InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

Stezky z lásky: Dobrovolnické brigády obnovují turistické trasy po celé České republice

25.08.2023
Celorepublikový dobrovolnický projekt Stezky z lásky, spolupořádaný Klubem českých turistů a společnostmi Kofola a RegioJet, ohlásil úspěšný průběh prvních třech měsíců své existence. Od jeho zahájení v květnu v moravskoslezských Bocanovicích se uskutečnilo osm akcí na různých místech Česka, do kterých se zapojilo přes 130 dobrovolníků. Každá akce si přitom žádá zapojení týmu 10 až 20 osob. Cílem projektu je obnova turistických tras, studánek, útulen a dalších turisticky významných lokalit.
Foto: regiojet.cz
Projekt Stezky z lásky bude i nadále pokračovat v následujících týdnech a do konce roku je naplánováno ještě několik akcí. Zájemci o účast se mohou přihlásit nebo sami navrhnout trasu k opravě prostřednictvím webu: www.stezkyzlasky.cz.

"Naše první zkušenosti s dobrovolnickými brigádami Stezky z lásky jsou nadočekávání dobré. Až nás překvapuje, kolik lidí z řad veřejnosti projevuje kladný vztah k přírodě a k turistice a hlásí se na tyto brigády," hodnotí Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů a dodává: "Snažíme se tímto projektem povzbudit dobrovolnictví u široké veřejnosti a opravit úseky cest, které byly poškozeny těžbou dřeva, jsou podmáčené nebo je jinak stížena jejich schůdnost. Usilujeme také o převedení co největšího množství turistických tras z tvrdých povrchů a frekventovaných silnic do přírody, tedy na polní, lesní a jiné cesty s přírodním povrchem."

Obnovují se stezky po celém Česku


Od spuštění akce letos v květnu se doposud uskutečnilo osm brigád s celkovou účastí 130 dobrovolníků, dvacítka z nich si účast zopakovala. Každá akce přitom vyžaduje zapojení 10 až 20 zručných nadšenců. Pomáhalo se v různých koutech republiky - v Beskydech, v okolí jihomoravských Ivančic, ale také v severních Čechách, kde proběhla dosud nejnáročnější brigáda na pomoc vyhořelé rozhledně Vlčí hora. Dobrovolníci zde obětavě snášeli ohořelé kusy rozhledny a připravovali je k odvozu. Ostatní brigády se nesly v méně náročném duchu proklesťování a obnovy turistických tras a údržby okolí turistických chat.

Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet říká: "Milým zjištěním je, že existuje spousta lidí ochotných věnovat svůj čas přírodě a pomáhat dobré věci. Stezky z lásky tak naplňují obě myšlenky, které stály u jejich zrodu. Nejenže pomáhají obnovovat turistické trasy a krásná místa v české přírodě, ale také umožňují setkávání a seznamování lidí, kteří z akcí odjíždí s pocitem dobře odvedené práce i novými kontakty."

Projekt Stezky z lásky má i další důležitý rozměr a tím je vytipování trasy, která si zaslouží opravu. Lidé tak mohou učinit prostřednictvím formuláře na webových stránkách. "Mátel-li oblíbenou lesní stezku, studánku nebo místo, které si zaslouží naši pozornost, napište nám svůj tip a my uděláme všechno proto, abychom mu dorazili pomoct," doplňuje Jiří Homolka z Klubu českých turistů.

Stezky z lásky pokračují i nadále


Zájemci o účast na dalších dobrovolnických akcích se mohou přihlásit prostřednictvím webového formuláře. Pro účastníky bude zajištěno ubytování na turistických chatách, stravování a večerní zábava u ohně.

"Akcí je připravená celá řada a budou mít různý charakter - někde uvítáme více silných chlapů, protože budeme pracovat se dřevem, jinde zas chystáme drobnější aktivity a čištění okolí, které jsou vhodné doslova pro každého," vysvětluje Pavel Přílepek, předseda Rady značení KČT.

Zájem veřejnosti bude rozhodovat i o růstu projektu v dalších letech. "V projektu vidíme velký potenciál a jsme připraveni do něj investovat. Je pro nás klíčové, abychom se podíleli na obnově české krajiny a zpříjemňovali turistům zážitek z výletu, a to nejen u čepované Kofoly," uzavírá Jannis Samaras, generální ředitel společnosti Kofola ČeskoSlovensko, která je jedním z iniciátorů projektu.

Zdroj: RegioJet

Další články z rubriky Domácí

CzechInvest upozorňuje na podvodné e-maily a zprávy

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest (dále jako "Agentura") varuje před případy, kdy se neznámí pachatelé nebo osoby s falešnou identitou vydávají za zaměstnance agentury či přímo generálního ředitele agentury a rozesílají podvodné ...

Sněmovna ustanovila vyšetřovací komisi ke střelbě na fakultě v Praze, fungovat by měla půl roku

Při Poslanecké sněmovně začala dnes 12. července zvolením předsedy Pavla Kašníka fungovat vyšetřovací komise ke střelbě na Filozofické fakultě Univerz ...

Nákupem speciálního piva můžete podpořit sbírku na opravu parní lokomotivy Šlechtična

ČD Minibary, železniční muzeum v Lužné u Rakovníka a nově i restaurace Zastávka by Pivstro na plzeňském hlavním nádraží. Tam všude najdete pivní speci ...

Předseda vlády Fiala jednal s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ohanou

Ve čtvrtek 11. července 2024 přijal ve Strakově akademii premiér Petr Fiala předsedu Knesetu Státu Izrael Amira Ohanu. Ten přijel do Česka na pozvání ...

Vláda se zabývala návrhy k posílení vnitřní bezpečnosti České republiky

Návrhy opatření, které předložila ministerstva vnitra a spravedlnosti, souvisí jak se střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, tak s posilo ...

DoporučujemeNeděle 14.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »