InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Pro cyklistickou sezónu v roce 2024 je připravených téměř 9 000 spojů Českých drah

08.04.2024
České dráhy přepravují jízdní kola prakticky ve všech svých téměř 9 000 pravidelných spojích, které v jízdním řádu 2024 vypravují. Do vybraných turisty a cyklisty oblíbených míst ve spolupráci s kraji provozují v turistické sezóně i speciální turistické a cyklistické vlaky. Kromě toho mají výletníci k dispozici desítky půjčoven jízdních kol sítě ČD Bike. V některých z nich jsou v nabídce populární elektrokola nebo koloběžky.
Foto: ceskedrahy.cz
"Přeprava jízdních kol patří mezi naše nejrozšířenější služby. Kola přepravujeme v malých motorácích na lokálkách, v kapacitních příměstských jednotkách a také ve vnitrostátních rychlících a v mezinárodních expresech včetně Pendolin a railjetů. Cyklisty svezeme jak při jednodenním výletu, tak při dovolenkovém putování podél dálkových cyklotras nebo v cyklistických rájích u nás i v zahraničí," říká Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

Nejrozšířenější přeprava kol a koloběžek je formou spoluzavazadla, které nakládá a vykládá přímo cestující. Přeprava je zajištěna v označených prostorech upravených pro umístění kol a větších koloběžek. Spoje s kapacitou dvou až tří kol nejsou nijak speciálně označené, vlaky s více místy pro jízdní kola pak mají některý z piktogramů s kolem podle toho, zda je ve vlaku přeprava bez rezervace (kolo), s možnou rezervací (kolo v kroužku) anebo s povinnou rezervací (orámované kolo). Ta je obvykle u dálkových vlaků.

Ve více než 500 spojích je možné kola přepravovat v úschovně během přepravy ve zvláštním voze. Kola jsou ve speciálním uzavřeném oddíle a při jejich nakládce a vykládce asistuje vlakový doprovod. Tyto vlaky jsou označeny symboly kufru, kufru v kroužku nebo orámovaného kufru.

Cena za přepravu jízdního kola nebo koloběžky je stanovena podle vzdálenosti. Do 150 km se platí 40 Kč a od 151 km je to 60 Kč. Využít lze také celodenní doklad pro opakované cesty vlakem během dne a v rámci některých nabídek a integrovaných dopravních systémů platí další tarifní možnosti.

S kolem po Evropě i ve speciálních vlacích


"Ve spolupráci se zahraničními partnery dopravíme cyklisty přímými vlaky také k Dunajské cyklostezce na území Německa, Rakouska, Slovenska i Maďarska anebo na konec Labské cyklostezky do Hamburku. V Čechách vypravujeme řadu speciálních cykloturistických víkendových vlaků s charakteristickými jmény, jako jsou Cyklohráček, Cyklo Brdy, Cyklo Ohře nebo vlak Český ráj," upozorňuje Jiří Ješeta.

U Českých drah je možné odbavit kolo přímým dokladem do různých míst v Německu, Rakousku, Maďarsku, Nizozemsku, Dánsku, Lucembursku, Švýcarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, Slovinsku a v Belgii. Dovozné bez ohledu na přepravní vzdálenost je 10 eur, na Slovensko pak 3 eura. U mezistátních dálkových vlaků je obvyklá povinná rezervace místa pro přepravu jízdního kola.

Podrobnosti k cestování s jízdním kolem u nás i do zahraničí vyhledáte na www.cd.cz/kolo.

Zdroj: České dráhy

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeÚterý 25.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »