InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Česko a Německo spolupracují v oblasti podpory hostitelskou zemí, na podzim budou společně cvičit

16.02.2024
Do České republiky zavítal ve dnech 13. a 14. února velitel německých sil podpory JSES (Joint Support and Enabling Service) generálporučík Martin Schelleis. Hosta s delegací přijal první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Miroslav Hlaváč a ředitel sekce logistiky MO generálmajor Robert Bielený. Generálové jednali o spolupráci obou armád v oblasti logistického zabezpečení.
Foto: acr.army.cz
Prioritou obou zemí je budování praporu národního logistického zabezpečení HNS a přijímacího střediska RSOM.

"Logistika je v současné době jednou z klíčových oblastí NATO při budování kapacit. Jak Česká republika, tak Německo posilují svoje schopnosti hostitelské země při zajišťování logistické podpory aliančním jednotkám působícím na jejich území," vysvětlil generál Hlaváč.

Zdůraznil, že je důležité zapojit další schopnosti, jako ochranu proti zbraním hromadného ničení, zdravotnické zabezpečení, Vojenskou policii a civilně-vojenskou spolupráci.

Spolupráce českých a německých kolegů se týká zejména praporů podpory HNS, které jsou v evropském měřítku unikátní. Proto navštívil generál Schelleis útvar v Rakovníku.

Podobné jednotky lze nalézt ještě v Nizozemsku, Norsku a právě Německu. Protějškem praporu podpory nasaditelných sil v Rakovníku je německý 163. logistický prapor (163. Logistikbataillon Bundeswehr).

Češi a Němci se poprvé setkali v roce 2022 na cvičení Blue Bridge a následující rok na cvičení Strong Pegasus 2023 v německém Rheine-Bentlage. Zde si ověřili své schopnosti v budování místa podpory konvojů za přesunu na cizím území.

Na podzim tohoto roku čeká příslušníky praporu cvičení s německým 163. logistickým praporem. Hlavním úkolem tohoto největšího společného výcviku bude plnění závazků hostitelské země a procvičení postupů RSOM (Reception, Staging and Onward Movement), což znamená příjem, soustředění a distribuce materiálu a poskytování širokého spektra logistických služeb. Kromě přípravy místa podpory pro konvoje za přesunu (CSC-Convoy Support Center), by měli budovat i místo soustředění tzv. Staging Area, což patří k nejtěžším úkolům logistické podpory vůbec.

"Prapor podpory nasaditelných sil vznikl 1. ledna 2020, a od té doby pracujeme na jeho doplnění, ať už se jedná o personál, techniku nebo materiál, a to není jednoduchý úkol. Zároveň úsilí směřujeme k dosažení plných operačních schopností, které bychom měli mít již v příštím roce," vysvětluje velitel praporu podplukovník Václav Svoboda a dodává: "Snažíme se pro naše vojáky dělat maximum. Prapor stále prochází jednotlivými plánovanými fázemi výstavby včetně modernizace vozového parku nebo zvyšování ubytovacích kapacit pro dojíždějící vojáky. Zásadní je pro nás i nábor. Aktuálně bychom nejvíce potřebovali kuchaře a řidiče."

Česká a německá armáda spolupracuje na několika projektech EU i Aliance, které se týkají logistické podpory. Je například důležité, aby Česká republika při rozvoji evropské infrastruktury koordinovala požadavky EU pro vojenskou mobilitu v rámci PESCO a současně aktivity Aliance.

"S ohledem na současnou bezpečnostní situaci je rozvoj infrastruktury k rychlému přesunu a přepravě vojsk v potenciálních operačních prostorech v Evropě více než významný," uzavřel generál Bielený.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeSobota 22.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »