InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

MPSV: Celková délka služby ve zdravotnictví se posune až na 24 hodin

13.11.2023
Paragrafové znění poslaneckého návrhu novely zákoníku práce ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka bylo na konci minulého týdne odesláno do legislativního procesu. MPSV společně s Ministerstvem zdravotnictví v posledních měsících intenzivně jednalo se zástupci lékařů a lékařských odborů o podobě novely. Ta se týká zejména úpravy délky služeb lékařů a vzešla i z požadavků zástupců pracovníků ve zdravotnictví.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Letos byl do zákoníku práce poslaneckým pozměňovacím návrhem zaveden institut další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví, který v ČR fungoval již v letech 2008 až 2013. To umožnilo na základě individuální dohody se zaměstnancem navýšení stávajícího zákonného limitu práce přesčas. Novelou se tato úprava ruší.

Zástupci lékařů, managementů nemocnic, Ministerstvo zdravotnictví a MPSV po vzájemných jednáních dospěli ke shodě na potřebě některých dalších změn v oblasti organizace práce ve zdravotnických zařízeních. To souvisí i se změnami zákoníku práce.

"Z pohledu zajištění nepřetržitého provozu v nemocnicích je klíčovým požadavkem, aby vybraní zaměstnanci mohli legálně pracovat až po dobu 24 hodin. Novela zákoníku práce tuto možnost přináší. V takovém případě může směna trvat maximálně 12 hodin a na ni v situacích, kdy je to nutné, naváže práce přesčas," přiblížil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Požadavkům Sekce mladých lékařů ČLK jdeme maximálně naproti, tento návrh byl s nimi vyladěn v několika kolech a většina jejich připomínek byla zapracována. Splnění tohoto požadavku jasně ukazuje, že obě ministerstva chtějí mladým lékařům vyjít vstříc," doplnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle návrhu bude možné, aby v případě naléhavé provozní potřeby takový zaměstnanec pracoval přesčas až v délce 24 hodin v kuse bez vazby na konkrétní směnu. To se v některých případech děje u víkendových služeb. "Pamatujeme ale zejména na odpovídající dobu souvislého odpočinku, o kterou zaměstnanec nemůže přijít. V případě, že by někdo pracoval takto dlouhou dobu, je nutné mu z hlediska zachování odpovídajícího standardu péče o pacienty garantovat i odpovídající délku odpočinku," upozornil ministr Jurečka.

Vzhledem k tomu, že je podobně dlouhý výkon práce zcela výjimečný, jsou zapracovány některé pojistky. Prodloužení pracovní doby musí být sjednáno s konkrétním zaměstnancem a musí s ním souhlasit i odbory v kolektivní smlouvě. Každý zaměstnanec přitom bude moci takové ujednání bez udání důvodu vypovědět.

Návrh MPSV konzultovalo s Evropskou komisí, která potvrdila možnost nepřetržitého výkonu práce v délce až 24 hodin. V takovém případě je však nezbytné, aby zaměstnanci byl bezprostředně po skončení pracovní doby poskytnut denní odpočinek v adekvátně prodloužené délce. Pokud tedy bude někdo pracovat 24 hodin, následný nepřetržitý odpočinek musí trvat alespoň 22 hodin.

"Přišli jsme na základě řady jednání s jasným a férovým řešením přesčasové práce lékařů. Ruku v ruce s tím jdou i další opatření, které připravilo také Ministerstvo zdravotnictví. Opakovaně nasloucháme zástupcům lékařů a vnímáme jejich požadavky. Náš návrh bude mít pozitivní dopad na možnost slaďování soukromého a pracovního života lékařů. To je jedním z cílů celé úpravy, stejně jako stabilizace pracovních podmínek lékařů, a tedy i koncepční zajištění péče o pacienty," zdůraznil ministr Jurečka.

Účinnost novely je navrhována od 1. 1. 2024. Vzhledem k naléhavosti zajištění pracovních podmínek lékařů a dalších zaměstnanců ve zdravotnictví je nutné návrh schválit co nejdříve. Schválení novely Poslaneckou sněmovnou je proto navrženo již v prvním čtení.
"Podstatné je i to, že jednáme o dalších návrzích na změny zákoníku práce. Abychom však zajistili jejich pozitivní dopad v praxi, vyžadují také delší čas na přípravu. Proto počítáme s tím, že bychom je realizovali až v další novele, která by zároveň byla projednána v rámci řádného legislativního procesu," dodal ministr Jurečka.

Zdroj: MPSV

Další články z rubriky Domácí

SYRI: Českým ženám se rodí první dítě později, než by si samy přály

České ženy chtějí mít více dětí, než kolik jich ve výsledku mají. Souvisí to s pokračujícím trendem posunu rodičovství do stále vyššího věku, který v Česku odstartoval v 90. letech 20. století. Zjednodušeně řečeno, ženy podstatně později narození ...

Češi si sjednávají životní pojištění až těsně před třicítkou, rizika jim ale hrozí v každém věku

Malé děti jsou často nemocné, náctiletí se spíše zraní, se stoupajícím věkem rostou závažná onemocnění a riziko úmrtí. Fakta, která potvrzuje aktuální ...

Investice do prevence a léčby závislostí klesají. Změnu by mohla přinést iniciativa Jedna dvacetina na prevenci

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb (APAS) společně s ostatními odbornými a profesními společnostmi volají po navýšení investic do prevence ...

STAN: Lidé v exekucích mají mít šanci dostat se zpět na trh práce

Usnadnit a především zrychlit proces oddlužení u fyzických osob má za cíl novela insolvenční zákona, která je pro Starosty dlouhodobě prioritou. Ten z ...

ČEZ: Emise skleníkových plynů z výroby elektřiny a tepla klesly o 12 %, naopak investice do udržitelných činností stouply o 4,7 miliardy

Zelenání výroby Skupiny ČEZ pokračuje. ČEZ meziročně snížil přímé emise skleníkových plynů o 12 %, což odpovídá úspoře zhruba 2,2 milionů tun ekvivale ...

Doporučujeme



Pátek 3.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »