InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Arnika: Stromy řidičům pod kola neskáčou, nejčastěji je zabíjí nepozornost a nesprávný způsob jízdy

04.03.2024
Řidiči motorových vozidel zavinili v roce 2023 82,3 % dopravních nehod. Dokládají to statistiky Policie České republiky. Nejčastějšími příčinami dopravních nehod byly nesprávný způsob jízdy a nepozornost. Důsledkem nehody, která může být i tragická, je pak také náraz do stromu.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
V roce 2023 Policie České republiky šetřila 94 945 dopravních nehod. Při těchto nehodách bylo 455 osob usmrceno, 1 751 osob zraněno těžce a 23 936 osob zraněno lehce. Řidiči motorových vozidel zavinili 82,3 % dopravních nehod. Přišlo při nich o život 411 osob, tj. 90,3 % všech osob usmrcených při dopravních nehodách v roce 2023. Čísla jsou téměř identická s rokem 2022.

Na počtu dopravních nehod se roce 2023 nejvýrazněji podílel nesprávný způsob jízdy, tedy nevěnování se plně řízení vozidla, nesprávné otáčení nebo couvání, vyhýbání bez dostatečného bočního odstupu a další, při těchto nehodách bylo usmrceno 183 osob. Za podobně tragickou příčinu dopravních nehod lze označit nepřiměřenou rychlost, při nehodách tohoto typu bylo usmrceno 138 osob.

Nejčetnějšími druhy nehod byly v roce 2023 srážka s jedoucím nekolejovým vozidlem 27 058 nehod, srážka s vozidlem zaparkovaným 23 026 nehod a srážka s pevnou překážkou 21 287 nehod.

Nejtragičtějším druhem nehod byla srážka s jedoucím nekolejovým vozidlem, při kterém bylo usmrceno 210 osob (46,15 % z celkového počtu osob usmrcených při dopravních nehodách). Druhým nejtragičtějším druhem nehody je srážka s pevnou překážkou, při které došlo k usmrcení 101 osob (22,20 % z celkového počtu), přesto u tohoto druhu nehody došlo k nejvýraznějšímu poklesu počtu usmrcených osob oproti roku 2022 (o 30 osob).

Ke srážkám s pevnou překážkou patří také kolize se stromem. Podle informací Policie ČR byl počet takových nehod 2 165 a bylo při nich usmrceno 55 osob. Je to o 31 osob méně než v roce 2022.

Podle Arniky rozhodně není řešením této situace plošné kácení stromů u silnic. To by naopak přineslo další problémy s dopadem na naše zdraví a majetek. Nelze spoléhat na to, že nám někdo bezpečnost na silnici zvýší, nebo dokonce zaručí. Naopak bychom měli převzít odpovědnost za riziko, které postupujeme, když sedáme za volant. Alarmující je, že tři nejtragičtější příčiny nehod se od roku 2009 nemění.

Při snižování počtu dopravních nehod na českých silnicích a zmírňování jejich tragických důsledků pomůže spíše realizace systémových opatření, ke kterým patří i vzdělávání řidičů a přísnější postihy za nebezpečné přestupky. Osvědčují se také preventivní opatření, konkrétně jde o snížení rychlosti při průjezdu alejemi, zákaz předjíždění, oddělení stromů svodidly na rizikových místech a zviditelnění kmenů reflexními prvky.

Zdroj: Arnika

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »