InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

ČEZ: V Temelíně zavezli palivo do prvního bloku. V reaktoru vydrží déle

16.05.2024
Přesně 163 palivových souborů umístili energetici do reaktoru odstaveného prvního bloku. Nově je mezi nimi 48 čerstvých palivových souborů, dosud jich bývalo o šest méně. Úprava je součástí přechodu na osmnáctiměsíční palivovou kampaň, od které si ČEZ slibuje další zvýšení efektivity temelínské elektrárny. První blok tak bude v provozu přibližně o dva měsíce déle.
Foto: cez.cz
Snížení počtu odstávek, tím i omezení čerpání životnosti a zvýšení efektivity provozu očekává ČEZ v Temelíně od přechodu na osmnáctiměsíční palivovou kampaň. Aktuálně se na ní připravují energetici na prvním bloku. V těchto dnech do reaktoru zavezli tak zvanou přechodovou vsázku. Ta v praxi znamená o dva měsíce delší provoz.

"S přechodovou vsázkou se pohybujeme v rámci stávajícího povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Na delší než roční provoz můžeme přejít až po získání povolení od jaderného dozoru. Potřebné podklady jsme nedávno předali," uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Dosavadní palivová kampaň trvala přibližně deset měsíců provozu a dva měsíce odstávky. Nově místo dosavadních 42 palivových souborů zavezou 48 čerstvých palivových souborů. Celkový počet palivových souborů zůstává stejný, tedy 163. Stejné bude i obohacení paliva. "Palivové soubory budou ale obsahovat více absorbátoru, který tlumí jejich reaktivitu. To v kombinaci s vyšším počtem čerstvých souborů zajistí, že blok může být v provozu déle," doplnil Jan Kruml. Podle energetiků je to zjednodušeně podobné, jako když člověk hodí do kamen sedm uhelných briket místo pěti a trochu přivře vzduch, taky vydrží déle.

Delší palivová kampaň je podle vedení ČEZ jednou z klíčových součástí programu nazvaného "Bezpečně 32 Tera". Skrývá se pod ním další zvyšování bezpečnosti, efektivity a vytvoření podmínek pro plánovaný nejméně šedesátiletý provoz všech českých jaderných bloků. Vedle delšího provozu přinese prodloužený palivový cyklus snížení čerpání životnosti zařízení a vyšší výrobu na úrovni v průměru téměř dvou terawatthodin ročně za obě jaderné elektrárny.

"Na druhém bloku jsme v přechodovém režimu od loňského podzimu. Po získání povolení od SÚJB zavezeme palivo pro osmnáctiměsíční kampaň. K tomu by na druhém bloku mělo dojít ještě letos. Všemu předcházelo pečlivé ověření všech bezpečnostních parametrů a zachování všech bezpečnostních rezerv," konstatoval Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Osmnáctiměsíční palivové kampaně jsou v současné době standardem u většiny jaderných elektráren. Na delší palivový cyklus přechází také Jaderná elektrárna Dukovany. Samotný projekt v České republice dostal konkrétní podobu v roce 2018, od kdy probíhala povolovací řízení. Finálního stavu chtějí energetici v Temelíně dosáhnout v roce 2025.

V harmonogramu odstávky mají energetici přes 17 tisíc činností včetně 71 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. Letos jde o první plánovanou odstávku v Temelíně. Dvouměsíční odstávka druhého bloku začne v polovině října.

Zdroj: ČEZ

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePondělí 17.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »