InfoDnes.cz » Zpravodajství » Magazín » Bydlení

Jak pečovat o matraci?

24.07.2023
Pro zdravý spánek nestačí jen pravidelná výměna ložního prádla. Svoji pozornost zaměřte také na matraci, která potřebuje čas od času vaši péči. Přinášíme vám inspiraci, jak pečovat o svoji matraci, aby si udržela své vlastnosti po dlouhou dobu.
Ilustrační snímek | Zdroj: pixabay.com

Otáčejte matraci


Během spánku je matrace zatěžována nerovnoměrně. Na některých místech je tedy proležená více než na jiných. K deformaci matrace dochází i při pocení. Člověk vypotí přes noc zhruba půl litru tekutin. Tato tekutina se vsákne do matrace, která se tím znehodnocuje. Horší však je, že tímto vznikají ideální podmínky pro tvorbu plísní a roztočů.

Těmto problémům budete předcházet pravidelným otáčením matrace. Otáčejte matraci ve všech směrech - nejen zprava doleva, ale také od hlavy směrem k nohám a naopak. Matraci se doporučuje obracet přibližně jednou za 14 dní. Četnost otáčení je odvíjí od hmotnosti člověka. Platí pravidlo: Čím vyšší hmotnost, tím častěji by se měla matrace obracet. Před tím než matraci otočíte, ji nechte vyvětrat.

Vysávejte a klepejte


Ideální je matraci při výměně povlečení také vysát. Zbavíte se tak nahromaděného prachu. Přírodní matrace se doporučuje proklepávat. Matrace by se neměla ohýbat. Mohla by tak ztratit některé své vlastnosti.

Pořiďte si pratelný potah


Abyste se vyhnuli pošpinění matrace od promočení nebo polití, obstarejte si k matraci pratelný potah nebo chránič matrace. Většina výrobců jej dodává spolu s matrací.

Kvalitní rošt je základ


Důležité je nepokládat matraci na rovný povrch. Plný rošt neumožňuje kvalitní odvětrávání matrace ze spodní části. Zároveň není pružný, což neprospívá vám ani matraci. Ideální je lamelový rošt, který zajistí lepší prodyšnost. Matrace tak bude méně náchylná k tvorbě plísní a výskytu roztočů.

Kdy se pustit do čištění matrace a jaký je správný postup?


Důkladnější čištění byste měli provést přibližně po 6 měsících. Odstraníte tím bakterie, plísně, prach, skvrny a případný nežádoucí zápach.

Postup pro čištění matrace
1. Sejměte povlečení a chránič a vyperte je.
2. Podívejte se, jestli nejsou na matraci nějaké nečistoty. K odstranění pomůže jedlá soda nebo vhodné čistící prostředky. Před čistěním zkontrolujte, jestli daný prostředek můžete na matraci použít.
3. Povrch vysajte.
4. Vysajte i povrch pod postelí.
5. Nechte matraci volně dýchat předtím než ji opět povlečete.

Autor: Pl
Související:

Další články z rubriky Bydlení

Zeleň v bytě má pozitivní vliv na naši náladu. Jak ji do bytu zakomponovat?

Zeleň má prokazatelně pozitivní vliv na naši mentální pohodu. Domácí pohody v zeleniny můžete dosáhnout snadno. Stačí si pořídit pár pokojovek. Ale máme tipy i pro ty, kdo se o živé květiny starat ...

Jak se zbavit vlhkosti ve starém domě? Snadné řešení

Staré domy mají neopakovatelné kouzlo a atmosféru. Jejich majitelé se ale často potýkají s nelehkým problémem - nadměrnou vlhkostí. Ta přináší nepříje ...

O titul České ceny za architekturu se uchází přes tři sta staveb

O titul v letošním, 9. ročníku České ceny za architekturu (ČCA) se uchází 307 staveb realizovaných v posledních pěti letech na území České republiky. ...

Nákup levné kuchyně

Pokud si chcete koupit levnou kuchyni, musíte před a při výběru zvážit několik důležitých bodů. Nová kuchyně rychle překračuje finanční limity a přest ...

Je výhodné investovat do nerezové oceli?

Investice do nerezové oceli může být v mnoha případech velmi výhodná, ale je důležité vědět, kdy a k čemu se tento materiál nejlépe hodí. ...

DoporučujemeÚterý 16.7.2024
Počasí v ČR
Počasí v regionech »