InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Výborný v Bruselu: Rada podpořila úpravu legislativy k SZP, zjednoduší podmínky hospodaření i kontroly u malých zemědělců

27.03.2024
Balíček opatření Evropské komise k úpravám legislativy společné zemědělské politiky včera podpořila Rada ministrů zemědělství. Změny se týkají základních podmínek hospodaření zemědělců, možnosti častěji upravovat národní strategické plány nebo úprav kontrolního a sankčního mechanismu pro malé zemědělce. Českou republiku na jednání zastupoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ilustrační snímek | Foto: Úřad vlády ČR
"Zemědělce drtí přemíra požadavků a administrativy, dlouhodobě proto podporuji snahy o zjednodušení společné zemědělské politiky. Jde o jedno z hlavních témat současných protestů po celé Evropě. Jsem rád, že Evropská komise navrhla novelizovat dvě ze tří základních legislativ ke společné zemědělské politice. Rada ministrů k nim dnes podpořila svou společnou pozici. I když k návrhům máme řadu výhrad, je třeba najít rychlý kompromis navržený do konce programového období, který ještě stihne schválit současný Evropský parlament do konce dubna," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Změny se týkají například standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (DZES). Konkrétně se zmírní pravidla u DZES 6, 7, a 8. Ta se týkají pokryvnosti půdy, rotace plodin a vyčleňování neprodukčních ploch. Zásadní z hlediska transparentního přístupu je zavedení těchto úprav do konce programového období. Zemědělci hospodařící na nejvýše 10 hektarech budou nově vyjmuti z pravidel podmíněnosti a sankcí. Cílem této změny je zmírnit administrativní zátěž spojenou s kontrolami, která je u malých zemědělských podniků vyšší než u větších. Účinnost některých změn u DZES i malých zemědělců se bude týkat již letošního roku. Členské státy také nově budou moci častěji modifikovat své národní strategické plány, což jim umožní reagovat na aktuální situaci v zemědělství.

"Jen navýšení počtu modifikací problém zcela nevyřeší, proces modifikace totiž běžně trvá déle než šest měsíců, proto bych uvítal, kdyby Evropská komise byla ambicióznější ohledně lhůt. Stejně tak by bylo vhodné zmírnit požadavky na detaily strategických plánů, což by pomohlo reagovat na změny mnohem pružněji," uvedl ministr Výborný.

V diskuzi na včerejším jednání Rady otevřel ministr Výborný také možnost finanční pomoci pro evropské zemědělce. "Chci, aby Evropská komise zvážila přijetí konkrétní a cílené finanční pomoci pro zemědělce, například ze zemědělské rezervy. Za důležité také považuji prodloužení Dočasného krizového rámce pro oblast zemědělství, který umožňuje členským státům v případě potřeby rychle zemědělcům pomoci," řekl Výborný.

Druhým velkým tématem včerejšího jednání Rady byla situace na komoditních trzích, zejména v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu. Na tento bod se k jednání osobně připojil i ukrajinský ministr zemědělství Mykola Solskyj.

"Za Českou republiku jednoznačně říkám, že musíme nadále podporovat Ukrajinu v boji proti ruskému agresorovi. Aktuálně se na celoevropské úrovni řeší prodloužení bezcelní dohody s Ukrajinou. I včera na jednání Rady ministrů se vedla poměrně obsáhlá debata o tom, za jakých podmínek má být bezcelní dohoda prodloužena. Za sebe říkám, že to nejhorší, co by se mohlo stát, by byla situace, kdy nedojde k dohodě a 6. června bychom se vrátili k plným clům. Je potřeba najít kompromis, který pomůže Ukrajině, ale současně nebude pro evropské zemědělce likvidační," uvedl ministr Výborný.

V debatě členských států včera zaznívala řada variant, od ochranných opatření k některým dalším komoditám, jako je ječmen nebo pšenice, až po rozšíření referenčního rámce o rok 2021. O tom bude případně rozhodovat na svém dnešním zasedání Výbor stálých zástupců (COREPER).

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »