InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

MŽP: Evropským stromem roku se stalo polské Srdce zahrady

21.03.2024
Polský buk Srdce zahrady z regionu Niemcza ovládl soutěž Evropský strom roku. Polsko tak potvrdilo roli favorita a čestný titul získali již třetí rok v řadě. Na druhém místě se umístil další buk: Plačící buk z Bayeux z francouzské Normandie. Třetí místo patří Tisíciletému olivovníku z Luras z italské Sardinie. Česká Hruška v širém poli v napínavém únorovém zápase obsadila nakonec páté místo s podporou přes 10 tisíc hlasů.
Foto: Bozka Piotrowska/Zielona Bombonierka
Vítězové si ve čtvrtek 20. března ocenění přebrali z rukou organizátorů z Nadace Partnerství, Ministerstva životního prostředí a Škoda AUTO na slavnostním předávání v Evropském parlamentu v Bruselu. Finální pořadí nabízí web www.evropskystromroku.cz. Nominace pro český Strom roku 2024 se otevřou hned po Velikonocích v úterý 2. dubna.

"Těší mě, že jsme i letos vyslali do mezinárodní soutěže Evropský strom roku vítěze české varianty této ankety. Nadace Partnerství ji každoročně pořádá s cílem poukázat na naše stromy se zajímavými příběhy, ke kterým mají lidé z okolí osobitý vztah. Vytvoření vztahu k přírodě je totiž zásadní pro její ochranu. O to se například snaží i projekt Sázíme budoucnost, který realizuje právě Nadace Partnerství s finanční podporou Ministerstva životního prostředí. Se stromy by se mělo nakládat jako s přírodním a kulturním dědictvím. A jsem rád, že Česko reprezentuje právě památná Mrákotínská hruška," uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík.

Celkově vysbírala patnáctka soutěžních stromů letos od svých podporovatelů 174 112 platných hlasů. Přestože podle prvních předběžných výsledků vedl francouzský buk, ve finále jej předstihl buk polský. Třetí místo obsadil starobylý olivovník z Itálie, který těsně porazil kuriózně tvarovanou kamélii obecnou z Portugalska.

Srdce zahrady roste uprostřed parku patřící k botanické zahradě univerzity ve Vratislavi. Majestátní vzhled stromu zaujme neobvykle tvarovaným a silným kmenem, široce rozložitými větvemi a fialově zbarvenými listy. Je živoucím důkazem historického rozmachu starého parku a dominuje nad arboretem, které strom obklopuje.

České zástupkyni se medailové pozice nakonec obsadit nepodařilo. To ale radost z účasti v soutěži obyvatelům Mrákotína, kteří hrušeň do ankety přihlásili, nijak nezkalilo. "Oslovili jsme řadu institucí a spolků v našem i mimo náš region. O podporu jsme požádali rádia, divadla, mikroregiony i místní akční skupiny, Senát, tiskoviny a mnoho dalších. Velkou sílu měla společenská setkání v obci, při nichž jsme si předávali informace o anketě a hlasování. Celkově to byla rozhodně napínavá cesta! S napětím jsme sledovali průběh hlasování a emotivně prožívali každou desítku přibývajících hlasů," komentuje Ludmila Vacková, která stojí za návrhem stromu do ankety.

Světlana Malínská z obecního úřadu v Mrákotíně pak na otázku, co by vzkázala komunitám, které zvažují přihlásit strom do ankety v letošním roce, dodává: "Jděte do toho! Díky této akci jsme prožívali a stále prožíváme společenské semknutí, jehož podstatou je podpora krásné myšlenky."

Letošní slavnostní předávání cen proběhlo v jednom z nejprestižnějších míst v komplexu Evropského parlamentu v Bruselu: v amfiteátru Yehudi Menuhina. Ceremonii doprovodila několikadenní výstava představující všechny stromy finalistů, která zde zůstane až do pátku. Jedno z ocenění předal také šéf českého rezortu životního prostředí.

Zdroj: MŽP ČR

Další články z rubriky Domácí

Polovina vozidel Českých drah je klimatizovaná, před létem prochází prohlídkou chladicího systému

Již více než 1 600 osobních vozů nebo vozů a článků elektrických a motorových jednotek Českých drah je na začátku letošního léta vybaveno klimatizací. Klimatizované vozy a jednotky obsluhují nejfrekventovanější spoje na páteřních dálkových i ...

Praktičtí lékaři pociťují horší spolupráci s pacienty spíše v Praze, ukazuje průzkum VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a ...

Čtvrtina českých řidičů přiznává, že při řízení čtou textové zprávy nebo sledují sociální sítě

Nevěnování se řízení je v Česku nejčastější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla. Od ledna 2024 lze za držení telefonu nebo jiného hov ...

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají c ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »