InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Lipavský představil projekt výcviku ukrajinských dopravních pilotů v Česku

24.01.2024
Při příležitosti návštěvy rektora Národní letecké univerzity v Kyjevě (NAU) Volodymyra Šulhy na ČVUT ministr Lipavský představil projekt, na který Česko přispělo z rekonstrukčního programu pro Ukrajinu.
Foto: mzv.cz
"Ukrajině neposkytujeme pouze okamžitou humanitární pomoc. Podporujeme také stabilizaci a budoucí rozvoj. Po skončení bojů bude Ukrajina potřebovat rychlou obnovu své infrastruktury, jejíž nedílnou součástí je civilní letecká doprava. Vládním darem tak podporujeme vzdělávání leteckých specialistů na Ukrajině dle evropských norem," řekl na úvod ministr Lipavský.

O poskytnutí peněžního daru 22 milionů korun rozhodla vláda v dubnu 2023. Prostředky jsou určeny jak na akademickou spolupráci NAU s ČVUT, tak na praktický výcvik, pro který NAU vybrala leteckou školu F-Air. "Projekt významně podpořil trojstrannou spolupráci mezi ČVUT, Národní leteckou univerzitou a F AIR spol. s r.o., která byla rozvíjena již od roku 2021. Jsme rádi, že díky tomu máme kapacity využívat naše více než dvacetileté zkušenosti s výcvikem pilotů v univerzitním prostředí pro rozvoj vzdělávání Národní letecké univerzity dle EU legislativy," řekl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Projekt vyhodnotila jako přínosný i americká ambasáda v Kyjevě a částkou 10 milionů korun z Programu rozvojové spolupráce (Development Cooperation Program) podpořila rozšíření projektu o další úpravy sylabů dopravní fakultou ČVUT.

"Americká vláda je hrdá na partnerství s Českem na podporu ukrajinského lidu. Ruská agresivní válka proti Ukrajině je nadále zaměřena proti jejímu obyvatelstvu a ekonomice. Prostřednictvím společných projektů, jako je tento, budou ukrajinští piloti získávat potřebná školení a certifikace, aby bylo zajištěno, že civilní letecký průmysl nebude patřit mezi oběti této války. Děkujeme našim partnerům z ČVUT, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Národní letecké univerzity v Kyjevě," prohlásil velvyslanec USA v ČR Bijan Sabet.

Po důkladném a transparentním výběru studentů NAU, po prověření jejich odborných a jazykových znalostí (výuka probíhá v angličtině), přijelo do Česka vloni na podzim 20 vybraných studentů.

Skupina byla rozdělena na dvě části - 11 pilotů a 3 pilotky zahájili výcvik na Letišti Karlovy Vary a 6 pilotů na Letišti Benešov. Výcvik by zahájen teoretickou výukou. V současné době již všichni studenti ukončili samostatné lety a začíná další fáze jejich výcviku - samostatné navigační lety. Předpoklad je, že všichni studenti v průběhu března a dubna ukončí praktický výcvik na jednomotorových letounech v kategorii VFR, tj. lety za vidu, a přistoupí k další fázi výcviku - k letům na dvoumotorových letounech v kategorii IFR, tj. lety podle přístrojů.

Souběžně s praktickým výcvikem pokračuje jejich teoretická výuka s tím, že na jaře letošního roku budou studenti připraveni již na první zkoušky z letecké teorie na Úřadu pro civilní letectví ČR. Výuka a výcvik budou probíhat do konce roku 2024.

Zdroj: Ministerstvo zahraničí

Další články z rubriky Domácí

Moody's potvrdila rating Českých drah v investičním pásmu se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná ratingová agentura ocenila především silné postavení společnosti na českém železničním trhu a ...

Úřad vlády se tradičně zapojí do festivalu Open House

Do jubilejního 10. ročníku festivalu pražské architektury Open House se Úřad vlády ČR zapojí otevřením Hrzánského paláce v sobotu 18. května a v neděl ...

ČOI: Hračka na baterie AKU vrtačka T1401 představuje vážné riziko pro životní prostředí

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko kvůli možnému znečištění životního prostřed ...

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu

Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu - to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíc ...

Spotřebitelská organizace dTest podala stížnost na Temu

Čínské online tržiště Temu působící na trhu od roku 2023 se těší velké popularitě mezi spotřebiteli. Jen v EU má totiž přes 75 milionů uživatelů měsíč ...

Doporučujeme



Neděle 19.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »