InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministři rezortů práce diskutovali o společných cílech v oblasti sociálních služeb, důchodů i zaměstnávání cizinců

26.03.2024
Ministr Marian Jurečka včera v rámci své zahraniční cesty na Slovensko navštívil Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny SR. Na bilaterálním jednání se setkal se svým protějškem, slovenským ministrem Erikem Tomášem. Tématem bylo kromě sociálních otázek také nastavení systému podpory ukrajinských uprchlíků v obou zemích, migrující pracovníci a jejich ochrana, provázanost důchodového systému či podpora pečujících a terénní sociální péče. Jednání bylo přínosné pro obě strany, a to hned v několika oblastech.
Foto: mpsv.cz
Sociální systémy České i Slovenské republiky jsou si velmi blízké. MPSV se slovenskými kolegy spolupracuje dlouhodobě a to primárně v otázkách sociálních dávek a služeb, pracovního práva, rodinné politiky či zaměstnanosti. V souvislosti s úzce provázanými trhy práce ČR a SR řešili oba ministři také problematiku sociální ochrany migrujících pracovníků a zaměstnávání cizinců. Mezi další témata patřilo také přiznávání důchodů a spolupráce mezi ČSSZ a slovenskou Sociálnou poisťovňou.

"V oblasti konkrétních praktických otázek mají naše ministerstva společné výzvy. Když se podíváme na oblast sociální, je jasné, že s ohledem na naší historii a provázanost rodin musí být spolupráce úřadů velmi efektivní. Musíme vědět, jaké kroky úřady obou států realizují a jaké mají dopady na jednotlivé občany. ČSSZ i slovenská Sociálna poisťovňa od nás mají jasné zadání a snažíme se, abychom žádosti o důchod dokázali vyřídit v co nejkratším možném termínu," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Tématem jednání byla také důchodová reforma, kde slovenská strana vnímá jako klíčové opatření návaznost náročnosti povolání na věk odchodu do důchodu. Pozitivně hodnotil slovenský ministr také aktuálně připravovanou reformu systému sociálních dávek.

"S Českou republikou sa inšpirujeme navzájom v našich sociálnych systémoch, ktoré sú veľmi blízke. Hovorili sme o lehotách pri priznávaní dôchodkov na oboch stranách a urobíme pre to maximum, aby sa skracovali. Zároveň nás Česká republika inšpirovala časťami svojej novej dôchodkovej reformy, ktorá nás zaujala zavádzaním dôchodkového stropu v závislosti od náročnosti povolania. Na túto tému chceme aj na Slovensku otvoriť veľkú odbornú diskusiu o nastavení a zavedení dôchodkového stropu v závislosti od náročnosti povolania. Zároveň sa chceme inšpirovať aj v téme pripravovanej reformy v sociálnych službách, keďže ČR tento model už používa," řekl ministr práce, sociálních věcí a rodiny SR Erik Tomáš.

Oba ministři hovořili také o aktuálním demografickém vývoji a stárnutí populace. Na MPSV se již dlouhodobě zaměřujeme na podporu přirozeného prostředí klienta a na terénní sociální služby. Kromě navýšení příspěvku na péči chceme do budoucna hledat i další formy pomoci, a to i pro neformální pečující.

"Slovenské nastavení podpory terénní sociální služby vnímám jako inspirující, a to i v kontextu nastavení finančního modelu. S kolegy na MPSV o tom povedeme další jednání a budeme pokračovat i ve snaze řešení situace stárnoucí populace. Jako politici a ministři těchto rezortů máme a chceme hledat způsoby, jakými složitou demografickou situaci řešit a jak ocenit a motivovat i další generace," doplnil ministr Jurečka.

Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »