InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Na Třebíčsku byla potvrzena ptačí chřipka v geneticky cenném chovu nosnic

28.02.2024
V rámci ohniska ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Líheň Studenec ve Vanči na Třebíčsku v Kraji Vysočina byla nákaza potvrzena také v hale s 13 000 nosnic, z nichž část se řadí do takzvaného genetického zdroje. Ptačí chřipku H5N1 potvrdilo vyšetření v národní referenční laboratoři - Statním veterinárním ústavu v Praze. Vzhledem k tomu, že nákaza pronikla i do této části chovu, bude nutné utratit i nosnice v této hale.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Pro vysokou hodnotu chovu nosnic uplatnila před dvěma týdny (14. 2.) při vyhlášení ohniska ptačí chřipky Státní veterinární správa (SVS) výjimku právě na zmíněnou halu s chovatelsky významným genetickým zdrojem nosnic, která v tu dobu nebyla nákazou zasažena. Od té doby se pravidelně monitoroval zdravotní stav drůbeže a probíhalo opakované vyšetřování vzorků z chovu na ptačí chřipku.

"Přes veškerou snahu o zachování tohoto cenného chovu bohužel nyní vyšetření potvrdilo, že nákaza pronikla i do haly s genetický zdrojem, takže bude nutné přistoupit k utrácení. Z 15 vyšetřovaných vzorků uhynulých kusů drůbeže jich byla nákaza potvrzena u 12. Utracení slepic v hale začne zítra," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Před 14 dny muselo být na stejném hospodářství ze stejného důvodu usmrceno zhruba 11 500 nosnic v rozmnožovacím chovu.

"Chovatelům poskytneme podle zákona kompenzaci za nutnou likvidaci chovu, jde o mandatorní výdaj. Bohužel, v takové situaci není možné chov zachránit a je nutné co nejrychleji zabránit dalšímu šíření nákazy. Pro letošek máme pro tyto účely na odškodnění chovatelů připravených 240 milionů korun, v případě zhoršení epidemie bychom požádali o navýšení rozpočtu," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Ve Vanči byl virem zasažen šlechtitelský, prarodičovský a rodičovský chov kura domácího nosného typu o 13 000 kusech, z toho je 2 500 kusů zařazeno v genetických zdrojích. Je to cenná drůbež, která je výsledkem dlouhodobé šlechtitelské práce. Ve srovnáním s cenou běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec je chovná hodnota asi 10 x vyšší. Výše odškodného proto bude odpovídat této vyšší hodnotě.

Šlechtitelský a rozmnožovací chov kura domácího v podniku Líheň Studenec, s.r.o., je na velmi vysoké úrovni, obdobný chov v jiných evropských zemích není, a drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.

Od začátku letošního roku SVS eviduje pět ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky subtypu H5N1 v komerčních velkochovech drůbeže a 21 ohnisek v nekomerčních malochovech. Vedle toho se ptačí chřipka letos objevila také u volně žijících ptáků, a to v šesti případech.

V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky Státní veterinární správa opětovně vyzývá chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy.

Zdroj: SVS ČR

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »