InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ukrajinu navštívila největší česká podnikatelská mise od začátku ruské invaze v únoru 2022

19.02.2024
Česká podnikatelská delegace ukončila týdenní misi na Ukrajinu. Třicítka zástupců českého průmyslu z oblasti energetiky, zdravotnictví a infrastruktury jednala o svých projektech s nejvyššími představiteli ukrajinské vlády, regionů i zahraničními donory. Firmy vystoupily na podnikatelských fórech v Kyjevě, Dnipru, ale i Krivém Rohu, kde jednaly s více než třemi stovkami ukrajinských partnerů.
Foto: Pavel Vrága
Delegace vedená vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným byla od ruské agrese vůbec první skupinou podnikatelů, která přijela jednat o obchodních příležitostech právě do Krivého Rohu, průmyslového centra vzdáleného jen pár desítek kilometrů od válečné fronty.

"Přivezli jsme naprosto konkrétní projekty a návrhy řešení na ty nejvíce prioritní potřeby ukrajinských partnerů," řekl Kopečný k obsahu cesty. Čeští podnikatelé měli možnost informovat se o strategii ukrajinské obnovy přímo od čelních představitelů vlády.

V Kyjevě jednali například s vicepremiérem a ministrem infrastruktury Oleksandrem Kubrakovem, ministrem pro strategické průmysly Oleksandrem Kamyšinem, náměstkyní ministra zdravotnictví Marynou Slobodničenkovou, náměstkem ministra energetiky Jaroslavem Demčenkovem či náměstkem ministra zahraničních věcí Jevhenem Perebyjnisem.

"Navazujeme na dlouhodobý plán české vlády držet patronát nad obnovou Dněpropetrovské oblasti. Je to nejvýznamnější hospodářská a průmyslová oblast Ukrajiny. A Česká republika je zase nejvíce průmyslovou zemí Evropské unie. Struktura našich ekonomik je velmi podobná, uvědomují si to podnikatelé na české i ukrajinské straně," vysvětlil Kopečný, proč mise cílila na východ válkou zasažené země.

V Dněpropetrovské oblasti podnikatelé jednali s vedoucím oblastní vojenské administrativy Serhijem Lysakem, předsedou oblastní rady Mykolou Lukašukem, primátorem Borysem Filatovem i vedením města Krivý Roh.

Delegace dále navštívila Městskou klinickou nemocnici č. 16, zdravotnické zařízení podporované českou vládou, kde se českým firmám podařilo úspěšně uzavřít obchodní partnerství. Při příležitosti návštěvy nemocnice darem obdržela technologii virtuální reality, která umožňuje pacientům po těžkém zranění navracet schopnost jemné motoriky a pomocí cvičení se postupně připravit na návrat do normálního života.

Do obnovy a vybavování ukrajinských nemocnic cílí i česká rozvojová a humanitární pomoc. "Zdravotnictví je dlouhodobě jednou z primárních oblastí naší pomoci Ukrajině. Tato pomoc spočívá v dodávkách jak českého zdravotnického vybavení, tak v přímé podpoře ukrajinských zdravotnických zařízení, v čemž budeme pokračovat i nadále. Jsem přesvědčen, že Česko má v tomto ohledu co nabídnout," sdělil český velvyslanec na Ukrajině Radek Pech. "Naše pomoc míří do mnohých regionů Ukrajiny, Dněpropetrovská oblast má ale výjimečné postavení. Právě tam plánujeme organizovat v prvním pololetí tohoto roku každý měsíc sektorově zaměřené podnikatelské a expertní mise," doplnil Pech.

Kromě vazeb mezi českými podnikateli a ukrajinskou samosprávou, tedy mezi českou nabídkou a ukrajinskou poptávkou, mají mise podnikatelům pomoci získat informace o možnostech financování byznysových projektů. "Proto jsme se během cesty setkali také s hlavními sponzory ukrajinské obnovy, kteří už dnes poskytují programy v řádu miliard eur. Šlo mimo jiné o zástupce Evropské investiční banky a Americké rozvojové agentury v Kyjevě," popsal Kopečný.

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny cestoval do země s podnikateli již potřetí od vypuknutí ruské invaze v únoru 2022, přičemž se jednalo o dosud nejpočetnější delegaci. Organizace cesty proběhla ve spolupráci s Hospodářskou komorou a Svazem průmyslu ČR.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »