InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Škoda Muzeum zahájilo výstavu zaměřenou na udržitelný rozvoj

16.02.2024
MLADÁ BOLESLAV - Ochrana životního prostředí a snižování ekologických dopadů činnosti společnosti je dlouhodobě nedílnou součástí firemní strategie společnosti Škoda Auto. V období od 17. ledna do 16. června probíhá ve Škoda Muzeu rozsáhlá výstava, která návštěvníkům představuje závazky společnosti v oblasti udržitelnosti. Výstava je také příležitostí k veřejné premiéře zcela nového modelu Kodiaq, který je nyní poprvé nabízen rovněž s plug-in hybridním pohonem.
Foto: skoda-storyboard.com
Nová výstava ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi vyzdvihuje závazky společnosti v oblasti elektrifikace a udržitelnosti. K vidění bude až do 16. června a návštěvníkům umožní podrobně se seznámit s iniciativami společnosti Škoda Auto, jejichž cílem je neustálé snižování dopadu na životní prostředí. Expozice detailně popisuje konkrétní kroky, které automobilka činí pro snižování emisí v celém hodnotovém řetězci. Kromě toho představuje řadu historických i současných ekologických projektů a aktivit a nastiňuje budoucí plány v oblasti udržitelnosti.

Dlouhá tradice ekologických inovací


Výstava ve Škoda Muzeu přibližuje nejen historii společnosti, ale také její dlouhodobý zájem o ochranu životního prostředí, na který poukazují vozidla jako Škoda Eltra. Tento plně elektrický model, odvozený od vozu Škoda Favorit, vznikl na počátku devadesátých let a představuje počátek novodobých snah o elektrifikaci u značky Škoda.

Návštěvníci se dále mohou dozvědět o používání udržitelných materiálů v současných modelech Škoda. Například v novém modelu Škoda Kodiaq jsou textilie použité na čalounění sedadel a obložení stropu či koberce v kabině i zavazadlovém prostoru vyrobeny z větší části z recyklovaného polyesteru nebo v případě výbavového stupně Design Selection Lounge jsou potahy sedadel vyrobené z kombinace recyklovaných přízí se 40 % přírodní vlny. Dokonce i kožené potahy sedadel jsou vyráběny ekologickými postupy a ikonický deštník Škoda je nyní zhotoven z recyklovaných materiálů.

Společnost Škoda Auto ve spolupráci se svými dodavateli intenzivně pracuje na vývoji nových, trvale udržitelných materiálů pro budoucí výrobu, včetně snadno recyklovatelných jednosložkových materiálů a recyklovaných plastů pro sedadla a výplně dveří. Vystavená studie interiéru vozu Škoda Octavia nabízí pohled na udržitelné materiály, které se uplatní v interiérech vozů v budoucnosti.

Udržitelný rozvoj jako pevná součást firemní strategie


Od roku 2013 zastřešuje Škoda Auto své environmentální projekty pod strategii GreenFuture, kterou tvoří tři základní pilíře GreenFactory, GreenProduct a GreenRetail. Ekologický přístup podtrhuje začlenění udržitelnosti také jako zásadní součásti firemní strategie Next Level - Škoda Strategy 2030.

Od roku 2020 automobilka neukládá žádný výrobní odpad na skládky. To znamená, že veškerý odpad z výrobních procesů je materiálově nebo energeticky využit. Do roku 2030 se Škoda Auto zavázala dosáhnout ve svých třech českých výrobních závodech stejně jako ve dvou závodech v Indii neutrálního provozu z hlediska emisí CO2 a zároveň snížit emise nově prodaných vozů v Evropě o 50 % ve srovnání s rokem 2020. Česká automobilka také rozšiřuje využívání obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím mnoha významných projektů. Ve spolupráci s dodavatelem energií ŠKO-ENERGO modernizuje teplárnu na 100% využití biomasy. Dále ve svých závodech v kooperaci s ostatními partnery rozvíjí projekty v oblasti solární energie, což je dalším příkladem jejího komplexního přístupu k udržitelnosti.

Podpora udržitelnosti v mezinárodní síti prodejců


Společnost Škoda Auto rozšiřuje své úsilí o udržitelný rozvoj i na celosvětovou síť prodejců. Zavádí ekologické postupy v logistice, včetně používání recyklovatelných obalů, elektrických nákladních vozidel a optimalizace tras s cílem minimalizovat emise. Ve svých autorizovaných prodejnách a servisech podporuje udržitelný provoz instalací fotovoltaických panelů, bateriových úložišť a tepelných čerpadel pro snížení spotřeby energie. Vedle toho společnost Škoda Auto zajišťuje odpovědné nakládání s chemickými látkami, odpady, energiemi a vodou.

Chcete-li se dozvědět více o iniciativách společnosti Škoda Auto v oblasti udržitelného rozvoje, podrobné informace o výstavě včetně otevírací doby Škoda Muzea naleznete zde. Škoda Auto provozuje také vlastní microsite věnovanou udržitelnosti, která nabízí hlubší vhled do témat a opatření z oblasti ochrany životního prostředí, sociální odpovědnosti a správy a řízení společnosti (ESG).

Zdroj: ŠKODA Auto

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeÚterý 25.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »