InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Přehledně: Nová pravidla cestování do ČR platná od 5. února 2021

04.02.2021
Vzhledem k nepříznivému vývoji pandemie a obavám ze šíření nových mutací koronaviru začínají od pátku 5. února 2021 platit nová pravidla pro cestování do ČR. Tedy i pro návraty Čechů do vlasti.
Foto: MZV ČR

Do jakých kategorií se podle rizika nákazy nově cizí země rozdělují?


Nové ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR rozlišuje 4 kategorie zemí:
- země s nízkým rizikem (zelené)
- země se středním rizikem (oranžové)
- země s vysokým rizikem (červené)
- země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené)
Tzv. cestovatelský semafor má pevně daná kritéria a je tak automatický a předvídatelný. ČR postupuje v souladu s doporučeními EU. Zároveň bude rozdělení zemí do jednotlivých kategorií - stejně jako dosud - pravidelně aktualizováno.

Jaké podmínky platí pro návrat do ČR z jednotlivých kategorií zemí?


NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Cestující mohou z těchto zemí do ČR přijet bez jakýchkoliv omezení.
STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku.
VYSOKÉ RIZIKO (červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace. Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit roušku všude mimo domov.
VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) musí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň podstoupit PCR test (antigenní nestačí), jehož provedení není na začátku cesty starší než 72 hod. a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. Následně musí předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR, který lze provést nejdříve 5. den od příjezdu. Výsledek je nutné neprodleně předložit elektronicky příslušné hygienické stanici. Do doby předložení druhého negativního testu je nutná samoizolace (v praxi je tedy nařízena pětidenní karanténa). Povinností je také 10 dnů po příjezdu nosit respirátor FFP2 (nebo stejné či vyšší účinnosti) všude mimo domov. Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14.2. "přechodné období", kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem (ne starším než 24 hod) nebo absolvovat test až při vstupu do ČR (tedy v praxi na letišti).
Pozn.: Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním PCR testu nesmí být starší více než 72 hod před odletem z dané destinace.

Jaké země patří do jednotlivých kategorií od 5.2.2021?


NÍZKÉ RIZIKO (zelená): Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko, Vatikán
STŘEDNÍ RIZIKO (oranžová): Finsko, Řecko, Island, Norsko
VYSOKÉ RIZIKO (červená): Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Francie, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Německo, Švédsko a Švýcarsko; Azorské ostrovy (Portugalsko), Madeira (Portugalsko) a Kanárské ostrovy (Španělsko)
VELMI VYSOKÉ RIZIKO (tmavě červená): Mezi tmavě červené země patří všechny státy, které nejsou uvedeny v předchozích kategoriích.

Do jaké kategorie patří země, které nejsou členy EU ani schengenského prostoru?


Státy, které nejsou členy EU ani schengenského prostoru a nejsou explicitně uvedeny v jiné kategorii (Austrálie, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko), jsou řazeny mezi státy "tmavě červené" kategorie.

Portugalsko a Španělsko patří do tmavě červené skupiny, jak je to s ostrovy, které k těmto státům patří?


Z tmavě červené kategorie jsou aktuálně vyjmuty ostrovní oblasti - Azorské ostrovy (Portugalsko), Madeira (Portugalsko) a Kanárské ostrovy (Španělsko). Zařazeny jsou podle epidemiologických dat aktuálně mezi země s vysokým rizikem nákazy koronavirem ("červené").

Platí pro nová pravidla cestování nějaké výjimky?


Výjimky se i nadále vztahují na pendlery, mezinárodní dopravu a tranzit přes Česko. Nezbytné cesty do zahraničí bez následných povinností testů budou nově umožněny pouze v případě, že nepřekročí 12 hodin. Všechny výjimky najdete v ochranném opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Platí tato pravidla cestování i pro klienty cestovních kanceláří?


Ano, nová pravidla cestování platí od 5. února 2021 také pro klienty cestovních kanceláří. V tomto směru jsou pravidla stejná jak pro individuální cestovatele, tak klienty CK.

Co dělat, když není možné se v tm. červené zemi nechat otestovat před cestou do ČR?


Ministerstvo zdravotnictví ČR zavedlo dodatečně pro tyto případy "přechodné období". Pokud tedy cestujete z tm. červené lokality, kde není možné absolvovat PCR test (např. neexistuje možnost testování apod.), pak je možné se do 14.2.2021 prokázat buď antigenním testem (ne starším než 24 hod), nebo se nechat otestovat při vstupu do ČR (tedy v praxi ihned po příletu na letišti).

Jaké podmínky naopak platí pro cesty do cizích zemí?


Každá země má pro cestování svá pravidla, stejně jako Česko. O těch český cestovatelský semafor neinformuje, ten určuje pouze podmínky cest do ČR. Informace o podmínkách pro cestování do jednotlivých zemí najdete v Rozcestníku (pro státy Evropy také v Mapě cestovatele).

Na koho se mohu obrátit, jestliže zde není odpověď na mé dotazy?


Se specifickými dotazy se můžete obrátit na informační centrum MZV pro cesty do zahraničí na telefonním čísle +420 224 183 200. Pracovníci ministerstva zahraničí jsou zde připraveni odpovědět na dotazy veřejnosti ve všední dny mezi 8:00 - 16:00. Pokud jste se Vy nebo Vaši blízcí ocitli v zahraničí v nouzi, kontaktujte nouzovou linku příslušného zastupitelského úřadu, která je v pohotovosti non-stop.

Zdroj: MZV ČR

Další články z rubriky Domácí

Do rozvoje údržby a servisu železničních vozidel plánují České dráhy investovat přes 12 miliard korun

Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než 6 miliard Kč bude investováno do nových opravárenských hal a do jejich zásadních rekonstrukcí. Chystá se ...

ČEZ Prodej sníží ceny 1,7 milionu zákazníků na dobu neurčitou u elektřiny i plynu

Zákazníky ČEZ Prodej teď čekají samé příjemné zprávy. Již za pár týdnů se jim sníží ceny plynu a pak i elektřiny na dobu neurčitou. Zlevnění nefixovan ...

České dráhy spustily novou kampaň na ekologické cestování vlakem

Víte, jak ušetřit 44,68 kg CO2? Stačí si pro cestu mezi Prahou a Ostravou vybrat vlak místo automobilu. Právě na zdůraznění ekologického aspektu cesto ...

Premiér Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ Jana Čuřína

Premiér Petr Fiala uvedl ve čtvrtek 2. května do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína. Vláda rozhodla o jeho jmenování na ...

Ministerstvo zdravotnictví chce zmírnit zátěž sester, spustilo pilotní projekt

Ministerstvo zdravotnictví spustilo pilotní projekt s názvem Měření ošetřovatelské zátěže. Jeho cílem je zmapovat činnosti sester na jednotlivých prac ...

Doporučujeme



Pátek 3.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »