InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Výborný (KDU-ČSL): Vietnam je perspektivní trh pro české exportéry, mohli by sem vyvážet hovězí maso, osiva nebo genetický materiál

21.03.2024
Obchodní mise ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se čtyřicítkou českých podnikatelů do Vietnamu a na Filipíny je v polovině. Ve Vietnamu byla hlavním tématem certifikace pro export masa, osiva a dalších produktů z České republiky. Pro dokončení certifikace na vývoz masa je potřeba, aby do Česka přijela inspekční mise vietnamské veterinární správy. Ta by se mohla uskutečnit na začátku roku 2025. Česká delegace se přesunula k dalšímu programu na Filipíny.
Foto: kdu.cz
"Stěžejní částí programu ve Vietnamu bylo jednání na ministerstvu zemědělství v Hanoji. S vietnamskou stranou dlouhodobě řešíme dokončení certifikace pro vývoz masa a masných produktů z České republiky do této země. Inspekční mise vietnamských veterinářů do Česka, která je pro dokončení certifikace nutná, by se měla uskutečnit nejpozději na začátku příštího roku. Osobně jsem apeloval na to, aby to bylo dříve, ještě během letošního roku, a to i proto, že vietnamské firmy projevily o české hovězí maso výrazný zájem. Zástupci vietnamského ministerstva nás ujistili, že Česká republika patří k jejich prioritním oblastem," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Pozitivně se vietnamská strana staví k dovozu osiva, ovoce a zeleniny, které umí odborníci v Česku šlechtit i pro klimatické podmínky jihovýchodní Asie. V nejbližší době by se měly dořešit certifikáty pro dovoz osiv z ČR do Vietnamu.

"V případě osiv je proces certifikace jednodušší než u živočišných produktů, nic by nemělo bránit brzkému dokončení procesu. Podobná situace je i u genetického materiálu skotu, o který mají vietnamské firmy rovněž zájem," uvedl ministr Výborný.

V úterý navštívila česká delegace jeden z nejvýznamnějších potravinářských podniků ve Vietnamu, firmu Masan v Ho Či Minově Městě. Ta mimo produkce vepřového nebo drůbežího masa provozuje i rozsáhlou síť obchodů po celé zemi. Právě v těchto prodejnách by firma ráda nabízela kvalitní hovězí maso z České republiky, mohla by uspořádat i marketingově zajímavý týden českých potravin, což by mohlo pomoci vstupu dalších českých potravinářských firem na zdejší trh. Firma i proto ustanovila kontaktní osobu, která bude veškeré další možnosti spolupráce s českou stranou řešit.

Větší spolupráci podporuje i regionální vláda v Ho Či Minově Městě. Předseda Lidového výboru Phan Van Mai při jednání s oficiální českou delegací uvedl, že město má partnerství s dalšími 13 regiony Vietnamu. To znamená potenciál k oslovení až 40 milionů spotřebitelů.

"Ho Či Minovo Město je centrem obchodu, věřím, že může být pro české firmy bránou do celého Vietnamu. I proto právě zde již několik let působí náš zástupce pro oblast zemědělství. Vietnam má 34. nejvýkonnější ekonomiku světa s odhadem (WTO) letošního růstu HDP o 6,7 procenta, a potenciál v oblasti potravinářství je tak obrovský," řekl Výborný.

Velkou perspektivu má sektor piva, které je ve Vietnamu velmi oblíbené. Trh s řemeslnými pivy a zájem o prémiová piva dynamicky roste u mladé generace. Ambici navýšit vývoz do Vietnamu má i Budějovický Budvar, jehož zástupci jsou také v podnikatelské delegaci. Zájem je rovněž o technologie pro pivovarnictví a český chmel.

"V Hanoji jsme navštívili jeden z největších vietnamských pivovarů Habeco. Ten již od roku 1958 využívá znalosti českých mistrů sládků, desítky let také vaří svůj prémiový ležák s obsahem žateckého chmele. Vedení pivovaru by rádo jeho odběr ještě navýšilo, což je skvělá příležitost pro naše pěstitele chmele," uvedl ministr Marek Výborný.

Firma Habeco se také zabývá nealkoholickými nápoji, i ty byly předmětem jednání vedení firmy s českými podnikateli. "To je oblast zájmu například firmy Kofola, její ředitel Janis Samaras byl s námi na jednání a nabídl spolupráci nejen v oblasti nealkoholických nápojů, ale i piva, protože nedávno rozšířil své portfolio nákupem významného podílu ve skupině moravských pivovarů," dodal ministr.

V Ho Či Minově Městě i v Hanoji se konalo také podnikatelské fórum českých a vietnamských podnikatelů, při kterém měly firmy možnost navázat nové obchodní kontakty přímo s vietnamskými společnostmi. Další dvě podnikatelská fóra jsou na programu na Filipínách, kam se česká delegace přesunula včera večer.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »