InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Greenpeace: Evropské banky vložily 256 miliard eur do firem, které ničí přírodu a klima

28.03.2024
Podle nové analýzy půjčily evropské banky od uzavření Pařížské dohody o klimatu v roce 2015 přibližně 256 miliard eur (přes 6,4 biliónu korun) společnostem, které ohrožují lesy, savany a další přírodní ekosystémy, jež jsou pro ochranu klimatu kritické.
Foto: greenpeace.org
Studie, kterou v úterý zveřejnily organizace Greenpeace International, Friends of the Earth Netherlands a Harvest a kterou podpořily další nevládní organizace, vychází z údajů shromážděných nezávislou výzkumnou organizací Profundo. Studie se zaměřuje na společnosti JBS, Cargill, Sinar Mas a další přední světové producenty, zpracovatele a obchodníky se sójou, dobytkem, palmovým olejem, kaučukem, dřevem a dalšími komoditami, které s sebou nesou vysoké riziko zničení ekosystému, a na bankovní instituce, které jejich aktivity financují. Z dat vyplývá, že EU je druhým největším světovým finančním centrem, které financuje tato komoditní odvětví.

Evropský finanční sektor se podílí na ničení ekosystémů


Ze zprávy vyplývá, že některé z největších bank se sídlem v EU, jako jsou BNP Paribas, Santander, Deutsche Bank, ING Group a Rabobank, poskytly v období od roku 2016 do začátku roku 2023 velkým hráčům v odvětvích, která ohrožují přírodu, neuvěřitelných 22,1 % všech globálních úvěrů. Naprostá většina (86,6 %) těchto evropských úvěrů pocházela od bank se sídlem ve Francii, Nizozemsku, Německu a Španělsku. Banky, penzijní fondy a správci aktiv se sídlem v EU rovněž poskytují 9,4 % současných globálních investic do odvětví ohrožujících přírodu.

Organizace, které zprávu zveřejnily, požadují regulaci EU, která by zastavila tok peněz do společností, které ničí přírodu, a sladila finanční sektor s globálními cíli v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti.

"Evropa se označuje jako lídr v boji proti změnám klimatu a za ochranu biologické rozmanitosti a přírody, přesto umožňuje bankám a finančním institucím podporovat a vydělávat na ničení ekosystému po celém světě. Na úkor místních obyvatel, na úkor přírody a naší budoucnosti. Je čas to změnit a zastavit miliardy eur, které z EU každoročne proudí a ničí ty nejcennější ekosystémy na naší planetě," říká Jan Freidinger z Greenpeace Česká republika.

Právní předpisy proti odlesňování


Nařízení EU o boji proti odlesňování přijaté v květnu 2023, je prvním krokem ke splnění globálních závazků EU v oblasti klimatu a biologické rozmanitosti. Jeho záměrem je snížit dopad spotřeby v EU tím, že bude po společnostech požadovat, aby v EU prodávaly pouze výrobky, které odlesňování neprodukují a jsou legálně vyrobeny.

Mezera pro finanční toky a ničení přírody


Současná pravidla EU, která začnou platit v prosinici sice zaručují, že rizikové komodity pro odlesňování jako sója, palmový olej, káva, kakao či a kaučuk a dřevo nebo hovězí maso, které se uvedou na trh EU, nebudou smět být vyprodukovány na plochách, kde byl před rokem 2020 les či prales, ale z pravidel vypadlo ustanovení omezující investice finančních institucí do projektů způsobujících odlesňování Evropská komise má podle harmonogramu přezkoumat roli financí v odlesňování a ničení lesů a v případě potřeby předložit legislativní návrh do června 2025.

Ekologické a lidskoprávní organizace naléhavě žádají EU, aby tuto mezeru v zákoně odstranila a zastavila finanční toky směřující k ničení přírody. EU musí raději vynaložit úsilí na to, aby finanční toky směřovaly na podporu obnovy ekosystémů či na podporu zemědělců, kteří se potýkají s problémy při přechodu na odolnější a ekologičtější zemědělství.

Zdroj: Greenpeace ČR

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »