InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Gripen nad Krkonošemi poprvé zkoušel natankovat z Airbusu A330 MRTT

14.02.2024
V úterý odpoledne bylo nad Krkonošemi k vidění unikátní spojení nadzvukového letounu JAS-39 Gripen a tankeru Airbus A330 MRTT. Vůbec poprvé si čáslavští stíhači vyzkoušeli tankování z víceúčelového letounu z programu MMF (Multinational MRTT Fleet), jehož flotila sídlí v nizozemském Eindhovenu. Výcvik dalších českých pilotů s tímto víceúčelovým strojem bude po úspěšné zkoušce následovat.
Foto: acr.army.cz
Česká republika je součástí MMF už od roku 2019. Projekt šesti států EU cílí na vybudování mnohonárodní víceúčelové letky s osmi stroji Airbus A-330 MRTT, která by doplnila chybějící kapacity a v případě potřeby evakuovala raněné.

Čáslavští piloti už v minulosti cvičili manévr tankování za letu například s německým strojem A-400M, italským KC-767, švédským C-130 Herkules či americkým KC-135 Stratotanker.

Stíhačkou rychlostí chůze


Samotnou proceduru tankování za letu piloti popisují jako náročnou. Manévr vyžaduje preciznost a přesnost, letouny se totiž ve vzduchu pohybují rychlostí přes 500 km v hodině a okraj koše tankeru je v okamžiku spojení jen několik desítek centimetrů od kabiny. "V konečné fázi se musí pilot opatrně přibližovat rychlostí chůze k tankovacímu letounu. Ten odvíjí tankovací hadici s košem a do něj se pak musí strefit pilot gripenu nástavcem na doplňování paliva," prozradil čáslavský pilot.

Ve vzdušném prostoru nad Krkonošemi se včera jednalo o tzv. dry contact, což znamená bez samotného čerpání paliva za účelem potvrdit schopnost doplnit palivo z tohoto letounu piloty českých vzdušných sil v letounu JAS-39 Gripen.

Úplně první připojení k tankeru operačně označovanému jako KC-30M provedl zkušený instruktor v doplňování paliva za letu z 21. taktického křídla. Následně se připojil i druhý letoun velitele 211. taktické letky podplukovníka Vladimíra Málka. Po této premiérové zkoušce bude už na konci února následovat výcvik řadových pilotů.

První zkušenost s větším tankerem


"Tankování z tohoto letounu se zásadně neliší od jiných tankerů, zejména těch proudových, postupy jsou standardizované a samotné zařízení na doplňování paliva také. Tento letoun je ovšem ze všech těch dosavadních, na které jsme kvalifikovaní, největší. To trochu mění perspektivu při pohybu kolem tankeru," doplnil velitel letky.

Víceúčelové Airbusy A-330 MRTT mohou poskytovat palivo oběma způsoby, jak systémem boom, tak systémem použití hadice-koš. Právě tento způsob využívá letoun JAS-39 Gripen.

"Pravidelná možnost cvičit s tankerem je velmi důležitá z hlediska kvalifikace pilota. Ta je dána předepsanými maximálními přestávkami, ale častější praxe významně přispívá k úspěšnosti a rychlosti připojení a doplnění paliva a zvýšení operačních schopností pilota," vysvětlil podplukovník Vladimír Málek. V současné době je většina českých pilotů gripenů vycvičena k tankování za letu a tuto kvalifikaci si udržuje.

Česká republika může díky členství v MMF využívat ročně 100 letových hodin, určených mimo tankování za letu také k přepravě nákladu, osob a zdravotnické evakuaci. "Díky tomu můžeme konkrétněji plánovat a realizovat AAR (Air to Air Refueling) v rámci nasmlouvaných letových hodin tankeru," upřesňuje podplukovník Málek.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají celkem dost. Energetický nápoj si děti mohou koupit stejně snadno jako limonádu, přestože jim může ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

České válečné veterány na oslavy Dne D nečekaně přepravily vrtulníky spojenců

Druhováleční veteráni Jiří Kafka a Charles Strasser se zúčastnili oslav 80. výročí vylodění v Normandii. Jejich cesta byla nezapomenutelná a plná dram ...

Kyberšmejdi hledají další cesty, jak zneužít klienty zdravotních pojišťoven

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na ...

MVM získala podíl v jednom z největších podmořských nalezišť zemního plynu na světě

Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém lož ...

DoporučujemePátek 14.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »