InfoDnes.cz » Zpravodajství » Regiony

ROPID tento týden slaví v Praze 30 let od svého založení. Plánuje dopravní kino, odbornou besedu i historické jízdy

18.10.2023
Ve dnech 19. - 21. 10. 2023 zažije Praha pestrý program plný akcí pro širokou i odbornou veřejnost k 30. výročí založení organizace ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy), která se stará o fungování největšího dopravního systému v České republice. V rámci tohoto kulatého výročí připravujeme pro veřejnost na druhou polovinu října oslavy s pestrým doprovodným programem. Těšit se můžete na mimořádné jízdy historickými autobusy, tramvajemi a vlaky, na speciální jízdy výletního vlaku Cyklohráček nebo na odbornou besedu na téma budoucnosti pražské dopravy a další program pro návštěvníky akce v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze u Karlova náměstí.
Foto: pid.cz

19. 10. Zasněná zastávka na Palackého náměstí


Přijďte se na chvilku zasnít. Tramvajovou zastávku na Palackého náměstí ve směru Karlovo náměstí pro vás na jeden den proměníme v květinovou džungli s balonky, bonbóny, nekonečnou šálou a dalšími proprietami z naší nové kampaně "Můj čas". Přijďte se vyfotit s originálními rekvizitami nebo dorazte pro malý dárek pro zpříjemnění každodenních cest MHD. Budeme tu po vás od 10 do 18 hodin.

19. 10. Odborná beseda "Pražská doprava zítra i za 30 let"


Síť pražských tramvajových tratí je jednou z nejhustších na světě. Co přinese jejich návrat do horní části Václavského náměstí? Jaké další úseky se nyní chystají? Kam všude jsou plánované trolejbusové tratě a kudy se budou lidé moci svézt nejdelším trolejbusem na světě? Jak hlavnímu městu pomohou vysokorychlostní tratě a jak to zlepší i každodenní dojíždění v rámci Prahy a středních Čech? Kde již brzy bude k vidění nový informační systém a jaké další změny v navigaci jsou součástí projektu Čitelná Praha? Diskuze s odborníky proběhne v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze u Karlova náměstí.

Přednášející a jejich témata:


- Filip Drápal (ROPID): Čitelná Praha aneb moderní tvář informací a navigace
- Filip Jiřík (Dopravní podnik hl. m. Prahy): Budoucnost tramvajové dopravy v Praze a okolí
- Michal Andelek (Dopravní podnik hl. m. Prahy): Trolejbusy pro bezemisní Prahu 21. století
- Lukáš Tittl (Správa železnic): Vysokorychlostní železnice a proměny pražského železničního uzlu

Po přednáškách proběhne diskusní panel s účastí všech přítomných řečníků o vizi budoucnosti pražské dopravy během příštích 30 let.

Na akci je nutné si zdarma rezervovat místo přes GoOut, bude se také vysílat živě přes Facebook PID.

19. 10. a 20. 10. Mimořádné jízdy Cyklohráčku


Turistický vlak Cyklohráček pro malé a velké výletníky, který letos jezdí jubilejní 10. sezónu, vyjede mimořádně i ve čtvrtek 19. 10. a v pátek 20. 10. na čtyřech speciálních odpoledních jízdách z Prahy do Dobřichovic, Roztok, Říčan a Měšic. Čtyři vozy plné hraček a her si tak můžete užít i v týdnu a navíc v místech, kam tato speciální barevná souprava běžně nejezdí. Jízdní řád mimořádných jízd najdete zde.

21. 10. Dopravní kino PID: Už 30 let na jednu jízdenku


Zde si přijde na své snad opravdu každý. V průběhu dne můžete shlédnout v Centru architektury a městského plánování (CAMP) různá dopravní videa od pohádek, přes dokumenty Dopravního podniku hl. m. Prahy a jejich dobové náborové spoty, až po celovečerní filmy.

Vstup na všechny dokumenty, pohádky i filmy je zdarma.

Kromě dopravního kina bude v CAMP přichystaný workshop pro děti i dospělé, na jehož tvorbě se podílí ROPID společně s Domovem dětí a mládeže Praha 5. Můžete si zde zahrát různé deskové hry, vyrobit si něco na památku, kreslit či skládat modely autobusů a tramvají.

Dále si zde bude možnost zahrát karetní hru "Příští vystupuju!", jejíž téma jsou pražské tramvaje. Hra je pro 3-6 osob od 6 let a je inspirovaná populárními karetními hrami jako je Prší či UNO.

21. 10. Sobotní jízdy historických vozidel Prahou


V rámci hlavního programu se můžete svézt historickými vozidly, která budou vyjíždět z pražského Smíchovského nádraží. Propojí ho mimo jiné s dopravním kinem v CAMP, Muzeem MHD ve Střešovicích, kde proběhne výstava muzejních autobusů, a také s Královstvím železnic, kam bude zlevněný vstup.

Můžete se těšit na 4 speciální autobusové linky (do muzea MHD ve Střešovicích, k Filmovým ateliérům Barrandov, ke Království železnic a na Karlovo náměstí přes Podolí) a jednu historickou tramvajovou linku, která propojí Smíchovské nádraží a CAMP. Svézt se můžete historickými autobusy Škoda 706RO, Karosa ŠD11, Karosa C734, Ikarus 280, ale také třeba kloubovým retrobusem Irisbus Citybus 18M nebo dvoupatrovým autobusem MAN původem z Berlína. Jízdy historickými tramvajemi a speciálními autobusy jsou zdarma.

Na vlakové lince S65 (Praha - Hostivice - Rudná u Prahy) bude cca od 9:30 do 17:30 na dvou párech vlaků v provozu historický motorový vlak řady M240.0 (Singrovka).

Nedílnou součástí akce na Smíchově budou tradiční informační stánky PID, ČD, DPP apod.

Podrobný program oslav: pid.cz/o-systemu/30-let-ropid/

Zdroj: PID

Další články z rubriky Regiony

Česká pošta nabízí svoji hlavní administrativní budovu k odkupu

Vedení České pošty včera na pravidelném jednání dozorčí rady předložilo návrh na prodej pražské nemovitosti na rohu ulic Jindřišská a Politických vězňů. Výběrové řízení vyhraje zájemce s nejvyšší nabídkou. Oproti poslední nabídce na odkup se ...

Přijeďte v červnu do Žatce poměřit síly s profesionály AČR

Příznivci běhu i armády se mohou letos těšit na opravdovou lahůdku. Jeden ze závodů oblíbené série Urban Challenge, která nabízí městské překážkové zá ...

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu dálnice D35 Křelov-Slavonín

Ředitelství silnic a dálnic včera 27. února 2024 zahajuje stavbu dálnice D35 v úseku Křelov-Slavonín. Po dokončení stavby bude dokončen západní obchva ...

Praha získá po 10 letech přímé spojení do Uzbekistánu. Lety do Taškentu nabídne dopravce Qanot Sharq Airlines

Jednodušší cestování za poznáváním Střední Asie a zajímavé možnosti pro rozvoj obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Uzbekistánem. To přinese n ...

PID: Totemy pomohou najít cestu k metru nebo železnici

Jedním z důležitých navigačních prvků systému Čitelná Praha je tzv. totem, nový typ nosiče, který má za úkol upozorňovat na přítomnost stanice metra č ...

DoporučujemeStředa 28.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »