InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » TechMag

Hrozby pro macOS: Nejstálejší adware v Česku se v září objevil téměř ve třetině případů

12.10.2023
Bezpečnostní specialisté z ESETu zaznamenali v září další nárůst detekcí u adwaru Pirrit - ze srpnových 16 procent se počet zachycených detekcí vyšplhal v září téměř na třetinu všech případů. Po kratší odmlce povyrostly také detekce adwaru MaxOfferDeal, v jehož případě útočníci zneužívají legitimní nástroj online marketingu, SEO (Search Engine Optimization). Vyplývá to z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovenku od společnosti ESET.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Podle aktuálních dat společnosti ESET se již druhým měsícem do čela pravidelné statistiky vrátil adware Pirrit. Ten je v Česku stálou hrozbou, i když počet jeho detekcí v několika posledních měsících kolísal. Podle bezpečnostních expertů by však uživatelé neměli počítat s tím, že by tento škodlivý kód z českého prostředí zcela vymizel.

"Detekce na platformě macOS se v poslední době rychleji proměňují. Podobně to můžeme pozorovat i v případě platformy Android. Může za tím být snaha útočníků stále zlepšovat a přizpůsobovat útočné kampaně zvykům uživatelů. Nelze však příliš počítat s tím, že by dlouhodobě přítomné škodlivé kódy z Česka zcela vymizely. Spíše musíme počítat s tím, že se budeme setkávat s jejich novými verzemi," říká k aktuálnímu vývoji na platformě macOS Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře společnosti ESET v Brně.

Kromě adwaru Pirrit se v září na předních místech objevil také trojský kůň Downloader.Adload, který do zařízení dále stahuje agresivní reklamu. Oba dva škodlivé kódy po delší pauze doplnil adware MaxOfferDeal.

"Zatímco na adware Pirrit nebo na Downloader.Adload uživatelé narazí nejčastěji ve falešných verzích celé řady aplikací nebo her, které mohou často najít v neoficiálních obchodech nebo na veřejných internetových úložištích, v případě adwaru MaxOfferDeal zneužívají útočníci optimalizaci pro vyhledávače neboli SEO. Díky tomu dokáží uživatelům poskytnout nabídky falešných aplikací nebo programů přímo mezi výsledky vyhledávání," vysvětluje Kropáč.

Bez povšimnutí stahuje do zařízení další software


Adware bývá pro útočníky oblíbeným nástrojem. Uživatelé totiž nemusí obraně před ním věnovat takovou pozornost, protože se řadí mezi méně nebezpečné škodlivé kódy, například ve srovnání s ransomwarem nebo infostealery. Přesto může zprostředkovávat celou řadu dalších hrozeb a být rizikem i pro naše soukromí na internetu.

"Jakmile je jednou adware přítomný v zařízení uživatele, může začít se svou nežádoucí činností - do zařízení stahuje další adware nebo dokáže bez souhlasu uživatele změnit nastavení internetového prohlížeče. Negativní vliv nemá pak jen na uživatelský zážitek při používání zařízení. Prostřednictvím agresivní reklamy, ke které tedy často zneužívá i legitimní nástroje online marketingu, nás mohou útočníci zavést na stránky s falešnými a nebezpečnými aplikacemi, či dokonce se závažnějšími typy malwaru. Rozhodně tak uživatelům doporučujeme nepodcenit ani v těchto případech zabezpečení kvalitním bezpečnostním softwarem. Adware je totiž také poměrně nesnadné odhalit a ten pak může zůstat v zařízení bez povšimnutí i několik měsíců," doplňuje Kropáč z ESETu.

Kvalitní bezpečnostní řešení ochrání uživatele jak před závažnými typy škodlivých kódů, tak před nechtěnými aplikacemi (tzv. PUA), adwarem i nebezpečnými webovými stránkami. Samotní uživatelé mohou ke své ochraně přispět i tím, že budou pečlivě zvažovat, odkud stahují hry a aplikace - bezpečnostní experti vždy doporučují dát přednost oficiálnímu obchodu App Store.

Zdroj: ESET software

Další články z rubriky TechMag

Starfish Prime: Američané v roce 1962 odpálili atomovku ve výši 400 kilometrů nad povrchem

Dne 9. července 1962 se odehrála jedna z nejvýznamnějších událostí v historii jaderných zkoušek. Americká raketa Thor, nesoucí hlavici o síle zhruba 1,4 megatuny TNT, vystoupala do výšky 400 kilometrů nad povrchem. Tento pokus, známý jako Starfish ...

Hrozby pro macOS: V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu

V lednu letošního roku zaznamenali bezpečnostní specialisté pokles detekcí hrozeb pro platformu macOS v Česku a na Slovensku. I přesto se nově objevil ...

Československý obrněný transportér OT-64 patřil mezi světovou špičku

Český OT-64 SKOT byl nejmodernějším transportérem na světě. Toto tvrzení se může zdát přehnané, ale ve skutečnosti je založeno na faktech. V tomto člá ...

Nejčastěji používané programovací jazyky pro vývoj umělé inteligence

Téma AI je velmi aktuální a zajímavé, protože má mnoho aplikací v různých oblastech, jako je medicína, vzdělávání, doprava nebo zábava. Pokud chcete z ...

Kyberbezpečnostní experti z pražské pobočky ESET pomohli k narušení sítě útočníků v Brazílii

Společnost ESET, globální poskytovatel řešení v oblasti kybernetické bezpečnosti, pomohla ve spolupráci s brazilskou federální policií připravit akci ...

DoporučujemeÚterý 27.2.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »