InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Podle nového průzkumu chtějí Češi přísnější regulaci zábavní pyrotechniky, návrh už leží na ministerstvech

13.03.2024
Sedmdesát procent Čechů podporuje výrazně přísnější regulaci prodeje dělobuchů, rachejtlí a další pyrotechniky. Takové výsledky ukázal průzkum, který dnes zveřejnil spolek OBRAZ - Obránci zvířat. Spolu s průzkumem představili Obránci i návrh zákona, kterým se už zabývají ministři zemědělství a životního prostředí.
Foto: obrancizvirat.cz
Podle průzkumu společnosti Focus z letošního ledna veřejnost souhlasí s tím, aby se omezila možnost prodeje a používání zábavní pyrotechniky lidem, kteří k tomu nejsou odborně způsobilí. A to i při každoročních bujarých oslavách příchodu nového roku. Výjimku by měla pouze nejméně riziková třída pyrotechniky.

"Odpalování zábavní pyrotechniky je pro zvířata velmi stresujícím zážitkem. Zvířata mají obrovský strach, ze kterého se často třesou a snaží se před hrozbou zběsile ukrýt. Mohou být agresivní a dezorientovaná. Mnohdy si při panickém útěku způsobí zranění nebo dokonce zemřou," popisuje vliv odpalování zábavní pyrotechniky na zvířata Pavel Buršík z OBRAZu.

Omezení zábavní pyrotechniky už má podporu ministerstva životního prostředí, které na začátku letošního roku spustilo anketu týkající se této problematiky. Ta vyšla velmi podobně jako zmíněný průzkum od Focusu. Přes tři čtvrtiny dotázaných uvedlo, že podporuje omezení. Ministr životního prostředí Petr Hladík s ministrem zemědělství Markem Výborným na začátku roku prohlásili, že si na zábavní pyrotechniku posvítí.

Obránci zvířat vypracovali vlastní návrh zákona, který povoluje odpalování zábavní pyrotechniky kategorie F2 a F3 pouze osobám s licencí. Návrh také vymezuje ochranné zóny, ve kterých by se pyrotechnika odpalovat nesměla. Jde například o sociální zařízení, zařízení se zvířaty, vodní toky a další zvlášť zranitelná místa. Návrh už leží na stole obou ministrů.

"Vítáme, že se ministři staví k omezení pyrotechniky pozitivně. Zveřejněná data ukazují, že si takovou změnu zákonů přeje i společnost. Nejde tu totiž jen o zvířata, ale také o životní prostředí nebo lidské zdraví. Není potřeba, aby kvůli pár minutám zábavy kdokoliv trpěl," dodává Buršík.

Škodlivost pyrotechniky potvrzuje i stanovisko Akademie věd. Podle něj se v důsledku odpalování pyrotechniky dostává do ovzduší alarmující množství nebezpečných a zdraví škodlivých látek, které vedou k dýchacím potížím, případně až k růstu zhoubných nádorů.

Proti zábavní pyrotechnice brojí i další občanské iniciativy. To dokládá i otevřený dopis vládě od Společnosti pro zvířata, k němuž se přidaly desítky organizací.

Zdroj: Obránci zvířat

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeÚterý 25.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »