InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

AČR: Češi si ve Švédsku prohlédli maketu CV90, první vozidlo sjede z pásu už za dva roky

27.02.2024
Už podruhé navštívili švédský Örnsköldsvik, sídlo společnosti BAE Systems Hägglunds, čeští specialisté a budoucí uživatelé bojového vozidla pěchoty CV90. Zatímco minule se řešily technické parametry jednotlivých verzí, tentokrát už si delegace mohla prohlédnout maketu vozidla v podobě, v jaké ji česká armáda převezme v roce 2026. Nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90 v celkem sedmi verzích schválila vláda vloni v květnu.
Foto: acr.army.cz
Firma BAE Systems vyrábí aktuálně novou verzi BVP CV-90 MK4 (CV - Combat Vehicle, MK4 - mark 4) a podle specifikace Armády ČR současně i jeho českou verzi.

Makety byly připraveny ve verzích velitelská a bojová a pro přesnost a lepší přehlednost je doplňovaly 3D modely. "Cílem návštěvy bylo ujistit se, že navržená podoba vozidla odpovídá našim požadavkům a vše je tak připravené k dalšímu vývoji a detailnímu rozpracování," komentoval účel setkání plukovník Ján Kerdík, ředitel odboru rozvoje pozemních sil, který delegaci vedl.

Testování předcházela intenzivní komunikace na dálku, při níž si obě strany připomínkovaly dokumentaci. "Největší důraz jsme kladli na rozmístění všech částí komunikačního systému C4I (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence) tak, aby byla zajištěna jeho funkčnost a zároveň možnost obsluhy," doplnil Kerdík.

Jak bude vozidlo uživatelsky příjemné, testovali ve Švédsku přímo instruktoři BVP ze 72. mechanizovaného praporu. "Pro mě je důležité, aby se na maketu vozidla podívali právě naši instruktoři. Porovnávají ji z pohledu bojovníků. Jak je v ní umístěn materiál, kde jsou ovládací prvky, a to jak ve věži, tak řidičském prostoru a prostoru roje," vysvětluje velitel 72. mechanizovaného praporu podplukovník Michal Voltr a pokračuje: "Na novou techniku dlouho čekáme. Vidět její postupnpostupné zhmotňování a fáze výstavby je pro nás motivační. Znamená to, že naše generace vojáků ji ještě zažije a bude používat."

Další připomínkování se uskuteční ještě letos v srpnu, kdy už budou makety velitelské a bojové verze propracované do detailu. Ostatní verze (průzkumná, dělostřelecká pozorovatelna, ženijní, vyprošťovací a zdravotní) budou následovat v dalších letech.

"Cesta k finálnímu produktu bude ještě dlouhá, ale poprvé jsme viděli hmatatelné výsledky projektu CV90. První vozidlo, určené zatím jen ke zkoušení výrobcem, bude hotové v první polovině roku 2025," doplnil plukovník Kerdík.

Než se vyrobí první prototypy podle požadavků Armády ČR, proběhne ještě celá řada technických jednání a zkoušek. Mezi česká specifika patří vedle nátěru vozidel podle maskovacího vzoru AČR, vybavení spojovacími prostředky, nebo například specifická výbava pro jednotlivé verze vozidel. Česká armáda by pak měla první vozidla převzít v roce 2026.

První pracovní jednání tohoto druhu se uskutečnilo v září loňského roku. Češi si tehdy ve Švédsku upřesňovali detaily smlouvy, především zda požadavky stále odpovídají aktuálním potřebám budoucího uživatele.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Polovina vozidel Českých drah je klimatizovaná, před létem prochází prohlídkou chladicího systému

Již více než 1 600 osobních vozů nebo vozů a článků elektrických a motorových jednotek Českých drah je na začátku letošního léta vybaveno klimatizací. Klimatizované vozy a jednotky obsluhují nejfrekventovanější spoje na páteřních dálkových i ...

Praktičtí lékaři pociťují horší spolupráci s pacienty spíše v Praze, ukazuje průzkum VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a ...

Čtvrtina českých řidičů přiznává, že při řízení čtou textové zprávy nebo sledují sociální sítě

Nevěnování se řízení je v Česku nejčastější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla. Od ledna 2024 lze za držení telefonu nebo jiného hov ...

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají c ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »