InfoDnes.cz » Zpravodajství » Domácí

CSČM: Není snadné se cítit v domě dobře

31.07.2023
Pro dobrý pocit v budově je vždy nutné zajistit tyto požadavky: dobré teplotní podmínky, vlhkostní podmínky, osvětlení, výměnu vzduchu, rychlost proudění vzduchu, akustickou pohodu, příznivé iontové a odérové mikroklima. Z přehledu základních požadavků je vidět, že dosažení komfortu vnitřního prostředí budov je komplexní problém, který se musí řešit již od návrhu stavby až po její dokončení. Týká se jednak dispozičního řešení, velikosti oken, materiálového složení a zejména také technických zařízení budov. Je nutné podotknout, že vnitřní prostředí ovlivňuje i stav vnějšího prostředí, ve kterém se stavba nachází. Zeptali jsme se proto na tento problém zástupců Cihlářského svazu Čech a Moravy a přinášíme jejich postřehy k volnému publikování.
Foto: cscm.cz
Dosažení dobrých parametrů vnitřního prostředí budovy je zcela zásadní pro pohodu užívání budovy, protože přibližně 80 % času života strávíme uvnitř budov. Vnitřní prostředí budovy ovlivňuje zdravotní stav člověka - jeho fyzickou i psychickou stránku. Pro návrh budovy (zejména rodinné domy) by mělo hrát splnění dobrých parametrů vnitřního prostředí hlavní roli.

Tepelná pohoda


Tepelná pohoda je velmi významná kategorie pro pocit komfortu v podmínkách mimo požadovanou teplotu prostředí. Zajištění tepelné pohody silně ovlivňuje energetickou bilanci budovy.

Tlak, teplota, rosný bod. Není to tak dávno, co tyto informace každé ráno hlásili v rozhlase. Znalosti o tom, co je rosný bod, se ale každému, kdo řeší zateplení, vyplatí oprášit. Jde o teplotu, při které je vzduch zcela nasycen vodní parou a už nezvládne více absorbovat. Tehdy přichází ke slovu kondenzace, kdy vodní pára získává podobu kapek vody. A ty ve zdivu nepotřebujete.

Odtud se také odvíjí hodnota minimální tloušťky izolace. Na složence poznáte i deset centimetrů polystyrenu, ale reálných úspor se nejspíše nedočkáte. Hrozí vlhkost ve zdivu, plísně, zdravotní rizika, poškození nosné konstrukce... Rosný bod je potřeba posunout do vrstvy izolantu. K tomu potřebujeme znát křivku prostupu tepla konstrukcí. Na její znázornění jsou k dispozici online kalkulačky, jediný správný postup ale je obrátit se na energetické specialisty.

V úvodu jsme mluvili o tom, že univerzální rada ohledně šířky izolantu není. A platí to. Je ale jedno číslo, které je dobré respektovat. "Jedna věc je minimální síla izolace, aby byly splněny požadavky na úsporný provoz a rosný bod se posunul do izolantu. I pokud výpočet stanoví méně, je vhodné zvolit izolaci alespoň 20 centimetrů," říká hlavní technolog KM Beta Ing. Jakub Hemza.

Jsou pro to dobré důvody - třeba v podobě instalace předokenních žaluzií, předsazené montáže oken nebo mnoha neočekávaných detailů, které se často řeší až v samotném průběhu stavby. "Vždy je dobré mít rezervu pro případy, kdy je nutné kvůli instalacím materiál izolace ubírat. Pokud ji nemáme, zaděláváme si na vznik tepelných mostů," vysvětluje.

Pozor na letní slunce


Teploty v letních měsících lámou rekordy každým rokem. Ostré paprsky slunce dokážou zahřát interiéry domů daleko za hranice příjemného prostředí, nicméně k zajištění optimálního chlazení není nutně potřeba energeticky náročná a nákladná klimatizace. Výbornou službu při správné regulaci tepla během léta poskytnou i rolety, které zvenčí skryje schránka Porotherm KP Vario UNI.

"Příčinou přehřívání interiéru bývají v létě právě sluneční paprsky, které se opírají do stavby. Skrze obvodové stěny se dovnitř dostane jen 15 % tepla a skrze střechu 20 %. Je ale třeba řešit i okna a dveře, která jsou příčinou průniku 60 % horka. Abychom doma udrželi příjemnou teplotu, nejlepší je žár dovnitř vůbec nepustit. Vhodným řešením proto může být použití venkovního stínění, tedy rolet nebo žaluzií, které lze snadno zabudovat do systémového řešení Porotherm KP Vario UNI," popisuje produktový specialista a statik za Porotherm František Schoval.

Keramobetonové překlady KP Vario UNI představují ověřené řešení pro cihelné stavby. Používají se ve spojení s univerzálními roleto-žaluziovými schránkami jako nosné prvky nad okenní a dveřní otvory ve vnějších stěnách zděných konstrukcí. Slouží pro dodatečnou montáž stínicí techniky, tedy venkovních rolet nebo žaluzií. Mimo udržení příjemného chládku během léta však stínění také šetří energie za vytápění v zimě, protože funguje jako dodatečná vrstva izolace chránící okna a dveře před vznikem tepelných mostů.

"Velkými okny, které v současnosti představují trend, uniká v zimě podstatné množství tepla. V létě zase skrze okna svítí slunce, a tím dochází k přehřívání domácnosti. Zabudovanými roletami lze minimalizovat oba problémy. Pomocí systémového řešení Porotherm KP Vario UNI se však dá vytvořit i nadpraží dnes velmi populárních rohových oken či posuvných dveří. Skladba překladů a univerzální schránky je stejná jako v rovné stěně, většinou je potřeba použít pouze skrytý ocelový sloupek se speciální hlavicí pro uložení překladů a schránek v rohu," popisuje ředitel produktového managementu a business developmentu Jiří Dobiáš.

Zdroj: CSČM

Další články z rubriky Domácí

Moody's potvrdila rating Českých drah v investičním pásmu se stabilním výhledem

Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná ratingová agentura ocenila především silné postavení společnosti na českém železničním trhu a ...

Úřad vlády se tradičně zapojí do festivalu Open House

Do jubilejního 10. ročníku festivalu pražské architektury Open House se Úřad vlády ČR zapojí otevřením Hrzánského paláce v sobotu 18. května a v neděl ...

ČOI: Hračka na baterie AKU vrtačka T1401 představuje vážné riziko pro životní prostředí

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko kvůli možnému znečištění životního prostřed ...

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu

Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu - to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíc ...

Spotřebitelská organizace dTest podala stížnost na Temu

Čínské online tržiště Temu působící na trhu od roku 2023 se těší velké popularitě mezi spotřebiteli. Jen v EU má totiž přes 75 milionů uživatelů měsíč ...

Doporučujeme



Neděle 19.5.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »