InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Nový prostor vloni díky zavedení platebních terminálů navýšil tržby téměř o pětinu

20.03.2024
Výrazný nárůst počtu prodaných výtisků přineslo vybavení prodejců časopisu Nový Prostor terminály pro přijímání bezhotovostních plateb. Díky spolupráci se společností Mastercard se lidem v nouzi v roce 2023 zvýšily tržby o téměř 20 procent ve srovnání s předchozím rokem. Letos dostanou možnost vyzkoušet bezkontaktní platby i prodejci v dalších městech: vedle Prahy a Brna se novinka rozšíří také do Hradce Králové a Českého Těšína.
Foto: Mastercard
Hotovost u sebe nosí rok od roku méně lidí. Aktuální data společnosti Mastercard ukazují, že už více než čtvrtina lidí s sebou vůbec nenosí peněženku a primárním způsobem placení je pro ně karta, chytrý mobil nebo třeba chytré hodinky. Právě tyto statistiky vedly k navázání dlouhodobé spolupráce mezi organizací Nový Prostor a technologickou a platební společností Mastercard.

Díky vybavení stovky prodejců časopisu bezkontaktními platebními terminály se podařilo výrazně zvýšit tržby lidí v sociální tísni, kteří časopis v ulicích českých měst nabízejí. Na běžné odmítnutí potenciálních kupujících, že u sebe nemají hotovost, prodejci rázem dostali rychlé a jednoduché řešení. V prvních třech měsících po spuštění novinky v březnu 2023 se tržby navýšily dokonce o 43 procent, za celý rok se nárůst ustálil na 18 procentech.

"Z výsledků naší spolupráce s Novým Prostorem mám obrovskou radost. Jednoznačně se ukazuje, že Češi rádi podporují smysluplné dobročinné projekty. Mnohdy je ale potřeba jim v tom pomoci nabídnutím rychlého a pohodlného způsobu placení, zvlášť v dnešní době, kdy jsou bezhotovostní platby již primární platební metodou. Navýšení tržeb Nového Prostoru ukazuje, že naše aktivity mají smysl a že společně můžeme otevírat další cesty lidem v nouzi, kteří se svými silami snaží znovu postavit na vlastní nohy," říká Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

Společný projekt navíc potvrdil, že časopis Nový Prostor si díky možnosti bezhotovostní platby častěji kupují zcela noví zákazníci, kteří se předtím u prodejců nezastavili.

"Největší část našich časopisů se prodá ve velkých městech, a právě tam už lidi prakticky nenosí hotovost. A taky jsou neustále ve spěchu. Díky spolupráci s Mastercard teď zákazníci nemusí hledat drobné po kapsách, vše jde rychle a jednoduše. Jsme rádi, že se daří projekt bezhotovostního placení rozšiřovat z Prahy i do dalších měst a věříme, že letos podíl bezhotovostních transakcí ještě poroste," říká Renáta Miltová, provozní ředitelka Nového Prostoru.

Časopis Nový Prostor je součástí sítě mezinárodních periodik označovaných termínem street paper, jejichž distribuce probíhá prostřednictvím lidí v sociální tísni. Nový Prostor aktuálně stojí 80 korun. Prodejci z toho získávají polovinu, tedy 40 korun. Peníze z bezhotovostních plateb dostávají vyplacené v denních centrech Nového Prostoru.

První číslo časopisu Nový Prostor vyšlo na konci roku 1999, tehdy pod názvem Patron. Dnes vychází Nový Prostor 16x ročně a k tomu vychází ještě jedno speciální vánoční číslo. Náklad je 15 tisíc výtisků a remitenda nepřesahuje 5 procent.

Zdroj: Mastercard

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »