InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministerstvo zemědělství zmírní požadavky na vyčleňování neprodukčních ploch

15.02.2024
Zemědělci nebudou muset nechat ležet svá pole ladem. Zatímco dříve museli na základě nařízení Evropské unie vyčlenit do tzv. neprodukčních ploch 7 % svých pozemků (standard DZES 8) či 8 % (ekoplatba), letos se povinné úhory sníží na 4 % a 5 %. Zároveň se zjednoduší struktura neprodukčních ploch, zemědělci na nich mohou vysít dusík vázající plodiny, meziplodiny, zakládat ochranné pásy, krajinné prvky či úhory.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Nechceme, aby čeští zemědělci byli znevýhodněni vůči zemědělcům z Francie nebo Belgie, proto jsme rychle zareagovali na upravené nařízení Evropské komise tak, aby změny mohli zemědělci promítnout ve svém hospodaření již v letošním zemědělském roce," řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL)

Evropská komise umožnila svým nařízením odchylku od uplatňování standardu dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy (standard DZES 8) a ekoplatby. Reagovala tak na demonstrace zemědělců v mnohých členských státech a kritiku pravidel Společné zemědělské politiky. Zemědělci žádají řešení nepříznivé situace v zemědělství i pomoc při kolísání zemědělských cen a nárůstu nákladů.

MZe proto rozhodlo, že na základě výjimky Evropské komise letos umožní zemědělcům založit nižší procento neprodukčních ploch a zároveň uvolní pravidla pro jejich využití. MZe tím podpoří konkurenceschopnost českých zemědělců a zabrání jejich znevýhodnění oproti zemědělcům z jiných členských zemí. Výjimka se vztahuje pouze na rok 2024.

Povinnost vyčlenění neprodukčních ploch pro rok 2024:

- Vyčlenit alespoň 4 % (pro DZES 8) / 5 % (pro ekoplatbu) neprodukčních ploch.

- Zastoupení neprodukčních ploch není omezeno jejich druhem, může být naplněno plochami dusík vázajících plodin, meziplodinami, ochrannými pásy, krajinnými prvky či úhory, případně kombinací těchto ploch.

- V případě využití ploch s meziplodinami se použije přepočítací koeficient 1 (namísto dosavadních 0,3)

Tím, že se výjimka Evropské komise může uplatnit i pro ekoplatbu, což loni nebylo možné, se zásady pro volnější postupy dotknou více než 20 tisíc žadatelů a přibližně 2,4 milionů hektarů orné půdy (např. v roce 2022 požádalo o ekoplatbu asi 22 tisíc zemědělců).

Zároveň upozorňujeme všechny žadatele, kteří loni využili jako neprodukční plochu tzv. zelený úhor, že se na tuto plochu vztahuje, bez ohledu na výjimku, platný dvouletý závazek. Znamená to, že loni vyčleněné úhory musí zůstat zachovány. Ostatních podmínek ekoplatby (např. zakládání ochranných pásů podél vod, dodávání organické hmoty do půdy apod.) se výjimka netýká. Tyto povinnosti musí zemědělci splnit, aby měli nárok na výplatu ekoplatby.

DZES jsou standardy zemědělského hospodaření ve shodě s ochranou životního prostředí. Jsou jednou z podmínek, které musí zemědělci splnit, aby získali plnou výši přímých podpor a některé podpory Programu rozvoje venkova.

DZES 8 určuje podíl tzv. neprodukčních ploch, které zemědělci nevyužijí pro zemědělské hospodaření, zachovají na nich krajinné prvky atd. Tato území pak pomáhají vytvářet biologickou diverzitu.

Ekoplatba se poskytuje jako podpora postupů prospěšných pro životní prostředí a klima, s důrazem na udržitelnost.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen "Fair Credit ...

dTest: Čtveřice leteckých společností dostala ve Španělsku pokutu 150 milionů eur. Zastaví rekordní pokuty nepovolené praktiky?

Španělské úřady vyměřily čtveřici leteckých společností, jmenovitě Ryanair, Easyjet, Vue-ling a Volotea, pokutu ve výši 150 milionů eur (3,7 miliardy ...

Prezident Pavel zakončil dvoudenní cestu do Ústeckého kraje

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek zakončil dvoudenní návštěvu Ústeckého kraje. Byla to jeho druhá návštěva v tomto kraji od zvolení, první ale proběhla ...

SYRI: Historická hranice Sudet zůstává stále předělem

Hranice Sudet vytváří stále předěl mezi obyvatelstvem Česka. Přestože formálně od konce druhé světové války neexistuje, je stále viditelná v různých j ...

Podle průzkumu patří Česká televize společně s Českým rozhlasem mezi nejdůvěryhodnější tuzemská média

V nejnovějším průzkumu Vnímání veřejné služby hodnotí diváci Českou televizi jako důvěryhodnou, objektivní a vyváženou. Ve všech sledovaných bodech na ...

DoporučujemeNeděle 23.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »