InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Na sjezdovku vždy s helmou a pojištěním! Nadcházejí Dny srážek lyžařů, varuje ČSOB Pojišťovna

31.01.2024
Lyžování a snowboarding jsou oblíbenými zimními sporty, ale přinášejí s sebou také riziko úrazů. Ačkoliv jdou technologie kupředu a vybavení na zimní sporty je stále lepší, podle statistik je lyžování nejrizikovějším zimním sportem, kdy každý třetí úraz je vážný a na snowboardu dokonce každý druhý. ČSOB Pojišťovna apeluje na všechny nadšence zimních sportů, aby si uvědomili možná rizika hrozící na sjezdovce i mimo ní a před odjezdem na hory si sjednali kvalitní cestovní pojištění.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Opatrnost je na místě obzvláště teď, kdy v České republice začíná cyklus jarních prázdnin a lidé se vypravují do horských středisek u nás i v zahraničí ve zvýšené míře. Dle našich statistik se právě v období února a března každoročně stává nejvíce úrazů spojených s lyžováním ze všech zimních měsících, a to až dvojnásobně," vysvětluje Ivana Nekvindová, produktová manažerka cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Podle zahraničních průzkumů Mezinárodní lyžařské federace (FIS) nemá část lyžařů a snowboardistů ani ponětí o tom, že nějaká "pravidla provozu" na sjezdovkách vůbec existují. Přes padesát procent dotázaných se například domnívá, že v případě nehody na svahu nemají žádnou povinnost zastavit, natož jako případní aktéři, svědci či poškození prokázat svou totožnost. Přitom tato povinnost vyplývá i z běžných zákonů. Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. Není divu - nejméně patnáct procent lyžařů si myslí, že na lyžích platí stejně jako na silnici přednost zprava. Lze předpokládat, že obdobně by průzkum dopadl i mezi českými sportovci - tomu ostatně odpovídá každoročně rostoucí počet zraněných. Ve vlastním zájmu by se měl proto každý s bezpečnostními pravidly seznámit.

Pravidla a ochranné pomůcky na svah patří


Přestože je většina úrazů na sjezdovkách způsobena nepřiměřenou rychlostí a nedodržováním 10 základních pravidel FIS, řada nehod vzniká i v důsledku nevhodné úpravy sjezdovky nebo nezabezpečených sloupů lanovky. Ať už je důvod jakýkoliv, je třeba dbát základních pravidel a používat ochranné pomůcky jako je helma a v ideálním případě také chránič páteře.

Nepodceňte cestovní pojištění


Ačkoliv se mohou ceny skipasů v zahraničí (zejména v oblíbeném Rakousku či Itálii) zdát srovnatelné, diametrálně odlišně mohou nadšence do sjíždění svahů vyjít náklady za zdravotní péči. Zatímco v?České republice je péče po případné nehodě hrazena do velké míry z klasického zdravotního pojištění, při cestě do zahraničí je třeba myslet na prevenci.

"Pokud vyrážíte na hory do zahraničí, je nutné si uvědomit, že v místních střediscích je většina klinik soukromá a je proto třeba dbát na dobré cestovní pojištění. To v případě úrazu může pokrýt veškerá ošetření, transporty, spoluúčasti či repatriaci. Při jeho výběru je nejdůležitější klást důraz na to, aby obsahovalo kvalitní asistenční službu, kterou je třeba v případě zranění kontaktovat a řešit další postup v souladu s jejími pokyny. Nezbytným parametrem je také pojištění odpovědnosti, které vás ochrání v případě, že na svahu srazíte jiného lyžaře. To je v Itálii již povinné," říká Ivana Nekvindová z ČSOB Pojišťovny.

Samotné léčebné výlohy za úrazy na svazích a sjezdovkách bývají velmi vysoké. Náklady se pohybují v řádech přinejmenším několika desítek tisíc, výjimkou ale nejsou ani částky vyšší. Podle údajů ČSOB Pojišťovny se mohou náklady za zásah horské služby, záchranářů a za případnou léčbu v?zahraničí vyšplhat v?přepočtu až ke stovkám tisícům korun. Nejvyšší pojistné plnění zapříčiněné úrazem během lyžování pak dokonce převýšilo 1 milion korun - pro takové případy je podle expertů důležité sjednat vyšší limity pojistného plnění. Ceny za péči v zahraničí se mohou výrazně lišit v závislosti na zemi a typu zdravotnického zařízení. Náklady na ošetření mohou být veřejnosti neznámé, neboť jsou často zahrnuty do celkového účtu za hospitalizaci.

"Můžeme potvrdit, že se výše průměrného plnění za poslední roky významně navýšila. Jedná se o důsledek inflace a stoupajících nákladů. Nejvýraznější posun pozorujeme o převozů," dodává Ivana Nekvindová z ČSOB Pojišťovny.

Cestovní pojištění

S čím pomůže pojištění léčebných výloh:

- Průměrná cena za transport helikoptérou se pohybuje v rozmezí 3 000-10 000 EUR

- Zásah horské služby se odvíjí od počtu záchranářů a paušál tohoto výjezdu je v řádech stovek EUR Akutní ošetření jako je např. zlomenina (a tomu předcházející rentgen) vyjde na 500-1 000 EUR

- Hospitalizace, ať už v soukromé nebo veřejné nemocnici, vyjde v rozmezí 5 000-15 000 EUR

S čím pomůže pojištění odpovědnosti:

V případě, že jste označen za viníka nehody, mohou být náklady za újmu v řádu stovek tisíc až milionů korun.

Opatrnost na prvním místě


Nepozornost patří k nejčastějším příčinám pádů a kolizí při lyžování. Samozřejmě, že ne vždy se srážce vyhnete, ale pokud se na sjezdovku vydáte odpočatí, budete fyzicky zdatní, a tedy budete lyžovat pozorněji, můžete mnoha takovým nehodám předejít. Opatrnost je lepší než zranění, a tedy konec lyžařské dovolené.

Zdroj: ČSOB pojišťovna

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Revoluční metoda českých vědců odhalila strukturu chromozomu

Jako první na světě zobrazili celý chromozom v přirozeném stavu. Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se pokoušeli experti nejprestižnějších ...

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, ...

STUDENT AGENCY TRAVEL zveřejňuje trendy v prodeji letenek pro letní sezonu

Společnost STUDENT AGENCY TRAVEL, přední český prodejce letenek, přináší nejnovější přehled cestovatelských trendů pro letní prázdniny 2024. Analýza r ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody z 8. prosince loňského roku

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím stav plnění dohody s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou ...

Česká republika obdržela od EU další refundaci za vojenský materiál dodaný na Ukrajinu

Česká republika patří mezi významné dodavatele vojenské techniky Ukrajině, která již více než dva roky čelí ruské agresi. Česko za vojenský materiál, ...

DoporučujemePondělí 22.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »