InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

AČR: Zpravodajské štáby trénují, jak získat převahu na moderním bojišti

13.02.2024
V Žatci se minulý týden sešly zpravodajské štáby 4. brigádního úkolového uskupení, aby společně procvičily koordinaci mj. při shromažďování a analýze senzitivních informací, jež jsou klíčové pro úspěch na bojišti. Čtyři desítky specialistů nejen 4. brigády rychlého nasazení, ale i dalších útvarů, které jsou součástí úkolového uskupení, řešily, jak v dnešních válkách získat informační převahu a být o krok napřed před nepřítelem v otázce strategického rozhodování.
Foto: acr.army.cz
Už dávno armády nezískávají přehled o nepříteli jen díky činnosti svých průzkumných jednotek. V poslední době stále častěji využívají sofistikované prostředky, jež jim tyto informace spolehlivě obstarají. Nejrůznějšími senzory včetně radarů, satelitů či bezpilotních prostředků ale disponuje i nepřítel, a tak je současně velikou výzvou ochránit před těmito "očima" vlastní vojáky.

"Schopnost efektivně řídit senzory a správně interpretovat získané informace je klíčové pro naši bojovou připravenost. Cvičení nám poskytlo cenné zkušenosti a umožnilo nám identifikovat oblasti, které ještě můžeme zdokonalit," říká vedoucí cvičení, kapitán Jakub S.

Význam moderních prostředků vzrůstá se zvyšující se zranitelností vojáka v dnešních konfliktech. "Jakýkoliv komunikační prostředek, kterým chce voják v poli sdělit informace kolegům či nadřízenému stupni, je vysledovatelný. Naším úkolem je současně takového člověka ochránit tím, že nasadíme prostředky, které možnost jeho sledování omezí," dodává.

Cvičení se zaměřilo na simulaci reálných situací, ve kterých byly nasazeny různé senzory k monitorování a sledování pohybu potenciálních hrozeb. Zpravodajské štáby usilovně spolupracovaly na koordinaci a sdílení informací, aby dosáhly co nejlepšího situačního povědomí v rozhodovacím procesu velitele.

"Do výcviku se zapojili nejen členové manévrových jednotek, ale i specializovaných útvarů Armády ČR, čímž byla zajištěna komplexnost a synergie všech prostředků. Společné cvičení přineslo nejen zdokonalení technických dovedností v oblasti řízení senzorů, ale také posílení týmové spolupráce a schopnosti rychle reagovat na dynamické situace," vyzdvihl Jakub S.

Podle jeho kolegy, nadporučíka Jiřího K., vojáci společné nácviky tohoto druhu vítají: "Sjednotíme postupy napříč jednotkami a utužíme vztahy s vojáky jiných útvarů. Jako hlavní přínos jsme shledali aktivní předávání poznatků a zkušeností z této problematiky."

Štábní nácvik současně poskytl jedinečnou příležitost některým novým příslušníkům ve zpravodajské odbornosti seznámit se s procesy a činnostmi zpravodajského štábu. Vojáci také ocenili zpětnou vazbu ze strany 4. brigády rychlého nasazení, což vedlo k odstranění drobných nedostatků.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Polovina vozidel Českých drah je klimatizovaná, před létem prochází prohlídkou chladicího systému

Již více než 1 600 osobních vozů nebo vozů a článků elektrických a motorových jednotek Českých drah je na začátku letošního léta vybaveno klimatizací. Klimatizované vozy a jednotky obsluhují nejfrekventovanější spoje na páteřních dálkových i ...

Praktičtí lékaři pociťují horší spolupráci s pacienty spíše v Praze, ukazuje průzkum VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve spolupráci s agenturou ppm factum research s.r.o. zrealizovala na jaře průzkum mezi praktickými lékaři pro dospělé a ...

Čtvrtina českých řidičů přiznává, že při řízení čtou textové zprávy nebo sledují sociální sítě

Nevěnování se řízení je v Česku nejčastější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla. Od ledna 2024 lze za držení telefonu nebo jiného hov ...

dTest otestoval složení energetických nápojů, některé obsahovaly více než 10 kostek cukru

Výživoví specialisté, psychologové i pedagogové v posledních letech varují před rostoucí oblibou energetických nápojů mezi dětmi. Důvodů pro to mají c ...

Ombudsman shrnuje pravidla pro placení poplatků za odpady pro Čechy žijící v zahraničí

Případ rodiny dlouhodobě pobývající mimo Českou republiku vedl ombudsmana ke shrnutí základních pravidel spojených s poplatky za komunální odpad. V po ...

DoporučujemeÚterý 18.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »