InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Nadace ČEZ podpoří 50 projektů na úpravu turistických a běžkařských tras po celém Česku

26.02.2024
V prvním kole zbrusu nového grantu Úprava turistických tratí a běžeckých stop Nadace ČEZ uspělo 50 projektů z celé České republiky v celkové hodnotě 19 milionů korun. Finanční prostředky až do výše půl milionu korun poskytuje Nadace ČEZ na zvelebení, údržbu, obnovu, opravy, či zabezpečení tras. Tři čtvrtiny ze schválených žádostí jsou zaměřené na zázemí pro běžkaře. Druhé kolo příjmu žádostí proběhne letos v září.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Obnova značení, úprava cyklotrasy, výstavba zastřešených odpočívadel, pořízení skútru pro běžecké stopy, prodloužení životnosti rolby, či údržba běžkařských tras. Variabilita žádostí v rámci nového grantu Nadace ČEZ určeného na úpravu, údržbu a rozvoj turistických a běžkařských tras v České republice byla obrovská. Překvapil i enormní zájem: během necelých 40 dnů došly desítky kvalitně zpracovaných žádostí z celé republiky. Nadace ČEZ se proto rozhodla původní alokovanou částku navýšit a v prvním kole podpoří hned 50 projektů v hodnotě 19 milionů korun.

"Už dva tři roky zpětně jsme v rámci grantu Podpora regionů zaregistrovali stoupající počet žádostí zaměřených na obnovu či úpravu letních i zimních tras pro turistiku či běžky. Proto jsme se rozhodli tuto oblast vyčlenit do samostatného grantového řízení. Obrovský zájem hned v prvním kole potvrzuje, že to byl krok správným směrem. Grant v sobě snoubí podporu zdravého pohybu a sportu, větší bezpečnosti turistů v regionech a zároveň ochranu životního prostředí, což jsou všechno prioritní oblasti, na které se zaměřujeme," uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Nejvíce úspěšných projektů v prvním kolem grantu pocházelo z Krušných hor (celkem 9), Krkonoše a Šumava (shodně po 7 projektech) se dělí o pomyslnou druhou příčku. Vysočina uspěla se čtyřmi žádostmi. Další schválené projekty jsou rozeseté jak po zbývajících horách, tak po nížinách.

Na novém grantu spolupracuje nadace mimo jiné se Svazem lyžařů ČR, který poskytuje odbornou garanci u žádostí zaměřených na stopy pro běžecké lyžování. Těch se ostatně týkaly více než tři čtvrtiny došlých projektů.

"Velmi mě těší obrovský počet žádostí z našeho prostředí v rámci tohoto grantového řízení. Z mého pohledu to jednoznačně vypovídá, jak moc nám záleží na tom, abychom dětem, oddílům, závodníkům i široké lyžařské veřejnosti zajistili podmínky k tomu, aby si čas strávený pohybem v bílé stopě maximálně užili. V dnešní době je jakákoliv investice do sportu velmi důležitá a vážíme si toho, že Nadace ČEZ v průběhu prvního kola podporu díky ohromnému zájmu ještě navýšila," uvedl David Trávníček, prezident Svazu lyžařů ČR.

V České republice je zhruba 44 tisíc kilometrů značených turistických a téměř 10 tisíc kilometrů běžkařských tras. Obce, spolky i neziskové organizace mohou prostřednictvím grantu Úprava turistických stezek a běžeckých stop Nadace ČEZ získat až půl milionu korun. První kolo příjmu žádostí proběhlo na přelomu roku, druhé plánuje Nadace ČEZ spustit během září 2024.

Podrobné informace o podmínkách nového grantového řízení najdou zájemci na webu Nadace ČEZ (Vyhlašovaná grantová řízení | Nadace ČEZ (nadacecez.cz)).

Zdroj: ČEZ

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »