InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

DPP zahajuje stavební sezónu opravou tramvajové tratě na Hlávkově mostě

16.02.2024
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začne od soboty 17. února 2024 od brzkých ranních hodin s plánovanou a nezbytnou opravou tramvajové tratě na Hlávkově mostě a v oblasti zastávek Těšnov, která potrvá zhruba pět týdnů do úterý 26. března 2024. Jedná se o první rozsáhlejší opravu tramvajové sítě v Praze v letošním roce. Z tohoto důvodu bude po celou dobu stavebních prací obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Těšnov - Vltavská. Tramvaje se na Hlávkův most vrátí od úterý 26. března 2024 od ranního výjezdu. Od soboty 17. února 2024 od ranního výjezdu se současně v omezené podobě vrací provoz tramvají na část Libeňského soumostí, a to na úsek mezi zastávkami Maniny a Libeňský most, kam budou zajíždět linky č. 1 a 27.
Foto: dpp.cz
Tramvajová trať na Hlávkově mostě je uložena na velkoplošných panelech. V rámci její opravy DPP panely demontuje, nahradí poškozené kusy a kompletně vymění asfaltový povrch a pryžové profily, na kterých jsou velkoplošné panely umístěny. Kromě toho vymění kolejnice a dožívající výhybkové systémy v úseku. Oprava tramvajové tratě bude probíhat v celém úseku od kolejového trojúhelníku u stanice metra Vltavská, resp. u Antonínské ulice až po křižovatku ulic Těšnov, Na Poříčí a Na Florenci.

"Tramvajová trať je v tomto úseku vlivem stáří skutečně dožilá a opravu musíme opravdu provést. Pokud bychom ji nezrealizovali v plánovaném termínu, je reálné riziko, že by mohlo dojít k havárii. Při vzestupu teplot na jaře by totiž mohlo dojít k vzedmutí panelů, které jsou po devíti letech od poslední opravy různě pootočené nebo poškozené stejně jako pryžové profily, které upevňují kolejnice k panelům. Vzedmutí panelů by znamenalo poškození kolejnic a okamžité zastavení provozu," vysvětluje důvody plánované opravy tramvajové tratě Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP.

"Po celou dobu opravy tratě nebudou stavební práce v žádném případě omezovat provoz na magistrále. Provoz zde zůstane zachován v obou směrech v obou pruzích. Tímto způsobem byla od počátku oprava tratě na Hlávkově mostě koncipována a koordinována. Daní za to je delší trvání oprav a výluky tramvajového provozu," říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Praha pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Od stejného termínu, tj. od soboty 17. února 2024 od ranního výjezdu, se na část Libeňského soumostí, pouze v úseku mezi zastávkami Maniny a Libeňský most vrací v omezené podobě tramvajový provoz. Umožní to dočasný kolejový přejezd tzv. Californien (kaliforňan), který DPP naistaloval v oblasti zastávek Libeňský most. Do 25. března 2024 do skončení denního provozu sem budou zajíždět linky č. 1 a 27. Omezený provoz tramvají v tomto úseku zůstane zachován i po tomto termínu do odvolání, nicméně vzhledem na další stavební práce, opravy a rekonstrukce plánované různými subjekty v Praze dojde od 26. března 2024 k další úpravě linkového vedení tramvají.

Zhruba 600metrový úsek mezi tramvajovou zastávkou Libeňský most a stanicí metra či zastávkou Palmovka mohou cestující přejít pěšky nebo využít náhradní autobusovou dopravu X25, která bude jezdit v úseku Palmovka - Libeňský most v denním provozu:

- ve špičkách pracovních dnů v intervalu 4 minut, mimo špičku v intervalech 5 minut,

- o víkendech a svátcích ve špičce v intervalu 7 minut a mimo špičku v intervalu 8 minut.

V nočním provozu bude jezdit náhradní autobusová doprava X94 v trase Palmovka - Tusarova.

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ - OPRAVA TRAMVAJOVÉ TRATĚ V ÚSEKU TĚŠNOV - VLTAVSKÁ


Z důvodu opravy tramvajové trati na Hlávkově mostě je od soboty 17. února 2024 od cca 4:30 do úterý 26. března 2024 do zhruba 4:30 obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Těšnov - Vltavská.

Změny tras tramvajových linek

- Linka č. 1 bude ve směru od Sídliště Petřiny ukončena v zastávce Libeňský most.

- Linka č. 6 bude ve směru z centra ze zastávky Výstaviště odkloněna přes zastávky Nádraží Holešovice (v Partyzánské ulici), Trojská a Ke Stírce do zastávky Kobylisy (nástupní zastávka Březiněveská).

- Linka č. 14 bude ve směru z centra ze zastávky Bílá labuť odkloněna přes zastávky Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Balabenka, Nádraží Libeň a Hloubětín do obratiště Lehovec.

- Linka č. 25 bude ve směru z centra ze zastávky Dělnická odkloněna přes zastávky Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště.

- Linka č. 27 bude ve směru z centra ze zastávky Výstaviště odkloněna přes zastávky Nádraží Holešovice (v Plynární ulici), Ortenovo náměstí, Dělnická a Maniny do zastávky Libeňský most.

- Linka č. 94 bude rozdělena na dvě části:

> ve směru od Slivence odkloněna ze zastávky Strossmayerovo náměstí přes zastávky Vltavská, Holešovická tržnice, Dělnická, Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště

> ve směru od Lehovce je zkrácena do zastávky Palmovka.

V denním provozu zůstává tramvajová linka 31 v trase Spojovací - Ohrada - Palmovka - Balabenka - Vysočanská.

Změny v zastávkách tramvají

Zřizují se zastávky Libeňský most (na Libeňském mostě):

> nástupní u křižovatky se sjezdovou rampou do ulice U Libeňského mostu,

> výstupní u křižovatky se sjezdovou rampou do Štorchovy ulice.

DOPRAVNÍ OPATŘENÍ - PŘERUŠENÍ PROVOZU TRAMVAJÍ V ÚSEKU LIBEŇSKÝ MOST - PALMOVKA


Z důvodu havarijního stavu části Libeňského soumostí je do odvolání obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Libeňský most - Palmovka. Od soboty 17. února 2024 od cca 4:30 do úterý 26. března 2024 do zhruba 4:30 je v denním provozu v trase Palmovka - Libeňský most zavedena náhradní autobusová doprava X-25 a v nočním provozu v trase Palmovka - Tusarova náhradní autobusová doprava X-94.

Zastávky náhradní autobusové dopravy X-25:

- Palmovka - nástupní: v zastávce tramvají směr do centra v ulici Na Žertvách

- Palmovka: v zastávce tramvají směr z centra v Zenklově ulici

- Libeňské doky: ve Voctářově ulici přibližně 30 metrů před křižovatkou se Smrčkovou ulicí

- Libeňský most: na nájezdové rampě ze Štorchovy ulice u křižovatky s Libeňským mostem

- Libeňský most: na sjezdové rampě do Štorchovy ulice přibližně 40 metrů za křižovatkou s Libeňským mostem

- Štorchova: ve Voctářově ulici přibližně 35 metrů za křižovatkou se Štorchovou ulicí

- Libeňské doky: ve Voctářově ulici před křižovatkou s Tkalcovskou ulicí

- Divadlo pod Palmovkou: v zastávce tramvají

- Palmovka - výstupní: v zastávce tramvají směr z centra v ulici Na Žertvách

Zastávky náhradní autobusové dopravy X-94:

- Palmovka - nástupní: v zastávce tramvají směr do centra v ulici Na Žertvách

- Palmovka: v zastávce tramvají směr z centra v Zenklově ulici

- Libeňské doky: ve Voctářově ulici přibližně 30 metrů před křižovatkou se Smrčkovou ulicí

- Libeňský most: na nájezdové rampě ze Štorchovy ulice u křižovatky s Libeňským mostem

- Maniny: v zastávce tramvají

- Tusarova: v Jateční ulici před křižovatkou s ulicí Komunardů

- Dělnická, Maniny: v zastávkách tramvají

- Libeňský most: na sjezdové rampě do Štorchovy ulice přibližně 40 metrů za křižovatkou s Libeňským mostem

- Štorchova: ve Voctářově ulici přibližně 35 metrů za křižovatkou se Štorchovou ulicí

- Libeňské doky: ve Voctářově ulici před křižovatkou s Tkalcovskou ulicí

- Divadlo pod Palmovkou: v zastávce tramvají

- Palmovka - výstupní: v zastávce tramvají směr z centra v ulici Na Žertvách

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Další články z rubriky Regiony

Zámek v Lysicích láká na procházku obnovenou zahradou

BLANENSKO - Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si ...

Olomoucký podchod Pionýrská čeká kompletní oprava za 24 milionů korun

Podchod "Pionýrská" pod frekventovanou Brněnskou ulicí čeká kompletní rekonstrukce. Práce na opravě podchodu začínají v tomto týdnu, hotovo by mělo bý ...

Praha začíná aktivně řešit nedostatek zdravotníků

Závěry analýzy zaměřené na nedostatek lékařů ve vybraných oborech včera představila náměstkyně pražského primátora pro zdravotnictví Alexandra Udženij ...

Turistická sezóna je v plném proudu: pozor na létání s drony nad vodními plochami a pohyb u vodárenských nádrží

Povodí Ohře - Na celém našem spravovaném území udržujeme celkem 6 840 km vodních toků, 59 jezů a 22 velkých vodních nádrží, které svojí krásou lákají ...

DPMB spouští dvě interaktivní herní trasy v MHD, slaví tak 155 let své existence

Dopravní podnik města Brna (DPMB) před letními prázdninami spouští dvě interaktivní herní trasy. Zájemci si kromě cestování různými dopravními prostře ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »