InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

Město Most zachová výhody pro své obyvatele a bude významně investovat

13.02.2024
Město Most má schválený nejdůležitější dokument pro chod města - rozpočet na rok 2023. Čekají nás zásadní investice, díky kterým se začne proměňovat střed Mostu, ale nejen to. Více přibližuje v rozhovoru náměstek primátora města Mostu Marek Hrvol.
Náměstek primátora města Mostu Marek Hrvol | Foto: mesto-most.cz

Jak vypadá základní podoba rozpočtu města Mostu pro rok 2023?


Rozpočet byl schválen jednomyslně zastupitelstvem města. Počítá s příjmy téměř 1,8 miliardy korun. Rozpočet je naplánován jako schodkový. Schodek by měl být ve výši 391 milionů. Je to způsobené plánovanými investicemi. V příštím roce nás čekají významné investice.

Které investice to jsou?


Mezi ty zásadní patří zcela jistě zahájení rekonstrukce Repre, dokončení parku Střed, který by se měl v září příštího roku pro občany našeho města otevřít. Samozřejmě reagujeme na energetickou krizi. Chceme spořit v rámci spotřeby energií, s tím, že chceme vystavět fotovoltaické elektrárny na budovách města. Jsou to Aquadrom, zimní stadion a sportovní hala. Rovněž chceme pokračovat v rámci veřejného osvětlení ve výměně výbojek za LED. Novinkou by mělo být elektrovozidlo, které budeme pořizovat včetně elektro nabíjecí stanice, a to na magistrát města Mostu.

Také do školství půjdou desítky milionů korun, že?


Je to tak. Investovat chceme, tak jak bývá zvykem, také do školství. Příští rok je v rozpočtu téměř 80 milionů korun na dvě významné akce na 1. a 10. základní škole, kde by měly vzniknout kompletně nové odborné učebny.

V rozpočtu je také položka na nové autobusové nádraží - rekonstrukci přednádražního prostoru. Můžete to přiblížit?


V rozpočtu je zahrnuta částka 20 milionů korun na autobusové nádraží, v rámci mosteckého přednádraží. Bude to první etapa výstavby tohoto autobusového nádraží. S tím, že práce by měly být dokončeny v roce 2024. Proto je částka v rozpočtu jenom 20 milionů.

Parkování má vylepšit parkovací nástavba. Kde bude?


Novinkou bude první parkovací nástavba u nás ve městě, která by měla být v ulici Františka Kmocha. Reagujeme na neutěšenou situaci v této lokalitě ohledně parkovacích míst. Nástavba by měla vzniknout v druhé polovině příštího roku a měla by přinést další desítky míst v této lokalitě.

Jak město Most reaguje na novou výstavbu ve Vtelně?


Ve Vtelně reagujeme na novou výstavbu takto: Letos jsme vytvořili obratiště autobusu a v příštím roce bychom k němu chtěli přivést nové chodníky, postavit autobusové zastávky. Tak aby pro občany byl komfort takový, na jaký jsou zvyklí.

Podíváme se v roce 2023 už do hradu Hněvín?


V investicích do hradu Hněvín pokračujeme už druhým až třetím rokem. V příštím roce by pro občany měla proběhnout zásadní rekonstrukce, hned zpočátku roku. Jde o rekonstrukci restaurace a zimní zahrady téměř za 30 milionů korun. Já si myslím, že v polovině roku se návštěvníci hradu Hněvín mohou těšit na otevřenou restauraci.

V rozpočtu jsem si všiml i částky na rekonstrukci terasy na Aquadromu


Město bude v příštím roce investovat i do svých účelových zařízení. Mezi ty zásadní patří zcela jistě Aquadrom. Tam mimo plánované velké rekonstrukce vzduchotechniky plánujeme rovněž zrekonstruovat horní terasu. Podle statických posudků není úplně v dobré kondici. Proto jsme se připravili na tuto rekonstrukci, ať je tam bezpečněji. Návštěvníci určitě ocení i protiskluzové povrchy.

Most se začne připravovat také na automaticky řízené křižovatky. O co jde?


V příštím bychom chtěli zpracovat projektovou dokumentaci, jelikož máme přislíbenou dotaci na nové dynamické řízení křižovatek na třídě Budovatelů. Víme, že je to dlouhodobě problém z hlediska přednosti v jízdě. Reagujeme na to právě tímto významným projektem, kde bychom řidičům měli opravdu ulehčit, co se týká plynulého provozu na této třídě.

Dalších naplánovaných investic je velká spousta: umělý trávník pro fotbalisty na Souši, výměna herních prvků ve skateparku, rekonstrukce 11. patra v Cascade. Bude se pokračovat i s vylepšováním mosteckých jezer?


Budeme pokračovat určitě jezerem Most. Plánujeme akce, kdy chceme udělat závlahu kolem pláží, připravujeme projektovou dokumentaci na další toalety, protože současná kapacita není úplně dostatečná. A samozřejmě dál budeme chtít zatraktivňovat obecně nejenom jezero Mostu, ale i Matyldu, kde má vzniknout nové občerstvení přímo u in-line dráhy. A také Benedikt, kde by měly finišovat práce na novém amfiteátru.

A jak to bude s benefity pro obyvatele, na které byli dosud zvyklí?


I přesto, že rozpočet byl velmi napjatý, tak jsme se rozhodli zachovat dál benefity pro občany města Mostu. Mezi ty hlavní patří MHD zdarma pro vybrané skupiny obyvatel, odpuštění poplatku za svoz odpadu a také benefit pro pracující nebo studující rodiče nově narozených dětí. Velmi se ujal a budeme v něm pokračovat.

Zdroj: Město Most

Další články z rubriky Regiony

Na řece Olešce na Semilsku se objevil račí mor

Račí mor se objevil v Libereckém kraji. Stalo se tak na řece Olešce v semilském okrese. Výskyt potvrdily Krajská veterinární správa pro Liberecký kraj a Agentura ochrany přírody a krajiny České ...

Ústecké školy a učitelé excelují v národní soutěži digitálních kompetencí

Školy a učitelé z Ústeckého kraje zazářili v Národní soutěži škol v digitálních kompetencích 2024. Jejich úspěchy potvrzují vysokou úroveň digitálního ...

Plzeňský kraj vysílá na Olympiádu dětí a mládeže 253 sportovců

Slavnostním zahájením ve stylu olympijských her začne v neděli 23. června již 21. ročník Olympiády dětí a mládeže v Českých Budějovicích. Plzeňský kra ...

V Písku pomáhá s obnovou pohyblivosti horních končetin nový přístroj

Obnovit pohybovou funkci horní končetiny pacientů po úrazech nebo při neurologických onemocněních pomáhá v písecké nemocnici nové zařízení. Funguje na ...

Na území Středočeského kraje a hl. města Prahy hrozí přetížení kapacity tratí

Od změny jízdního řádu v prosinci letošního roku dojde k posílení osobní dopravy na trati Praha - Kolín novou linkou S61 i kratším intervalem spěšné l ...

DoporučujemeStředa 19.6.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »