InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Greenpeace spouští kampaň Zachraňme přírodu

22.03.2024
Symbolicky na Mezinárodní den lesů spouští česká kancelář mezinárodní organizace Greenpeace novou kampaň Zachraňme přírodu, která navazuje na snahu omezit kácení ve vzácných starých lesích. Podle organizace je nyní nejvyšší čas, kdy by se měla příroda po celém světě kvůli biodiverzitní a klimatické krizi nejen lépe chránit, ale i obnovovat. K tomu se ostatně všechny státy světa zavázaly koncem roku 2021 na konferenci v Montrealu.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V Česku se ekologická organizace zaměří především na vznik nových chráněných území a zlepšení ochrany cenných ekosystémů, jako jsou právě staré lesy, které přes svoji unikátní biodiverzitu a důležitou roli v pohlcování uhlíku stále čelí plánům na rozsáhlé kácení.

V Montrealu se státy světa, včetně Česka, zavázaly k zajištění ochrany 30 % pevniny, moří i řek a k obnově 30 % zničených ekosystémů. Česko tak v blízké budoucnosti čeká několik zásadních úkolů - již na podzim musí představit před další biodiverzitní konferenci COP 16 aktualizovanou strategii a akční plán pro ochranu biodiverzity včetně rozšíření chránených území. Do roku 2025 pak pak musí Česko připravit Národní plán obnovy přírody a identifikovat dotace a pobídky, které přispívají ke ztrátě biodiverzity - tzv. "harmful subsidies", a přesměrovat je naopak do ochrany a obnovy přírody. Greenpeace se proto zaměří jak na rozšiřování chráněných území v Česku, tak na finanční toky, které se podílejí na destrukci přírody.

Na evropské úrovni se nyní řeší Nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law), které čelí značným tlakům zejména ze strany zemědělské lobby. Po dramatickém procesu, kdy nařízení v okleštěné formě prošlo v europarlamentu, by se jím měli v pondělí zabývat také evropští ministři životního prostředí, kteří definitivně rozhodnou, zda nová legislativa projde nebo spadne pod stůl. Nicméně české Ministerstvo životního prostředí již obnovu přírody řeší a v tom samém čase, kdy se bude rozhodovat o osudu nové evropské legislativy, bude hostit první zasedání pracovní skupiny, do níž přizvalo i ekologické nevládní organizace včetně Greenpeace. Z bouřlivého vývoje kolem schvalování Nařízení o obnově přírody je zjevné, že pro další kroky v ochraně biodiverzity a klimatu bude klíčové, jaké bude nové složení Evropského parlamentu a Evropské komise, které se změní po volbách letos v červnu.

Součástí kampaně Zachraňme přírodu bude také informování o ničení přírody v dalších evropských i světových zemích. Produkty, kvůli nimž firmy přírodu ničí, se totiž dostávají i na český trh.

"Přestože ochrana a obnova přírody je klíčová pro naše přežití, stále vidíme, že se cenné ekosystémy ničí a jejich ničení je bez jakékoliv regulace financováno i evropskými bankami a finančními institucemi nebo dokonce podporováno z veřejných zdrojů v formě pobídek a dotací. Téma ochrany a obnovy přírody je navíc zneužíváno populisty, kteří šíří polopravdy a dezinformace s cílem opatření na ochranu přírody oslabit. Přestože je nepopiratelné, že jen zdravé a odolné ekosystémy se dokáží nejen vypořádat s negativními dopady změn klimatu, ale mohou je i účinně tlumit," říká Jan Freidinger, koordinátor kampaně Zachraňme přírodu.

Česká pobočka Greenpeace v minulých letech přinesla důkazy o tom, že ochrana přírody v chráněných územích v Česku je zatím zcela nedostatečná. Například v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří upozornila v minulosti na ilegální kácení či vysazování nepůvodních druhů. Analýza Agentury ochrany přírody a krajiny přitom varovala, že kdyby se v Krušných horách kácelo podle současných plánů vlastníků lesů, prakticky všechny staré cenné porosty by zde byly vykáceny v průběhu příštích deseti let. Greenpeace si kvůli nedostatečné ochraně krušnohorských bučin stěžovala ombudsmanovi i Evropské komisi. Kromě toho organizace Greenpeace upozorňuje na fakt, že v Česku je stále cenná příroda bez jakékoli formální ochrany.

Zdroj: Greenpeace ČR

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »