InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

AČR: Budoucí piloti F-35 českých a německých vzdušných sil budou společně cvičit

26.01.2024
V Praze se včera uskutečnilo klíčové setkání velitelů vzdušných sil armád České republiky a Německa. Hlavním tématem bylo plánování budoucích operací a společný výcvik při zavádění letounů F-35. Nákup 35 nejmodernějších stíhaček schválil německý Spolkový sněm v prosinci 2022, pořízení 24 kusů pro českou armádu podpořila vláda ČR vloni v září.
Foto: acr.army.cz
Velitele Luftwaffe generálporučíka Ingo Gerhartze přivítal náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka a jeho český protějšek generálmajor Petr Čepelka.

Víceúčelové F-35 představují vrchol technologického pokroku a schopností, zároveň jde o jediný sériově vyráběný stroj 5. generace na světě. Německo chce první stroje zavést do výzbroje v roce 2026, první letouny mají do ČR dorazit na začátku příští dekády, dosažení plných operačních schopností předpokládá Armáda ČR v roce 2035.

Jedním z klíčových bodů diskuze byla strategie společného výcviku, díky němuž získají piloti obou armád špičkové schopnosti a potřebné zkušenosti. "To přispěje nejen k posílení obranných kapacit obou zemí, ale také k lepší koordinaci a efektivitě mezinárodních operací," podotkl generál Čepelka.

Zavedení letounů F-35 přináší výhodu nejen oběma armádám, přispěje také k posílení strategické spolupráce mezi Německem a Českou republikou. "Tato investice do moderních vzdušných sil je důkazem odhodlání obou zemí udržet bezpečný a stabilní region," upozornil generál Čepelka.

Podle velitele Luftwaffe společný postup při zavádění letounů F-35 vytváří nejen silné spojenectví mezi Německem a ČR. "Představuje také důležitý krok směrem k budoucímu rozvoji vzdušných sil v Evropě," zmínil generál Gerhartz.

Rýsují se i možnosti spolupráce v projektu protivzdušné obrany ESSI


Generálové také jednali o možnostech spolupráce na komplexní evropské protivzdušné obraně s názvem European Sky Shield Initiative (ESSI). Jejím cílem je společný postup při budování robustní, vícevrstvé protivzdušné obrany. Projekt spojencům v NATO představilo Německo, vloni v říjnu jej podpořilo 15 zemí.

Hovořilo se o i plánu společných cvičení v letošním a příštím roce a zahájení přípravy českého personálu pro JFAC (taktické místo velení vzdušného komponentu společných sil, tzv. Joint Air Force Component) v roce 2027. Teoretické kurzy JFAC už příslušníci vzdušných sil AČR absolvovali v německém Kalkaru, generál Čepelka projevil zájem i o jejich účast na kurzu Weapons Instructor Course (kurz pro zbraňové instruktory).

SRN bude na letošním již 24. ročníku Dnů NATO a 14. Dnech Vzdušných sil AČR speciálním partnerským státem. "Tento koncept nabízí jedinečnou prezentaci vybrané země, jež na akci může v mimořádném rozsahu představit své ozbrojené síly, bezpečnostní složky, ale rovněž i produkty firem působících v obranném a bezpečnostním průmyslu," upozornil generál Čepelka.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

Během první poloviny roku převzaly České dráhy do provozu 55 nových vlaků a lokomotiv

Celkem 22 elektrických jednotek RegioPanter, 15 motorových jednotek RegioFox, 17 lokomotiv Vectron a první jednotku ComfortJet v přechodném řazení převzaly v první polovině roku České dráhy do provozu. Hodnota nových vlaků převyšuje 7 miliard Kč. ...

Ministerstvo zdravotnictví představilo médiím novelu zákona o specifických zdravotních službách

Ministerstvo zdravotnictví včera novinářům představilo novelu zákona o specifických zdravotních službách. Novela zákona reaguje na potřebu sjednocení ...

Bezpečnostní komise Ministerstva dopravy: Dotazník spokojenosti strojvůdců již pomáhá ve zlepšování české železnice

Na dalším jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zv ...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil fúzi v oblasti informačních technologií

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů, v jehož důsledku má společnost J&T Thein SICAV, a. s., získa ...

ČOI: Vánoční světelný řetěz Iron curtain lamp představuje pro uživatele vážné riziko úrazu elektrickým proudem

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele elektrické zařízení, které může znamenat pro uživatele vážné riziko úr ...

DoporučujemeČtvrtek 25.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »