InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ne znamená ne. Sněmovna schválila novou definici trestného činu znásilnění

10.04.2024
Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. Tato změna přináší legislativu blíže k realitě obětí a zřetelně stanovuje, že slovo "ne" znamená odmítnutí souhlasu. Podle nového znění trestního zákoníku bude nyní za znásilnění považováno i chování, kdy se oběť nebrání z důvodu paralýzy či když jasně vyjádří nesouhlas.
Ilustrační snímek | Foto: Poslanecká sněmovna PČR
Zákon také reaguje na potřebu lepší ochrany mladších osob a zvyšuje věkovou hranici navrhované bezbrannosti na dvanáct let. Tento krok byl podpořen poslanci a poslankyněmi napříč politickým spektrem, což ukazuje na širokou shodu v otázce důležitosti ochrany obětí.

Poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová vyjádřila nad tímto vývojem velkou radost a zdůraznila dlouhodobé úsilí její strany o změnu tohoto zákona. "U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí nejde o politickou příslušnost, ale o samotné oběti," uvedla Kocmanová, přičemž zdůraznila, že dnešní úspěch je výsledkem spolupráce napříč politickými stranami.

Politici a političky do určité míry utvářejí veřejnou debatu a nasvěcují, co je a co není přijatelné a správné. Proto jasně říkám, že znásilnění a sexuální násilí není správné. Nikdy. A že na vině je vždy pachatel a ne oběť. Statistiky, podle kterých znásilnění zažije každá desátá žena a každý třicátý muž, jsou alarmující. Je opravdu nejvyšší čas situaci pro oběti zlepšit a redefinice, kterou jsme společnými silami přijali, tomu pomůže," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"To, že je v zákoně jednoznačně uvedeno, že ne znamená ne, je naprosto klíčové. K sexuálnímu násilí často dochází mezi nejbližšími - manželi, partnery, kolegy, známými. A právě proto, že je pachatel často někdo blízký, oběť zamrzne. Nebo se nebrání proto, že to okolnosti, jako jsou třeba spící děti ve vedlejším pokoji, nedovolují. Důvodů k tomu je celá řada. A to, že jim bude nově odpovídat právní řád, je pro důvěru obětí v systém a pro to, aby takové chování pachatelům navzdory jasnému ne neprocházelo, zásadní," doplnila své pirátské kolegy místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.

Současná právní úprava za znásilnění totiž považovala pouze situaci, při které si pachatel vynutil pohlavní styk násilím, pohrůžkou násilí nebo zneužitím bezbrannosti. Což neodpovídá všem reálným situacím. Oběť se až v 70 % případů nebrání právě proto, že je paralyzovaná a zamrzne. Data i celá řada nedávno medializovaných případů tak jasně ukazují, že je potřeba aby definice znásilnění reflektovala i tyto situace. V současné úpravě totiž dokonce v konkrétních případech nestačilo ani to, když oběť vysloveně řekla, že nechce, aby k sexu došlo a že akt není dobrovolný. To se úpravou mění. Stejně jako to, že dítě do dvanácti let věku bude automaticky chápáno jako bezbranné a sexuální trestný čin proti němu bude vždy považován za znásilnění, nikoli za pohlavní zneužití, které se trestá mírněji.

"Jde o obří krok správným směrem, přesto ale neřeší naplno všechny problémy, které jsou se sexualizovaným násilím spjaté. Proto jsem už teď připravena ve spolupráci s kolegy a kolegyněmi z podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí dál řešit další otázky, jako je povinné vzdělávání soudců, dlouho očekávaný dětský certifikát, podpora programů pro práci s původci násilí, dostatečná síť pomoci obětem, azylové domy, oblast sexuálního násilí v kyberprostoru a tak dále," uzavřela Kocmanová.

Zdroj: Pirátská strana

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »