InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Ministr Hladík navštívil Zlínský kraj. Debatoval se studenty, s firmami řešil zálohování PET lahví

27.02.2024
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pondělí navštívil Zlínský kraj. Na Univerzitě Tomáše Bati debatoval se studenty o udržitelném rozvoji a zavítal i do dvou firem, kde probíral hlavně připravovaný zákon o obalech včetně zálohování PET lahví. V Buchlovicích pak jednal o financování záchranných stanic volně žijících živočichů.
Ilustrační snímek | Foto: Úřad vlády ČR
"Jednoznačně podporuji růst firem, které jsou inovativní v cirkularitě a udržitelnosti. Právě v recyklování a opakovaném využívání plastů je budoucnost. I proto jsme na rezortu životního prostředí připravili novelu zákona, kterou chceme zavést zálohování PET lahví a plechovek. Je to jediná možnost, jak zajistit, aby nové obaly na nápoje, které vzniknou z těch recyklovaných, byly potravinářsky nezávadné. Firmy jsem dnes zároveň ujistil, že zavedení zálohového systému negativně neovlivní současný systém sběru a třídění plastového odpadu," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) během návštěvy ve firmě Greiner Packaging Slušovice, která zpracovává plast a vyrábí trvale udržitelné plastové obaly pro potravinářský průmysl - převážně na jogurty.

Nakládání s odpady ministr řešil i v další zlínské firmě - Elkoplast. Tase zaměřuje právě na třídicí kontejnery a popelnice nebo akumulační nádrže na dešťovou vodu. Cirkularitu materiálů, udržitelnost a energetiku v kontextu zelené modernizace ministr Hladík probíral také s podnikateli ze Zlínského kraje.

Na půdě zlínské Univerzity Tomáše Bati pak podpořil vznik nového magisterského programu Management udržitelného rozvoje a představil koordinované stáže pro studenty, které nabízí Ministerstvo životního prostředí.

"Udržitelnost je pro mě to vůbec nejdůležitější téma. Je potřeba v tom vzdělávat i další generace, které budou mít ještě složitější úkol, než máme nyní my. Je proto důležité uzpůsobit vzdělávací programy tak, aby absolventi byli opravdu dobře uplatnitelní na současném trhu, zejména s ohledem na probíhající transformaci průmyslu. Podporovat studenty se snažíme i my na rezortu životního prostředí, kde jsme nedávno otevřeli koordinovaný program tří až šesti měsíčních stáží pro studenty," uvedl ministr Hladík.

V loňském roce na MŽP absolvovalo stáž 36 studentů. Od ledna nastoupilo 19 stážistů, kteří mají nově přiděleného mentora a mohou např. stínovat ministra, účastnit se důležitých jednání nebo jej doprovázet na výjezdech. Spolupráci v rámci programu stáží na MŽP nabídlo také vedení univerzity.

"Stáže pro studenty vítáme a oceňujeme, že je to právě ministr životního prostředí, s kým jsme mohli nový program Management udržitelného rozvoje vyhlásit. Má připravit absolventy, kteří jsou schopni se efektivně podílet na řízení procesů a ekonomiky podniků s důrazem právě na udržitelný rozvoj," uvedl děkan Fakulty managementu a ekonomiky David Tuček.

Jakou vidí ministr úlohu univerzit v udržitelném rozvoji, zajímalo samotné studenty na následné debatě. Ministr odpovídal i na otázky ohledně klimatické politiky, sucha nebo na to, zda nadměrné zaměření Evropy na ochranu životního prostředí může vést k nekonkurenceschopnosti v porovnání s jinými světadíly. "Studenti měli zajímavé otázky a bavilo mě to. Jsem rád, že je zajímalo třeba i zálohování, akcelerační zóny, které na MŽP chystáme nebo elektromobilita. A dostali jsme se i k recyklování oblečení," zhodnotil ministr Hladík.

Poslední zastávkou cesty Zlínským krajem byla Záchranná stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích. Po absolvování její prohlídky měl ministr možnost vypustit zpět do volné přírody zotaveného krahujce obecného. Toho pracovníci stanice zachránili poté, co narazil do prosklené lodžie panelového domu v Uherském Hradišti.

"Je pro nás důležité, že se ministr seznámil s fungováním naší záchranné stanice a hlavně, že jsme s ním mohli probrat problematiku financování. To je pro nás nejen teď, ale i do budoucna velkou otázkou, která nás nejvíce pálí," řekl za Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Buchlovicích Martin Tomešek.

Právě financování českých záchranných stanic handicapovaných živočichů a legislativní pomoc bylo předmětem i následného jednání v Buchlovicích, kterého se zúčastnil například předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek, radní pro životní prostředí Zlínského kraje Hana Ančincová (Piráti) nebo ředitelka CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

Zdroj: MŽP ČR

Další články z rubriky Regiony

Průlom pro kulturu v Praze. Systém Evaluart vyhodnocuje data z kulturních akcí

Hlavní město má díky sběru dat podrobnější informace o kulturních akcích, může je tak nyní plánovat lépe. Systém Evaluart sbírá data o návštěvnících kulturních akcí z pokladních obchodních systémů a sebeevaluace. Data se dále analyzují, čímž vzniká ...

První temelínský blok po odstávce opět vyrábí elektřinu

Včera večer začal první temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři ho k přenosové soustavě připojili po výměně části palivových souborů. Energetici ...

SPŠ Ostrov již zná své letošní novodobé Prokopy Diviše

Motivační program Prokopa Diviše pro školní rok 2023/24, který pro studenty elektro oborů z partnerských škol Skupiny ČEZ již poosmé vyhlásila ČEZ Dis ...

Dopravce Eznis Airways nabídne přímé lety z Prahy do Mongolska

Letiště Václava Havla Praha nabídne poprvé v historii pravidelné přímé lety do Ulánbátaru. Dopravce Eznis Airways bude do mongolské metropole létat od ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »