InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Hnutí DUHA: Zákon, který by lesy připravil na teplé klima, žádá 8 ministrů, 10 krajů a 8 dalších připomínkových míst

30.04.2024
Deset po sobě následujících měsíců trápí nejen lesy míra oteplování, která láme rekordy. Hnutí DUHA upozornilo Ministerstvo zemědělství, že jím předložený návrh novely lesního zákona nadcházející oteplování téměř ignoruje. V meziresortním řízení podalo zásadní připomínky směřující k adaptaci lesů na změnu klimatu, ochranu lesních půd a biodiverzity Ministersterstvo životního prostředí, ministr pro legislativu, ministerstvo pro místní rozvoj, i další více než dvě desítky, krajů a organizací.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Meziresortní připomínkové řízení k novele zákona o lesích skončilo 22.března. Hnutí DUHA podalo 57 připomínek navrhujících lepší péči o les v době klimatické změny. Své připomínky týkající se lepší ochrany lesů poslalo i dalších 25 organizací, ministerstev a krajů. Zásadní připomínky zaslali ministru Výbornému vědci z iniciativy Vědci pro les. Ministerstvo zemědělství řeší, zda jim vyhoví, již přes pět týdnů.

Ministerstvo zemědělství totiž navrhovalo vypustit vyhlášku, která by zajistila, že pro ochranu lesních půd i klimatu a biodiverzity se budou v lesích nechávat vybrané stromy na dožití a k zetlení a na ohrožených půdách těžební zbytky. Proti tomuto zřeknutím se povinnosti stanovené Poslaneckou sněmovnou se vymezilo, Ministerstvo životního prostředí (MŽP), Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a ministr pro legislativu.

MMR i Krajský úřad Středočeského kraje se ohrazují proti vypuštění povinnosti vysazovat určený minimální podíl listnáčů a jedlí (tzv. meliorační a zpevňující dřeviny) v nestátních lesích.

Délku doby zalesnění a zajištění porostu, aby se lesy mohly obnovit z přirozeného zmlazení a byly odolnější, navrhují dále prodloužit MMR, ministr pro legislativu, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Unie zaměstnavatelských svazů ČR.

Maximální velikost holosečí, které ničí lesní půdu, by měla být v zákoně snížena dle Krajského úřadu Jihomoravského kraje, ministra pro legislativu a MMR.

Návrh ministerstva zemědělství, aby se lesy zvláštního určení (například k prioritní ochraně přírody, rekreaci apod.) a lesy ochranné musely fakticky vyhlašovat každých deset let, se pro zbytečnou s tím spojenou byrokratickou zátěž setkal s kritikou napříč širokým spektrem připomínkujících organizací.

Na potřebu ve státních lesích jasně stanovit hospodaření ve prospěch veřejných funkcí lesů upozorňuje ministr pro legislativu i MMR.

Výrazný odpor se rovněž projevil vůči navrženému vymezení platby za ekosystémové služby. U ní Ministerstvo zemědělství dosud jasně nezaručilo, jaké dodatečné činnosti ve prospěch klimatu a přírody podpoří, a tedy že nepůjde jen o černou díru na peníze ze státního rozpočtu. Výhrady k vymezení ekosystémových služeb má ministr pro legislativu, MMR, Ministerstvo obrany, Krajský úřad Středočeského kraje i kraje Vysočina.

Již deset měsíců na planetě zažíváme nejteplejší měsíce v měřené historii. Hnutí DUHA ve svých připomínkách k návrhu lesního zákona apelovalo na ministerstvo, že "musí na tuto situaci dostatečně reagovat, a to s ohledem na mitigaci změny klimatu i přizpůsobení budoucích porostů výrazným proměnám klimatu během následujících sto let." V březnu před ministerstvem zorganizovalo Hnutí DUHA happening, během kterého zástupci ekologické organizace předali své připomínky vrchnímu řediteli sekce lesního hospodářství Patriku Mlynářovi.

Po vypořádání připomínek bude ministerstvo zákon předkládat Legislativní radě vlády, Ministerstvo zemědělství počítá s platností vyhlášeného zákona od 1. ledna 2025.

Zdroj: Hnutí DUHA

Další články z rubriky Domácí

Moody's potvrdila rating Českých drah v investičním pásmu se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná ratingová agentura ocenila především silné postavení společnosti na českém železničním trhu a ...

Úřad vlády se tradičně zapojí do festivalu Open House

Do jubilejního 10. ročníku festivalu pražské architektury Open House se Úřad vlády ČR zapojí otevřením Hrzánského paláce v sobotu 18. května a v neděl ...

ČOI: Hračka na baterie AKU vrtačka T1401 představuje vážné riziko pro životní prostředí

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko kvůli možnému znečištění životního prostřed ...

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu

Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu - to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíc ...

Spotřebitelská organizace dTest podala stížnost na Temu

Čínské online tržiště Temu působící na trhu od roku 2023 se těší velké popularitě mezi spotřebiteli. Jen v EU má totiž přes 75 milionů uživatelů měsíč ...

DoporučujemePondělí 27.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »