InfoDnes.cz » Zpravodajství » Krimi

Kriminalisté obvinili investiční společnost Xixoio z podvodu za 353 milionů korun

05.12.2023
Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ) v těchto dnech zahájili trestní stíhání dvou fyzických osob a jedné právnické osoby pro trestný čin podvodu.
Ilustrační snímek | Foto: PČR
Obviněné osoby měly podle našich závěrů nabízet pod nepravdivou legendou zhodnocení úspor zákazníků v podobě investic do ekosystému XIXOIO. O průběhu projektu a jeho výsledcích měly záměrně nepravdivě informovat své investory, a to zejména za užití prezentace společnosti XIXOIO, která měla vytvořit dojem úspěšného budování ekosystému XIXOIO a růstu hodnoty tokenu XIX, uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.

Takto vylákané finanční prostředky byly podle zjištění policistů použity zejména na nákladný provoz společnosti, provize a pro osobní spotřebu obviněných osob.

Obviněné osoby měly tímto způsobem společně vylákat od nejméně 2 931 poškozených fyzických a právnických osob finanční prostředky ve výši nejméně 339 253 008 Kč a 571 667,79 EUR.

V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným fyzickým osobám trest odnětí svobody až na 10 let. Trestní stíhání probíhá na svobodě.

Na případu se podíleli pracovníci Finančního analytického úřadu.

Dozor ve věci vykonává Městské státní zastupitelství v Praze.

Kriminalisté NCOZ doporučují občanům zvýšenou obezřetnost a ostražitost v souvislosti s investicemi svých finančních prostředků.

Zdroj: PČR

Další články z rubriky Krimi

Recidivista z Jihlavy obtěžoval školačku, skončil ve vazbě

Za mřížemi skončil jednačtyřicetiletý muž z Jihlavska, který si vyhlédl nezletilou školačku, snažil se s ní navázat komunikaci a prostřednictvím sociální sítě jí nakonec poslal své sexuálně laděné video. Dívka o komunikaci s neznámým mužem nestála a ...

Celníci zajistili na Zlínsku další padělky zboží, ale i potraviny v nevyhovujících podmínkách

Zboží nízké kvality poškozující majitele ochranných známek, ale zejména kupující, zajistili v krátkém časovém sledu po předchozím případu z minulého t ...

Z areálu firmy na Pardubicku ukradli elektro kabely za 200 tisíc, třem cizincům hrozí až 4 roky vězení

Pardubickým kriminalistům se podařilo objasnit majetkovou trestnou činnost, ke které docházelo v posledním čtvrtletí minulého roku v areálu jedné spol ...

Žena nalétla falešnému bankéři, do dvou bitcoinmatů vložila 800 tisíc korun

OLOMOUC - Neznámý pachatel během šesti hodin připravil devětašedesátiletou ženu z Olomouce o 795 tisíc korun. ...

Celníci Jihočeského kraje inkasovali od dlužníka více než 85 tisíc na neuhrazených pokutách

Příslušníci oddělení Mobilního dohledu Celního úřadu pro Jihočeský kraj si počátkem tohoto týdne vytipovali pro silniční kontrolu dodávkové vozidlo po ...

DoporučujemePondělí 4.3.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »