InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Ministr zemědělství: Komise připravuje pravidla pro transport ukrajinské produkce do zemí, kde to je nejvíce potřeba

19.09.2023
Otázky související s obchodem a dovozy z Ukrajiny, Směrnici o zdraví půdy, vize pro venkovské oblasti a budoucí zjednodušování zemědělských politik řešili ministři zemědělství EU v Bruselu. Česká republika nadále podporuje dlouhodobá koncepční řešení a zlepšování dopravních tras mezi EU a Ukrajinou. Cílem musí být posílení jednotného tržního prostředí a přeprava ukrajinské produkce do zemí, které to nejvíce potřebují. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) se v rámci Rady ministrů také sešel se svými protějšky z Chorvatska a Rakouska a dále se sejde s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Hlavním tématem jednání byla problematika zemědělského obchodu, zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině. Podle ČR je nadále nutné hledat rovnováhu tak, abychom podporovali Ukrajinu, a zároveň neohrozili sektor zemědělství v EU. V pátek 15. 9. skončila preventivní opatření pro sousedící státy s Ukrajinou, která zakazovala dovoz některých komodit z Ukrajiny a měla jim usnadnit složitou situaci. S ohledem na jednotný vnitřní trh Česká republika tato opatření vnímá jako nekoncepční, a vítá proto rozhodnutí je dále neprodlužovat. Jde však o první krok a musíme dále jednat o těch navazujících.

"Jsme si vědomi složité situace, kterou sousedící státy s Ukrajinou mají v souvislosti s dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, nicméně i ostatní evropské země jsou zasaženy. Z mého pohledu je opravdu nutné přistupovat k této problematice jednotně jako Evropská unie. Nejefektivnější je pracovat na rozvoji a zlepšování přepravy, zajištění rovných standardů kvality. Rozhodně ale nepodporuji individuální zákazy obchodu ze strany některých států EU. Je to naprosto v rozporu s pravidly jednotného vnitřního trhu i mezinárodními závazky. Komise musí v tomto ohledu jednat se všemi stranami transparentně, a to včetně té ukrajinské. Komisař Wojciechowský nás ubezpečil, že Komise úzce spolupracuje s Ukrajinou na přípravě kontrolního rámce, který zajistí transport ukrajinské produkce do třetích zemí mimo EU. Detaily tohoto rámce budu chtít po Komisi znát co nejdříve," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

V souvislosti se směrnicí o zdraví půdy řešili ministři zachování udržitelnosti zemědělské produkce, při schopnosti reagovat na rizika spojená se změnou klimatu. Směrnice navržená Evropskou komisí má posílit ochranu půdy, její znění je ale potřeba z pohledu ČR ještě upravit. Každý členský stát má rozdílné typy půd i přírodní podmínky, je proto nutné dostatečně flexibilně stanovit například přípustnou míru erozní ohroženosti. Jako praktické ČR vnímá využít již existující národní systémy pro monitoring půd a nezavádět nové nástroje, tak aby nedošlo k navýšení administrativní zátěže pro zemědělce.

"Téma ochrany půdy, její obnovy a udržitelného hospodaření je velmi důležité. Musíme jej řešit, obzvlášť teď, v době tak výrazné klimatické změny. Jsem rád, že Česká republika již nyní uplatňuje přísná pravidla pro ochranu půdy, ať už v rámci zemědělského půdního fondu nebo prostřednictvím dotačních pravidel společné zemědělské politiky. Zemědělci zapravují organickou hmotu do orné půdy nebo udržují trvalé travní porosty. To všechno ozdravuje půdu a dělá ji úrodnější i pro další generace. Tato opatření realizovaná již dnes našimi farmáři a zemědělci musí být zohledněna," uvedl ministr Výborný.

Ministři diskutovali také o dlouhodobé vizi pro venkovské oblasti v Evropě. Shodli se na tom, že pro rozvoj venkova je nutné dobře koordinovat dotační nástroje a využití financí na národní i lokální úrovni. K tomu výborně slouží místní akční skupiny, které pomáhají při komunitním místním rozvoji, a v České republice pokrývají téměř 93 % území.

"Pro rozvoj venkovských oblastí je potřeba zajistit atraktivní životní podmínky pro mladou generaci, nejen na venkově, ale i přímo v zemědělství. Naším cílem je ještě více zpřístupnit služby včetně dostupnosti vysokorychlostního internetu. I zemědělské obory chceme učinit ještě více atraktivními, především podporou a rozvojem nových technologií. To samozřejmě obnáší zajištění dostatečných finančních zdrojů, ale i snížení administrativní zátěže pro jejich získání," řekl ministr zemědělství Výborný.

V rámci diskuse ministr podpořil téma navržené dánskou delegací týkající se dalšího zjednodušování v oblasti zemědělské a rybářské politiky, což je dlouhodobou prioritou ČR. Na programu Rady ministrů zemědělství EU byla i zhoršující se situace s africkým morem prasat ve Švédsku. Ministr Výborný nabídl naši odbornou podporu a sdílení zkušeností, což považuje za jeden z klíčových přístupů boje s touto nákazou.

Ministr Marek Výborný se zítra v Bruselu zúčastní také konference Evropské lidové strany na téma Evropská dohoda zemědělců o vizi dlouhodobé udržitelnosti životního prostředí a zemědělství.

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Další články z rubriky Domácí

Čeští vojáci postavili v poničeném Slovinsku tři provizorní mosty

Čeští ženisté vyslaní do Slovinska se po třech týdnech vrátili zpět. Na severu země postavili tři provizorní mosty v místech, kde rozvodněné řeky Meža a Ljubnica strhly ty dosavadní. Obnovili tak dopravní spojení do některých obcí, které zůstaly po ...

AČR: Češi a Švédi si poprvé ujasňovali přesnou podobu CV90

Minulý týden se uskutečnilo první setkání českých a švédských odborníků v zařízení BAE Systems Hägglunds ve městě Örnsköldsvik. Bylo prvním z řady, kt ...

Česko, Dánsko a Nizozemsko podepsaly v Ramsteinu dohodu k dodávkám zbraní na Ukrajinu

Desítky států, které vojensky podporují Ukrajinu, se dnes znovu sešly na německé letecké základně Ramstein. Na programu jednání, které opět vedl minis ...

Lesníci budou řešit adaptaci lesů v době globálních změn

Adaptace lesů na klimatickou změnu, pěstování druhově, prostorově i věkově pestrých lesů a udržitelná produkce dřeva. Nejen tato témata budou lesníci ...

RegioJet zavádí nový standard první třídy v autobusové dopravě s novými dvoupodlažními autobusy Fun&Relax

Společnost RegioJet, největší český autobusový dopravce na dálkových a mezinárodních trasách, zahajuje novou éru ve svých službách. Ohlašuje uvedení d ...

DoporučujemeStředa 27.9.2023
Počasí v ČR
Počasí v regionech »