InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Bitcoin má nakročeno k překonání hranice 100 000 dolarů. Investiční špičky na akci Deloitte diskutovaly o trendech na trhu

18.04.2024
Investujeme proto, že peníze ztrácí hodnotu. Na tom se shodli řečníci na debatě v rámci projektu Technology Fast 50 společnosti Deloitte. Hodnota Bitcoinu může ještě letos přesáhnout hodnotu 100 000 dolarů. Zároveň však upozornili, že s ohledem na inflaci jeho reálná hodnota stále nedosáhla úrovně z roku 2021. Zatímco v jiných kryptoměnách budoucnost nevidí, vhodná doba je podle nich i nadále pro investice do nemovitostí a akcií.
Foto: knktr.cz
Reálná hodnota standardních měn bude klesat a otázka spočívá jen v tom, jak rychle. Na tom se shodli všichni účastníci akce pořádané poradensko-technologickou společností Deloitte pod hlavičkou žebříčku Fast 50, který hodnotí nejrychleji rostoucí technologické společnosti. Naopak Bitcoin podle nich nelze zastavit.

"O hranici 100 000 dolarů se v poslední době hodně mluví. V souvislosti se současným růstem Bitcoinu je ale nutné připomenout, že stále nepřekročil reálnou hodnotu z roku 2021. A to zejména kvůli inflaci dolaru. Aby se dostal na dosavadní maximum, musí dosáhnout alespoň na 80 000 dolarů," vysvětlil Štěpán Uherik ze Satoshilabs.

Že Bitcoin překoná hranici 100 000 dolarů si myslí také třetina zástupců české start-upové scény, jak ukázala anketa pořádaná v rámci akce. Dalších 45 procent pak očekává jeho další růst, který však hodnoty 100 000 dolarů nedosáhne. Naopak stagnaci nebo pokles předpokládá jen pětina respondentů.

Uherik zdůrazňuje, že je důležité rozlišovat mezi Bitcoinem a ostatními kryptoměnami. Zatímco Bitcoin je decentralizovaný a dá se označit za "lepší peníze", ostatní kryptoměny většinou decentralizované nejsou a jejich hodnota závisí na rychle se měnících trendech.

"Trend je ale jasný. Bitcoin jsou lepší peníze a za pět let bude mít i nadále růstový trend, zatímco inflační peníze budou mít zcela jistě stále menší kupní sílu," shrnul Uherik.

Řečníci se shodli, že se světlá budoucnost Bitcoinu dá využít i například investicemi do infrastruktury, kterou s sebou rozšíření digitální měny přinese. Podle Milana Pualice ze Citi může jít například o oblasti polovodičů nebo kybernetické bezpečnosti. Právě té se věnuje celá řada českých start-upů. Ty jsou vedle toho velmi silné i v oblasti fintechu, jak dokládá i příklad společnosti FTMO, vítěze tří posledních ročníků ocenění Deloitte Technology Fast 50. Tím prošly v minulosti i další známé společnosti včetně firem Notino, Kiwi.com nebo Prusa Research.

"Česká start-upová scéna je nesmírně bohatá na originální a úspěšné projekty, a to zvláště v oblasti technologií. My do této oblasti přinášíme unikátní vhled a hodnotíme technologické společnosti na základě jejich ekonomického růstu. Díky tomu mají i méně známé, ale zato vysoce úspěšné firmy příležitost dostat se do širšího povědomí," popisuje Kateřina Novotná, lídryně programu Deloitte Technology Fast 50 Česká republika.

Příznivou budoucnost očekávají účastníci akce i u investic do nemovitostí. Těm hraje podle Alana Pocka z Investownu do karet to, že je jich na trhu omezená nabídka a jsou tak vhodnou volbou pro ochranu před inflací. Rizika vidí v dlouhodobém horizontu v nejistotě ohledně legislativních změn, které trh s realitami ovlivňují.

Reality jsou podle ankety Fast 50 třetím nejoblíbenějším aktivem, do kterého by čeští investoři v současnosti vložili peníze. Preferuje je 15 % dotázaných. "To odpovídá i tomu, jaký podíl zaujímají nemovitosti v rámci portfolia našich investorů," komentoval Pock.

Nejvíce dotázaných by v tuto chvíli investovalo do akcií. I ty čeká podle Filipa Kejly z Nextwealth dobrá budoucnost, méně jsou však vhodné pro investory požadující pouhé udržení již nabitého majetku s cílem porazit inflaci.

"Zde je největší rozdíl mezi velkými a malými investory. Akcie rozhodně nejsou vhodné pro investory s krátkým investičním horizontem nebo nízkou tolerancí rizika. Malý začínající investoři by se vždy měli inspirovat zkušenými," uzavírá Kejla.

Deloitte Technology Fast 50 je uznávaný globální program podporující nejrychleji rostoucí technologické společnosti ve středoevropském regionu. Jde o jeden z nejobjektivnějších žebříčků, jehož cílem je najít a ocenit rychle rostoucí, inovativní technologické společnosti, které unikátním způsobem využívají či vytváří špičkové technologie, mění způsob podnikání i celé byznysové a technologické prostředí, kombinují technologické inovace s osvědčenými procesy a a ve výsledku mají pozitivní vliv na konkrétní obor, tržní prostředí i společnost jako celek.

Autor: Vendula Menclová

Další články z rubriky Domácí

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR zakládá pobočku za oceánem

Jedna z nejúspěšnějších českých výzkumných institucí zakládá laboratoř ve Spojených státech amerických. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR expanduje do samotného srdce biomedicínského výzkumu, do blízkosti světoznámých akademických institucí, ...

Česko je již 20 let součástí Evropské unie. Co dělá ombudsman pro občany EU?

Ombudsman pomáhá občanům EU, ať už jsou znevýhodnění v práci, když žádají o rodičovský příspěvek nebo důchod, případně řeší jiné záležitosti s úřady n ...

ČSOP: Hlavní jarní úklidový termín je úspěšně za námi, ale přírodu a svět uklízíme dál!

Právě uběhl měsíc plný úklidových akcí kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody. V České republice jde již o 32. ročník dobr ...

Rok spolupráce Mendelovy univerzity s Lesy ČR

Memorandum o pětileté spolupráci podepsal Školní lesní podnik Masaryků les Křtiny (ŠLP Křtiny) se státním podnikem Lesy České republiky (Lesy ČR) loni ...

Ministerstvo pro místní rozvoj už nabídlo obcím miliardu na přípravu bytových projektů

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu, která obcím a krajům pomůže financovat přípravu projektové dokumentace na výstavbu nebo rekonstrukci b ...

Doporučujeme



Úterý 30.4.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »