InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Čeští vojáci postavili v poničeném Slovinsku tři provizorní mosty

24.09.2023
Čeští ženisté vyslaní do Slovinska se po třech týdnech vrátili zpět. Na severu země postavili tři provizorní mosty v místech, kde rozvodněné řeky Meža a Ljubnica strhly ty dosavadní. Obnovili tak dopravní spojení do některých obcí, které zůstaly po povodních odříznuté.
Foto: Archiv ÚU AČR
Na počátku srpna zasáhly ničivé záplavy více než dvě třetiny Slovinska, země tak čelila největší přírodní katastrofě v historii. Česká republika nabídla mostní provizoria, která by obnovila dopravní spojení do odříznutých obcí. Těžké mostové soupravy uvolnila Správa státních hmotných rezerv a jejich přepravu zajistil Záchranný hasičský útvar Hasičského záchranného sboru ČR. Armáda ČR na začátku září vyslala do severní části Slovinska tři desítky ženistů.

Vojáci 15. ženijního pluku z Bechyně dle zpracované projektové dokumentace postavili celkem tři mostní provizoria o délkách 21, 24 a 27 metrů. Místní obyvatelé i samospráva pomoc českých vojáků uvítali.

"Jsme rádi za každou pomoc, zde za pomoc české armády. Most spojí břehy Meže. Kdyby tento most neexistoval, neměli bychom přístup do osad," poděkovala českým vojákům starostka obce Črna na Koroškom Romana Lesjak.

"Osobně mě překvapila hlavně vstřícnost a vděčnost místních lidí a také míra destrukce po ničivých povodních," sdělil velitel skupiny českých ženistů kapitán Tomáš Herka.

Provizoria i na desítky let


Mostní provizoria mohou zůstat na místě velmi dlouho. Při pravidelné technické kontrole, dotahování všech šroubů a nátěru i desítky let.

Jak dlouho stavba provizoria potrvá, je složité předem odhadnout. Má na ni vliv mnoho proměnných, například klimatické podmínky nebo přístup k místu. Podle kapitána Tomáše Herky probíhala ale stavba všech tří mostů velmi plynule a rychle. Působení českých vojáků ve Slovinsku tak zabralo zhruba třetinu původního předpokladu (dle mandátu byla předpokládaná doba nasazení jednotky 60 dní).

Velitel stavební skupiny poručík P. Š. přisuzuje hladký a rychlý průběh výstavby také sehrané a tvrdé práci vojáků. "V rámci stavby mostů je nejdůležitější souhra v týmu. Ve Slovinsku se jednotlivé skupiny sehrály velice rychle, protože všichni jsme moc dobře věděli, že je třeba pomoci - a to co možná nejrychleji a nejefektivněji," řekl mladý poručík. Pohled na zpustošené vesnice a podemleté cesty jim byl silnou motivací k rychlé a efektivní pomoci místním obyvatelům.

V týmu byli vojáci, kteří již se stavbou provizorních mostů zkušenost mají, i nováčci. "Je to má první zkušenost se stavbou těžké mostové soupravy, kterou určitě využiji i do budoucna. Z celého působení mám velmi dobrý pocit, že jsme udělali něco užitečného pro místní lidi v oblasti, která byla při povodních nejvíce zničená," shrnul svůj dojem desátník V. T., který u 15. ženijního pluku v Bechyni slouží prvním rokem.

"Celý tým byl výborně secvičený i nováčci se okamžitě zapojili do kolektivu. Vděčnost a přátelský přístup místního civilního obyvatelstva byl pro nás hnacím motorem, abychom celý úkol zvládli v co nejkratším možném čase," shrnul práci českých ženistů kapitán Herka.

"Slovinské úřady hodnotí práci příslušníků Armády ČR velmi pozitivně. Za dodané a postavené mosty vyjádřili poděkování nejvyšší ústavní činitelé Slovinska. Zejména je ceněna kvalita provedené práce a rychlá reakce České republiky po katastrofálních povodních ve Slovinsku," zhodnotil práci českých ženistů zástupce velvyslance České republiky ve Slovinsku Pavel Sladký.

Zdroj: Armáda ČR

Další články z rubriky Domácí

AV ČR: Materiálovou genetikou se bude zabývat projekt AMULET

Víceškálové materiály jsou sestaveny z různých druhů nanomateriálů, které mají samy o sobě neobvyklé vlastnosti. Jejich vzájemnou kombinací a integrací do hierarchií vyššího řádu lze získat inteligentní hmotu s unikátními funkcionalitami a ...

Respektujte se a važte si života - senioři vyplnili svými vzkazy Adventní kalendář Charity ČR

Nenechat se strhnout předvánočním shonem a využít adventní čas k rozjímání a mezigeneračnímu propojování a sdílení nabádá Charita Česká republika pros ...

Týden pro Digitální Česko je u konce. Zúčastnily se ho tisíce lidí a desítky partnerských organizací

V sobotu večer skončil letošní ročník Týdne pro Digitální Česko. Týden se těšil velkému zájmu veřejnosti i partnerských organizací, a to od svého zahá ...

Premiér Fiala jednal se svým etiopským protějškem o posílení ekonomické a obranné spolupráce a rozvojové pomoci

Premiér Petr Fiala se v úterý 28. listopadu setkal v Praze se svým etiopským protějškem Abiy Ahmedem. Lídři navázali na společné úspěšné jednání v Add ...

Česká armáda bude i nadále cvičit ukrajinské vojáky, misi schválili poslanci

Poslanci včera na schůzi pléna definitivně schválili návrh na působení sil a prostředků resortu obrany v zahraničních operacích a na pobyt ozbrojených ...

DoporučujemeČtvrtek 30.11.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »