nebo zkoušku, a samozřejmě ani těch, kteří byli kompletně naočkováni, prodělali v posledních 90 dnech covid-19 nebo se prokáží platným testem z oficiálního testovacího místa. Testy pro své zaměstnance a studenty si vysoké školy zajistí samy a stát jim na ně přispěje 150 korun na studenta za týden u PCR testů a 60 korun u antigenních testů. Na tyto kompenzace vláda schválila uvolnit do konce školního roku až 50 milionů korun.

Vláda rozhodla také o poskytnutí humanitárního daru Indické republice, která je v současnosti tvrdě zasažena rozmachem pandemie covid-19. Česká republika s pomocí Rakouska zašle do Indie 500 kusů tlakových lahví na mediciální kyslík v celkové pořizovací ceně do 3,1 milionu korun. Spolu s náklady na transport vyjde tato pomoc na až šest milionů korun, které uvolní Ministerstvo zahraničních věcí ze svého rozpočtu na humanitární akce.

Zdroj: Úřad vlády ČR

Další články z rubriky Domácí

SYRI: Ekonomická migrace se orientuje na levnou pracovní sílu

Levná zahraniční pracovní síla je pro český stát a zaměstnavatele věcí národního zájmu a státní priority. Jasně to ukázala pandemie covid-19, která prohloubila rozdíly na pracovním trhu. Vládní opatření byla koncipována tak, aby přístup k zahraniční ...

V loňském roce zjistila Česká obchodní inspekce celkem 8 případů diskriminace

Česká obchodní inspekce v průběhu minulého roku kontrolovala, zda nedochází ze strany obchodníků k diskriminaci spotřebitelů. Provedla celkem 136 kont ...

Potravinářská inspekce v roce 2023 uskutečnila téměř 49 tisíc kontrol a uložila pokuty za více než 128 milionů korun

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila v roce 2023 celkem 48 821 vstupů do provozoven potravinářských podniků, provozoven spole ...

Vláda schválila další krok na podporu výstavby obnovitelných zdrojů energie

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezen ...

ČSÚ zveřejnil kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

Český statistický úřad včera zveřejnil seznam kandidátů pro volby do Evropského parlamentu. Volby se na území České republiky uskuteční ve dnech 7. a ...

Doporučujeme



Pátek 26.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »