InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

AV ČR: Festival Týden mozku se letos dotkne digitálních technologií i parazitů

07.03.2024
Druhý březnový týden bude patřit novinkám z výzkumu mozku, tipům, jak o něj pečovat a čemu se vyhýbat. Nebudou chybět ani cvičení, hry a výstavy. Akce letošní festivalu Týden mozku se odehrají od 11. do 17. března 2024 ve větších městech po celé republice, jádrem je jako vždy cyklus přednášek v budově Akademie věd na Národní v Praze.
Foto: tydenmozku.cz
Sto miliard neuronů, 75 % vody, přibližně 1,5 kg. Tvoří zhruba 2 % váhy těla, ale spotřebuje 20 % veškeré energie a nespí ani v noci. Lidský mozek, jeden z nejsložitějších orgánů, bude centrem akcí, které si po celý týden pro návštěvníky připravilo 38 institucí.

"Když jsme v roce 1998 s Týdnem mozku v návaznosti na celosvětovou kampaň Brain Awareness Week začínali, netušili jsme, jak se rozroste," říká neurovědec Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který tradici festivalu v Česku založil. "Výzkum mozku je velice rychlý a pro lidstvo naprosto zásadní, mám proto radost, že se o výsledky a úspěchy můžeme podělit s veřejností," dodává vědec.

Základem festivalu je série přednášek, kterou doplňují workshopy, debaty, hry i výstavy na různých místech republiky, včetně Brna, Plzně, Olomouce či Jihlavy.

Mrtvice, strach ze zvířat i digitální technologie


To, že mrtvice postihuje mozek, je obecně známá informace. Jak ji poznat a co dělat už méně. Natožpak, jak přesně vzniká. Součástí festivalu jsou hned dva praktické workshopy, které se jí budou věnovat. Odborníci také vysvětlí, kde se berou lidské strachy, zejména ze zvířat, a více akcí se zaměří na digitální technologie a jak je zkrotit, respektive co všudypřítomné displeje dělají s (nejen) dětským mozkem, jak nastavit zdravé hranice a digitální detox.

Nechybí ani oblíbené tréninky - ať už paměti nebo logiky - a zájemci si díky virtuální realitě vyzkouší, jak reagují na výšky, uzavřené prostory, ale i na nahromaděný nepořádek v domácnosti.

Novinky ve výzkumu


Koho zajímají nejnovější posuny v poznání mozku, neměl by vynechat přednášky o vlivu DNA transpozonů na vývoj a stárnutí mozku, o využití moderních technologií a umělé inteligence v léčbě Alzheimerovy choroby nebo o tom, jak se mozek novorozence ladí na mateřskou řeč. Letošní ročník také nabízí výsostně praktická zdravotnická témata, která pokrývají různé operace mozku a jejich zlepšování. V Opavě expertka popíše vliv návykových a toxických látek na činnost mozku a poruchy chování. Možná trochu nezvykle se do programu zapojí i biologové s přednáškou na téma Parazité jako nebezpeční vetřelci mozků.

Návštěvníci festivalu budou mít stejně jako každý rok možnost se zapojit do diskuzí s odborníky. V Plzni se potkají s neurovědci, na Národní v Praze s experty z pořadu Zeptej se vědce! i s novinářem Jiřím Burýškem, autorem oblíbeného YouTube kanálu Jirka vysvětluje věci.

Kromě ústavů Akademie věd se festivalu zúčastní univerzity či firmy. Partnery Týdne mozku jsou společnost MGP, která zve na přednášku "Jak zjistit a jak porazit Alzheimerovu nemoc", a společnost Bioinova.

Vstup na všechny akce festivalu Týden mozku je zdarma, na některé je nutná rezervace. Všechny informace lze najít na webu www.tydenmozku.cz.

Festival je součástí Brain Awareness Week (BAW) - celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku.

Zdroj: AV ČR

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »